Help for English

Co vše může být PUDDING

PRE-INTERMEDIATE Vydáno dne 26.08.2018

Mnoho studentů si pod anglickým slůvkem PUDDING představí náš běžný ‘pudink’. Toto je však často poměrně zavádějící překlad. (doplněný a upravený článek z roku 2011)Co vše může být PUDDING

Všichni určitě znáte český ‘pudink’ a pokud byste ho měli přeložit do angličtiny, budete asi volit anglické slovo pudding/'pʊdɪŋ/. Jestli však druhá strana nezná české reálie, pravděpodobně dojde k nedorozumění, hlavně pokud by se jednalo o Brita.

český vs. americký pudding

Český pudink je nejčastěji prášek, který se vaří v mléce a nechá vychladnout. Něco takového nenajdete ani v Americe, ani v Británii.

V Americe můžete narazit na instant pudding, což je prášek, který se smíchá se studeným mlékem a nevaří se. Výsledek je podobný českému pudinku po vychladnutí.

I v Česku ale můžete koupit již hotový pudink v kelímku v supermarketu a to už je produkt, který v Americe běžně koupíte. Často se však označuje Jell-O, což je obchodní značka nejznámějšího výrobce. Proto zdomácněla a běžně se používá jello /'dʒeləʊ/.

Mezi Čechem a Američanem tedy patrně nedojde k nedorozumění. Jejich pudding i náš pudink jsou si značně podobné. Naprosto jiná situace je ale v Británii.

britský pudding

Pokud použijete slovíčko pudding při rozhovoru s Britem, patrně vás nepochopí. A i naopak, pokud Brit použije toto slovo, bez znalostí reálií nepochopíte zcela jistě vy jeho.

Britský pudding má totiž mnoho podob, ale nikdy nepůjde o “náš” pudink.

Než začneme s popisem všech podob britských pudinků, zmíníme si slůvko custard/'kʌstəd/, což je sladký vaječný krém.

Ten totiž nám Čechům může pudink hodně připomínat. Vyrábí se z vaječných žloutků, mléka a cukru. Výsledek je hustá tekutina, která je často ochucena vanilkou, proto vypadá a chutná podobně jako (tekutý) vanilkový pudink.

Tento pokrm se dá vyrobit doma, ale běžně se kupuje v supermarketech, a to buď jako hustá tekutina (pochopitelně studená) nebo jako prášek (a zde je podobnost s naším pudinkem největší). Prášek ovšem není v malých sáčcích, ale v tvrdém balení většího objemu.

Používá se při výrobě mnoha britských dezertů. Pokud chcete Britovi popsat náš pudink, slůvko custard bude nejblíže.

A teď už britský pudding. Pod tímto slovem se může skrývat několik sladkých ale i slaných pokrmů. Hovorově se místo pudding/'pʊdɪŋ/ říká i krátké pud /'pʊd/.

sladký pudink

Kromě jednotlivých pokrmů, které si za chvíli zmíníme, může slovo pudding/'pʊdɪŋ/ v Británii označovat obecně jakýkoli dezert nebo zákusek.

What's for pudding? TTT
Are you having a pudding after the steak? TTT
What's for pudding? – There's some lovely ice cream. TTT
I thought we'd just have some pastries for pudding. TTT
If I eat all this, I won't have room for pudding. TTT
“If you don't eat your meat, you can't have any pudding.” (z písně skupiny Pink Floyd)

S různými přívlastky má pak slovo pudding mnoho podob:

Christmas pudding = vánoční dezert

Jako první si uvedeme vánoční pudink. Je to bochánek z větší části tvořen rozinkami a kandovaným ovocem. Patří neodmyslitelně k Britským Vánocům a asi ho znáte (alespoň podle jména) z učebnic angličtiny.

Co už možná nevíte, je fakt, že se připravuje několik hodin na páře a pak se nechává až dva měsíce uležet. Jako spousta jiných pokrmů se však dá již hotový koupit v době Vánoc v britských supermarketech.

Na našich stránkách najdete recept a pokud vás zajímá více teorie, pokračujte na Wikipedii.

rice pudding = mléčná rýže

“Rýžový pudink” u nás nenajdete, ale “mléčnou rýži” koupíte v běžných obchodech. Tento pokrm tedy znáte, jen jste možná netušili, že je to pro Brity opět pudding. Více na Wikipedii.

sticky toffee pudding = karamelový dezert

Další oblíbený britský dezert se špatně překládá. Jedná se piškot politý karamelovým přelivem. Více zde.

Další dezerty obsahující slovo puding jsou například:

sponge pudding = piškotový dezert
bread and butter pudding = žemlový nákyp (více zde)
summer pudding = ovocný dezert (více zde)
chocolate pudding = čokoládový dezert (více zde)
bread pudding = sladký chlebový dezert (více zde)

slaný pudink

Britský pudding však může být i slaný, což je pro studenty často velice překvapivé. A opět se nejedná jen o jeden druh pokrmu.

black pudding = jelito

Tzv. “černý pudink” je hodně podobný našemu jelitu. Připravuje se grilováním nebo pečením, ale lze ho konzumovat i syrový. Více si můžete přečíst zde.

Zde je fotografie tradiční full English breakfast, jejíž součástí je právě grilovaný black pudding (černá placka vlevo):

Stejně jako najdete mnoho Čechů, kterým naše jelito nechutná, je spousta Britů, kteří tuto přílohu ke snídaní raději vynechají.

Yorkshire pudding = “yorkshirský” pudink

Další příloha, která neodmyslitelně patří k britské kuchyni, je Yorkshire pudding /'jɔ:kʃər/. Jde o vytvarované mističky vyrobené z mouky, vajec a mléka, které se podávají jako příloha k masu, hned vedle brambor a gravy (omáčka). Více zde.

Výsledný pokrm, často nedělní oběd (Sunday roast), pak vypadá takto:

Konzistencí je tato příloha trochu podobná langošům na rozdíl třeba od našich knedlíků se přidává jako příloha společně s brambory.

steak and kidney pudding = ledvinkový pudink

Jako poslední si zmíníme oblíbený pokrm z masa a ledvinek. Více zde.

Závěr

Jak vidíte, není pudding jako pudding. Pudink, který si doma uvaříme, nikde nehledejte. V Americe ovšem najdete kupované pudinky v supermarketu. V Británii však ani to.

Britský pudding může být sladký (Christmas, rice, toffee) i slaný (black), může se jednat o přílohu (Yorkshire) či hlavní jídlo (steak and kidney), a také může popisovat obecně moučník.

Do kategorie britských pudinků by se dalo zařadit i několik pokrmů, které v názvu neobsahují přímo slovo pudding, například sladký spotted dick nebo slaný toad in the hole.

Pokud vás toto téma zaujalo, můžete si otevřít anglickou Wikipedii.Pokračovat můžete zde:

INTERMEDIATE

Recipe: Traditional Christmas Pudding

Recept na přípravu tradičního vánočního pudinku.
ALL LEVELS

Christmas Pudding - instructions

Úkony potřebné k výrobě tradičního vánočního pudinku
ALL LEVELS

Christmas Pudding - misc

Další slovíčka z receptu pro přípravu tradičního vánočního pudinku
Copyright info:

Fotolia

Komentáře k článku
Téma Přísp. Přečteno Poslední příspěvek
Nepřečteno PUDDING není pouze 'pudink' 24 14253 Od DesperateDan poslední příspěvek
před 11 měsíci