Help for English

Irregular Verbs: Introduction

PRE-INTERMEDIATE Vydáno dne 15.03.2009

SERIÁL O NEPRAVIDELNÝCH SLOVESECH. Pojďme si anglická nepravidelná slovesa rozřadit do skupin podle jejich tvarů. V úvodním článku se dozvíte o struktuře seriálu.Irregular Verbs: Introduction

Tímto úvodním článkem začíná seriál o nepravidelných slovesech, ve kterém si slovesa rozdělíme do jednotlivých skupin podle toho, jaké nepravidelné tvary mají.

Rozřazení nepravidelných sloves má své nesporné výhody. Můžete ‘zabít více much jednou ranou’. Stačí si vzpomenout na jedno slovíčko ze skupiny a vybaví se vám i ostatní. Nevýhoda je v tom, že studenti občas zařadí slovíčko špatně (např. ring-rang-rung vs. bring-brought-brought), ale stává se to jen výjimečně.

Jelikož je to seriál, budeme si slovesa rozebírat postupně a vedle rozřazení do skupin si zmíníme i jiné pomůcky k pravopisu či výslovnosti. Také si řekneme něco o slovíčkách, která se studentům často pletou. Naleznete zde i rozdíly mezi britskou a americkou angličtinou.

Základní skupiny

Pokud jde o nepravidelná slovesa, určitě není třeba zmiňovat, že se je většinou učíte z tabulek se třemi základními tvary:

  • infinitive = infinitiv
  • past simple = minulý čas
  • past participle = příčestí minulé

My si právě budeme všímat, které z těchto tvarů se mění a jak. Slovesa si rozdělíme do třech základních skupin a označíme si je 1.0.0, 2.0.0 a 3.0.0. Podskupiny budou vycházet z těchto označení.

1.0.0: všechny tři tvary se liší

Infinitiv, minulý i trpný tvar se liší.

2.0.0: dva tvary jsou stejné

Tvar minulého času a trpný rod jsou stejné. Liší se však od infinitivu. Bude zde i podkategorie, kdy je stejný infinitiv a příčestí minulé.

3.0.0: všechny tři tvary jsou stejné

Infinitiv, minulý i trpný tvar jsou stejné. Nejoblíbenější kategorie.

Tabulky se slovesy

Po skončení seriálu vám nabídneme dvě tabulky ke stažení ve tvaru PDF a Word. Bude se jednat o úroveň pre-intermediate a upper-intermediate.

Testy

V úplném závěru seriálu si budete moci ověřit své znalosti v několika testech, které budou rozděleny do čtyř úrovní (elementaryupper-intermediate).
Aplikace pro výuku angličtiny od autorů Help for English!

Učte se s naší aplikací anglicky celý rok za 990 Kč! Začněte na týden zdarma zde.

Pokračovat můžete zde:

PRE-INTERMEDIATE

Irregular Verbs: Section 1.2.5

Šestá část seriálu o nepravidelných slovesech (tentokrát velice krátká). Stále jsme u sloves, která mají všechny tři tvary rozdílné. Toto je opět jen jedna z mnoha částí.
PRE-INTERMEDIATE

Irregular Verbs: Section 2.1.3

Třináctá část seriálu o nepravidelných slovesech. Nepravidelné tvary tentokrát končí na -OUGHT nebo -AUGHT.
PRE-INTERMEDIATE

Irregular Verbs: Section 2.1.4

Čtrnáctá část seriálu o nepravidelných slovesech. Tentokrát několik sloves, kde se koncové -D mění na -T.
Komentáře k článku
Téma Přísp. Přečteno Poslední příspěvek
Nepřečteno Irregular Verbs: Introduction 10 26609 Od kilogram poslední příspěvek
před 8 lety