Help for English

Přehled časů určených pro vypravování

Komentáře k článku: Přehled časů určených pro vypravování

 

Vynikající výklad

Děkuji za podrobný a velmi poučný výklad, teď je mi to mnohem jasnější. Je pravda, že člověk musí přepnout a vnímat posuny časů, tak jak je to v angličtině správně. Velmi se mi tím i objasnily průběhové časy, protože někdy špatně používám průběh. vs. prostý. Ještě jednou díky za tyto skvělé stránky :-D

Super !

Neuvěřitelné! Já snad konečně po bezmála cca 13letech studia angličtiny (věčný začátečník) začínám chápat ty šílené anglické časy! Sice mi to dalo několik hodin bádání, ale tady je to tak perfektně vysvětlené, že kdo jen trochu chce, tak to pochopit prostě musí. Díky, díky, díky!! Sice asi ještě dlouho budu zvažovat, který čas kdy použít, ale už aspoň vím, který k čemu je, takže to nakonec snad nějak dohromady dám. Doteď jsem jen střílela od boku a tipovala a jen občas se trefila. Doma mám celou knihovnu učebnic angličtiny, ale takhle jasně a srozumitelně to není vysvětleno ani v jedné. Supr nápad s tou Červenou Karkulkou. Dík tomu už to nezapomenu! :-D

V mé knize je věta „The sun was warm, and soon he sat down by a tree.“ , to znamená že slunce napřed hřálo a pak si sedl pod strom?
Díky za odpevěď.
**

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Juraj vložený před 17 lety

V mé knize je věta „The sun was warm, and soon he sat down by a tree.“ , to znamená že slunce napřed hřálo a pak si sedl pod strom?
Díky za odpevěď.
**

Re:

Samozřejmě že ne.
THE SUN WAS WARM – je zde stavové sloveso BE (být), to nemůže probíhat. Tedy trval tento stav, když si dotyčný sedl pod strom. Kdyby zde byla myšlenka vyjádřená nějakým dynamickým slovesem, např. SHINE, byl by zde průběhový čas:
THE SUN WAS SHINING and soon he sat down by a tree.

Defaultní ikona uživatele
ikona neznámého pohlaví meky
Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vít vložený před 17 lety

Re:

Samozřejmě že ne.
THE SUN WAS WARM – je zde stavové sloveso BE (být), to nemůže probíhat. Tedy trval tento stav, když si dotyčný sedl pod strom. Kdyby zde byla myšlenka vyjádřená nějakým dynamickým slovesem, např. SHINE, byl by zde průběhový čas:
THE SUN WAS SHINING and soon he sat down by a tree.

Re: Re:

Dobrý den,
jestli to tedy chápu, jde o dva děje v minulosti následující po sobě. Může to být přeloženo: „Bylo horko, a PROTO (TAK) si sedl pod strom.“ ???

Odkaz na příspěvek Příspěvek od meky vložený před 17 lety

Re: Re:

Dobrý den,
jestli to tedy chápu, jde o dva děje v minulosti následující po sobě. Může to být přeloženo: „Bylo horko, a PROTO (TAK) si sedl pod strom.“ ???

Re: Re: Re:

Ne takové zdůvodnění není úplně správné. Nebylo nejprve horko. Horko bylo celý den, např. Je to ale stavové sloveso, a proto nebude průběhový čas (IT WAS BEING HOT – tak by to bylo špatně).

Defaultní ikona uživatele
ikona neznámého pohlaví meky
Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vít vložený před 17 lety

Re: Re: Re:

Ne takové zdůvodnění není úplně správné. Nebylo nejprve horko. Horko bylo celý den, např. Je to ale stavové sloveso, a proto nebude průběhový čas (IT WAS BEING HOT – tak by to bylo špatně).

Re: Re: Re: Re:

Děkuji mnohokrát! Prostudovala jsem si Stavová a dynamická slovesa, a konečně to chápu :) Vynikající stránky! (Teď už chápu i hlášku: „Are you being funny?“ :)

Vypravování?

Chtěla bych se zeptat, jak je to s časy v popisu / vypravování knihy nebo filmu. Já jsem vždy používala minulé časy a rodilé angličanky mi to uznávali, ale včera přišel manžel ze školy s přeškrtanou domácí úlohou, kde psal o knize , a pod textem byla poznámka, aby nezapomněl, že při vypravování o filmu či knize musí použít vždy přítomný čas (jeho učitelka je rodilá američanka). Jak to tedy je? Děkuji!!!

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Stani vložený před 16 lety

Vypravování?

Chtěla bych se zeptat, jak je to s časy v popisu / vypravování knihy nebo filmu. Já jsem vždy používala minulé časy a rodilé angličanky mi to uznávali, ale včera přišel manžel ze školy s přeškrtanou domácí úlohou, kde psal o knize , a pod textem byla poznámka, aby nezapomněl, že při vypravování o filmu či knize musí použít vždy přítomný čas (jeho učitelka je rodilá američanka). Jak to tedy je? Děkuji!!!

Re: Vypravování?

To je nesmysl. Samozřejmě si pro vypravování můžete vybrat přítomnost nebo minulost. Přítomný se používá např. na obálkách knih, takovém tom krátkém popisu na obalu DVD… prostě většinou tam, kde člověk jen krátce nastíní, o čem ta kniha/film apod. je.....

Přítomné časy se používají také pro efekt, když ústně něco vypravujete a chcete, aby to člověka víc chytlo.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vít vložený před 16 lety

Re: Vypravování?

To je nesmysl. Samozřejmě si pro vypravování můžete vybrat přítomnost nebo minulost. Přítomný se používá např. na obálkách knih, takovém tom krátkém popisu na obalu DVD… prostě většinou tam, kde člověk jen krátce nastíní, o čem ta kniha/film apod. je.....

Přítomné časy se používají také pro efekt, když ústně něco vypravujete a chcete, aby to člověka víc chytlo.

Re: Re: Vypravování?

Mockrát Vám děkujeme (já i manžel)!

Dobrý den,
nemohu na to už dále koukat a nepřipojit pochvalu. Každá stránka, kterou zde otevřu, je fantastická! Moc mi tento web pomáhá v učení a hlavně ho dělá pestřejším a zajímavějším! Díky moc!!!

keby som chcel v pribehu napisat napriklad bola noc…mohlo by byt ,,it was being night,, alebo ,, it was night,, …a moze sa sloveso ,,be,, pouzit v priebehovej forme v takomto pripade??

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Chunky vložený před 16 lety

keby som chcel v pribehu napisat napriklad bola noc…mohlo by byt ,,it was being night,, alebo ,, it was night,, …a moze sa sloveso ,,be,, pouzit v priebehovej forme v takomto pripade??

Re:

Ne, to by nešlo. Přečtěte si prosím o stavových a dynamických slovesech.

Re: must…

MUST můžete převést na HAD TO a nebo to můžete nechat jako MUST.

BE GOING TO bude BE GOING TO i v minulosti, ne? I'm going to help you. – HE said he was going to help me.

Řeknu ti, jak to skončilo – pokud už to skončilo, pak tam samozřejmě může být minulý. Pokud mu řeknete, jak to ‚skončí‘ pak tam minulý nebude.

Predminuly alebo minuly prosty?

Prosim poradte, či je veta správna. Nemal som tam použiť predprítomný čas?

I wanted to write back sooner but I didn't know what to say.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.