Help for English

Jak přeložit: Co se stalo?

PRE-INTERMEDIATE Vydáno dne 06.03.2013

Začátečníci i pokročilejší studenti mají často problém s překladem této jednoduché otázky. Jak jste na tom vy? Umíte ji přeložit?Co se stalo?

Tato otázka dělá problémy opravdu velkému počtu studentů. A není to překvapivě tím, že jde o otázku na podmět (v nichž se jinak obecně hodně chybuje), ale zádrhelem je opět naše rodná čeština.

Jak to myslím? V češtině máme zvratné se a si a studenti je mají občas tendenci překládat. Hlavně v této krátké otázce. Nejčastější chyba je pak:

What was happen?

Snažil jsem se přijít na to, jak student může k této nesprávně vytvořené otázce dojít, a mám bohužel následující vysvětlení:

V české otázce je zvratné se, což z nějakého zvláštního důvodu studenti občas vnímají jako tvar slovesa být. Jelikož se jedná o otázku v minulosti, pak is změní na was a myslí si, že mají vyhráno. Tak vznikne paskvil What was happen?.

What was happened?

Jiní studenti pak mají pocit, že tato věta musí být v trpném rodě (“co bylo udáno”), což je ale také špatně.

What did happen?

Další vytvoří otázku s pomocným slovesem minulého času did, ale jelikož se ptáme na podmět , i tato otázka je špatně. Ale jak jsem psal v úvodu, takto vytvořenou větu neslýchám často.

Správně je však otázka, která má pouze dvě slova:

What happened?

Překládáte totiž vlastně jen “Co stalo?”. Když toto ve třídě oznámím jako správnou odpověď, nejeden student je překvapen (většinou jednoduchostí a přímočarostí takové otázky).

Na závěr však musím rozkrýt ještě jednu možnost, kterou často slýchávám od studentů. Jde o spojení What's happened?, což by mohla být také další správná možnost, ale když se jich zeptám, co se skrývá za zkráceným 's, odpovídají většinou is, což je ale opět špatně:

What's happened? = What is happened?
What's happened? = What has happened?

Ve druhé správné možnosti je použit předpřítomný čas. Pokud jeho správné použití neznáte, můžete si u nás přečíst řadu článků TTT *1

Překlad:
  1. Stručně zde jen napíšu, že při použití předpřítomného času poukazujete na současný stav nějaké události, tomu se dnešní článek věnovat nechce.Aplikace pro výuku angličtiny od autorů Help for English!

Předplaťte si naši online angličtinu do 7. července a získejte až tři měsíce navíc zdarma.

Pokračovat můžete zde:

ALL LEVELS

Jak na to: Slovní zásoba

Co to znamená opravdu znát slovíčko? Jak se slovní zásobu efektivně učit? Spousty nápadů, jak se učit anglická slovíčka jinak než klasickým překladovým systémem.
ELEMENTARY

Fonetika, to je věda #2

Další cvičení na fonetiku, které prověří vaše znalosti. Je určeno především úrovni ELEMENTARY, ale není pouze pro ně. Víte, jak se anglicky píše slovo “obvykle”?
PRE-INTERMEDIATE

What does he look like? / What is he like?

Jak je to s těmito záludnými otázkami? Jak je správně vytvořit, použít a co přesně znamenají?

Komentáře k článku
Téma Přísp. Přečteno Poslední příspěvek
Nepřečteno Jak přeložit: Co se stalo? 6 8122 Od Roman Svozílek poslední příspěvek
před 9 lety