Help for English

You need never be ....

 

Viděl jsem napsanou tuhle vazbu:

You need never be bored in a big city.

Jak by se to dalo přeložit?
Jak by se to dalo říct ještě jinak?
Má stejný význam: You will never be …, You would never be …

Příjde mi to gramaticky hrozně krkolomné.

Díky

Je to krkolomné, modální sloveso NEED se už téměř nepoužívá, snad jen tu a tam v záporu (needn't).

Kde jste tu vazbu viděl?

Možná se budete divit, ale tentokrát to není z Harryho Pottera, jak by se možná zdálo, ale z cvičebního materiálu, který se dodává k výkladovému slovníku OXFORD WORDPOWER. Je to knižečka o cca 30 stranách s různými cvičeními a na poslední straně je téma věnované porovnání městského života vs. života na venkově.

Ještě jednou jsem se musel přesvědčit, jestli jsem si ji neopsal špatně.

Já se připojuji, právě včera jsem na podobnou větu taky narazila: „There's plenty to interest and amuse tourists, so they need never get bored!“ To je vyjmuto ze cvičení v OBJECTIVE IELTS Intermediate, Workbook, Cambridge University Press.

No, je to prostě použití modálu NEED v své kladné podobě.

A překládá se to tedy jako budoucí čas?
Nikdy se nebudete nudit

a může tedy být ekvivalent tento?
You will never be bored popř. You will never get bored

Děkuji

Toto použití NEED je v britské angličtině (formální) možné v tzv. ‚neasertivních‘ kontextecha v větách. Prostě je to takové NEEDN'T, ale ten zápor NOT je obsažen v jiné části věty, jako např. ve slove HARDLY, NEVER, SELDOM, DENY, WITHOUT apod.

Ve vámi uvedené větě je to právě to slovo NEVER.

V neformální angličtině a v americké angličtině by to takto nikdo neřekl ani nenapsal, ale řekli by YOU NEVER NEED TO BE BORED AGAIN…- nikdy se nebudete muset nudit.

A jestli to je jako budoucí, tak ano, může, ale nemusí. Je to prostě modál a modály se většinou týkají přítomnosti i budoucnosti.

Např. MUST – YOU MUST NEVER DO STH – nikdy nesmíš (jak teď. tak v budoucnu)

I CAN DO sth, TOMORROW I CAN DO sth – můžu / budu moci

Atd.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.