Help for English

Předpřítomný a minulý čas #2

Komentáře k článku: Předpřítomný a minulý čas (test 2)

 

Mám 80%, ale hloupá chyba u 6.věty, jasně – půlka oběda je snězená, ne celý. Tady jsem dala předpřítomný :-(
A u 9. otázky by nemohlo být I´ve just been starting? – jako že jsem právě začala …??

Mně se zase plete 5. otázka. Posledně byl přiklad s rozbitým oknem a teď nikdy nejsem si jistá zda je to minulý nebo přepřitomný čas. :?:

Odkaz na příspěvek Příspěvek od blueberry vložený před 17 lety

Mám 80%, ale hloupá chyba u 6.věty, jasně – půlka oběda je snězená, ne celý. Tady jsem dala předpřítomný :-(
A u 9. otázky by nemohlo být I´ve just been starting? – jako že jsem právě začala …??

Re:

Ne, to by znamenalo, že jsem ‚začínal‘, ne že jsem ‚začal‘. Zde ale má být v češtině vid dokonavý, říkám, co jsem udělal.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Lenocka vložený před 17 lety

Mně se zase plete 5. otázka. Posledně byl přiklad s rozbitým oknem a teď nikdy nejsem si jistá zda je to minulý nebo přepřitomný čas. :?:

Re:

Zde jde o něco přítomného: Hele, ten telefon je rozbitý, rozbil jsi ho!
V minulém testu šlo o to, že je sice okno rozbité, ale neptám se na to, zda je rozbité, neptal jsem se na žádný současný stav okna apod. Ptal jsem se jen na nějaký děj, který to způsobil.

Jsou to klasické příkladové učebnicové věty (ovšem v učebnicích typu ‚angličtina pro jazykové školy‘ je jaksi zapomněli zmínit):
Have you seen Bill today? – Yes, I have.
Where did you see him? – I saw him in the street.

Have you finished the book? – Yes, I have.
Did you like it? – Yes, it was great.

Have you ever broken anything? – Yes, I've broken my arm once.
How did you break it? – I fell.

Has he returned yet? – Yes, he has.
When did he return? – He returned today.

Have you found your wallet yet? – Yes, I have.
Where did you find it? – It was in my locker.

Prostě otázka na to, zda se už (někdy něco stalo) je v předpřítomném čase, stejně jako otázka na to, kolikrát už se to stalo, apod. Pokud se ale potom zeptáme na nějaký detail nějakého konkrétního děje, používáme minulý čas. Tam už nás totiž nezajímá PŘÍTOMNOST, ale minulost. Jako např.s tím oknem. Tam nejde o to, zda je okno rozbité.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Lenocka vložený před 17 lety

Mně se zase plete 5. otázka. Posledně byl přiklad s rozbitým oknem a teď nikdy nejsem si jistá zda je to minulý nebo přepřitomný čas. :?:

Re:

A v této větě je ještě zajímavé to, že je zde LOOK: Člověk se má tedy na něco podívat. Těžko by se díval na něco, co už bylo. Spíše se bude dívat na něco, co má tady před sebou.

Marku, Vy jste perfektní učitel,ihned jste zareagoval na naše dotazy. Díky :-) :-)

Re:

Ne, to se týká především přítomného průběhového času s příslovcem ALWAYS. ‚He‘s always talking behind my back. She's always forgetting my name.' Apod.

Co dodat?Leda to, že jsem před měsícem koupila od vás program Language Lab a není dne, kdy jsem ho neotevřela.I když jsou to „jen“ slovička.Pořád si měnim formu zkoušení, pořád něco objevuju nového.Myslím si, že je dobře znam a zas a zas se objeví nějaká mezera. Včera jsem se"procházela" parkem a objevila slovo „poop“.Pobavilo mně tim, že se vyslovuje stejně jak slavný hotel v K. Várech ale ten význam … :-D :-D :-D

Chtěla jsem řic: „Děkuju za Vaši praci“.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Lenocka vložený před 17 lety

Chtěla jsem řic: „Děkuju za Vaši praci“.

Re:

To mě moc těší. I já děkuju za Váš kladný komentář.

Diky za test jsem na tom lepe nez vcera :-)

otázka 6

Dobrý den,prosím o vysvětlení,u 6 ky je správná odpověď 's been eating,to bych pochopil,kdybych někoho viděl jak mi zrovna tu svačinu jí,ale já jsem přišel k svačině a již tam kus chyběl,to bych tedy chápal jako děj ,který se odehrál v minulosti. pak by asi věta vypadala takto Somebody ate a piece of my lunch! Přišlo by mi to logičtější,ale možná se pletu. Díky za objasnění.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od petr611 vložený před 17 lety

otázka 6

Dobrý den,prosím o vysvětlení,u 6 ky je správná odpověď 's been eating,to bych pochopil,kdybych někoho viděl jak mi zrovna tu svačinu jí,ale já jsem přišel k svačině a již tam kus chyběl,to bych tedy chápal jako děj ,který se odehrál v minulosti. pak by asi věta vypadala takto Somebody ate a piece of my lunch! Přišlo by mi to logičtější,ale možná se pletu. Díky za objasnění.

Re: otázka 6

Ano, to je jiný způsob, jak to říct, a možná i hezčí a lepší. Ta věta, která tu je, ale nemluví o ději, který proběhl, ale o ději, který PROBÍHAL. Proto je tu předpřítomný průběhový čas a je zde použitý zcela správně.

Stejně tak můžete říct:

He's been painting the wall.
He's painted a part of the wall.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vít vložený před 17 lety

Re: otázka 6

Ano, to je jiný způsob, jak to říct, a možná i hezčí a lepší. Ta věta, která tu je, ale nemluví o ději, který proběhl, ale o ději, který PROBÍHAL. Proto je tu předpřítomný průběhový čas a je zde použitý zcela správně.

Stejně tak můžete říct:

He's been painting the wall.
He's painted a part of the wall.

Re: Re: otázka 6

Ok,díky za vysvětlení.

Re: dalsi hruba chyba

Rozdíl v těchto dvou větách je značný. Pokud ho v nich nevidíte, neměl byste se jako ‚učitel angličtiny‘ ani podepisovat. Přestaňte už na náš web psát hlouposti.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.