Help for English

Minulý a předminulý čas #2

Komentáře k článku: Minulý a předminulý čas 2

 

Re:

Řekl jsem si, že na Rudovy poznámky už nikdy reagovat nebudu, ale na tohle musím. Toto je naprostý nesmysl. Použití GET je daleko širší, než ‚pořídit si něco‘.

GET MARRIED a GET DIVORCED jsou v neformálním stylu daleko běžnější, než jen samotné MARRY a DIVORCE. Naopak ve formálním stylu se používá spíše jen WE MARRIED / WE DIVORCED.

Když např. chcete navrhnout, že se vezmete, snad nikdo normální by neřekl LET'S MARRY, ale LET'S GET MARRIED.

Pro další použití GET si prostudujte článek speciálně věnovaný tomuto slovesu.

Re: Re: Re:

GOT je minulý čas slovesa GET. Pokud má sloveso GET významů na několik stran slovníku, minulý čas GOT jich má stejně.

I GOT MARRIED.
I GOT THERE IN TIME
I GOT FIRED
I GOT A PRESENT
I GOT UP
I GOT A TAXI
I GOT IN THROUGH THE WINDOW
IT GOT DARK
I GOT READY

můžu pokračovat dalšími a dalšími větami, kde je použití GOT naprosto správné… A jestli Rudo znáš pouze význam ‚to fetch‘, tak by ses měl na stará kolena začít učit, ne spoléhat na to, že všechno oposloucháš.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vít vložený před 17 lety

Re: Re: Re:

GOT je minulý čas slovesa GET. Pokud má sloveso GET významů na několik stran slovníku, minulý čas GOT jich má stejně.

I GOT MARRIED.
I GOT THERE IN TIME
I GOT FIRED
I GOT A PRESENT
I GOT UP
I GOT A TAXI
I GOT IN THROUGH THE WINDOW
IT GOT DARK
I GOT READY

můžu pokračovat dalšími a dalšími větami, kde je použití GOT naprosto správné… A jestli Rudo znáš pouze význam ‚to fetch‘, tak by ses měl na stará kolena začít učit, ne spoléhat na to, že všechno oposloucháš.

Re: Re: Re: Re:

Víš co, přestaň si tady ze mě utahovat… jestli říkáš místo I GOT UP AT FIVE větu I ROSE AT FIVE, potom je to s tebou horší, než jsem si myslel :-D

Ale vážně, končím diskusi o nesmyslech. Pokud si myslíš, že tohle studenty učím špatně, je to tvůj názor, který tu už prosím neventiluj. Neučím tu nic, co by neučila každá současná učebnice moderní angličtiny.

Pokud budeš v podobných nemožných komentářích pokračovat, označím všechny tvé příspěvky za ‚nevhodné‘ a nebudou se zobrazovat na stránce s články. To není cenzura, tvé komentáře si lidé dále budou moci číst, ale budou se k nim muset proklikat.

Re:

Tak dost.

Defaultní ikona uživatele
ikona neznámého pohlaví Jana
Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vít vložený před 17 lety

Re:

Tak dost.

Re: Re:

Marku, nebojte se Rudovych komentaru a klidne je nechte na hlavni strance. Kdyz pise anglicky, stejne mu rozumi jen malokdo. A ten, kdo umi anglicky natolik, ze mu rozumi, si udela usudek sam – a myslim, ze uplne stejny, jako Vy. :-) Viz priklad s GOT…

1. veta

Ahoj Marku, zajimalo by me jestli by v prvni vete opravdu nemohl byt predminuly cas. Kdyz se podivame na jinou vetu napr.: Konecne jsem ten film videl. tak to prelozime jako I have finnaly seen that movie. Tim ze tam pridame last week jen rikame, ze se cela udalost stala v minulosti. Ale pojednava o vlastne i o predminulosti. Prenesene se tam rika, ze jsem do teto doby ten film nevidel(tim finally). Kdyby tam to finally nebylo, tak je situace jasna. Takhle si nejsem jist. V cem to tedy je, popripade kde delam chybu? Predem diky za odpoved.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Wugaz vložený před 17 lety

1. veta

Ahoj Marku, zajimalo by me jestli by v prvni vete opravdu nemohl byt predminuly cas. Kdyz se podivame na jinou vetu napr.: Konecne jsem ten film videl. tak to prelozime jako I have finnaly seen that movie. Tim ze tam pridame last week jen rikame, ze se cela udalost stala v minulosti. Ale pojednava o vlastne i o predminulosti. Prenesene se tam rika, ze jsem do teto doby ten film nevidel(tim finally). Kdyby tam to finally nebylo, tak je situace jasna. Takhle si nejsem jist. V cem to tedy je, popripade kde delam chybu? Predem diky za odpoved.

Re: 1. veta

Ne, nemohlo. Předminulý čas by říkal, že v nějaký čas, tedy např. když ho dávali v televizi, jsme ten film už viděl (předtím) a tak jsem se na něj nedíval. Vždycky vyjadřuje, že něco v nějaký čas v minulosti už bylo hotové.

Pokud máme pouze větu, že jsem ho konečně viděl minulý týden, pouze říkáme, kdy se něco stalo, proto prostě minulý čas.

Šlo by tedy např:

I didn't go to the cinema because I HAD ALREADY SEEN THE MOVIE.
nebo
When the film started I realized that I had already seen it.
nebo
I didn't know if I had seen the movie or not.
atd atd.

Defaultní ikona uživatele
ikona neznámého pohlaví Jarda
Odkaz na příspěvek Příspěvek od Jana vložený před 17 lety

Re: Re:

Marku, nebojte se Rudovych komentaru a klidne je nechte na hlavni strance. Kdyz pise anglicky, stejne mu rozumi jen malokdo. A ten, kdo umi anglicky natolik, ze mu rozumi, si udela usudek sam – a myslim, ze uplne stejny, jako Vy. :-) Viz priklad s GOT…

Re: Re: Re:

Ahoj Jano,
Díky za pokus. Já bych ho taky za to nevyhodil. On je prý z Kanady, a tak možná ani neví že v Britské Angličtině se to „got“ používá dvacetkrát tolik nežli v té americké hantýrce.

Re: Re: Re: Re:

Přece nebudeš používat literární styl konce devatenáctýho století jako měřítko toho, jak se dnes má anglicky mluvit. Jestli tak mluvíš ty, tak to tě musí tvoje okolí brát jako někoho z jiný planety, ne?

Re: Re: Re: Re:

V jakékoliv knize najdeš moje příklady použití GOT. I moderních knihách se ale používá jiný styl, než který je běžný v mluvené angličtině, takže GOT se objevuje tak na každé či na každé druhé stránce jednou.

Re: Re: Re: Re:

Rudo, to je nesmysl, co tady říkáš. Trochu začínám pochybovat, že to, co jsi o sobě napsal, je pravda. No, ale nemá smysl se s tebou dohadovat. Sice víš všechno nejlíp, ale tebe jako autoritu přes anglický jazyk brát nebudu. :-)

Re: Re: Re: Re:

Pokud byste chtěli pokračovat v této diskusi, založil jsem téma na fóru v sekci OSTATNÍ. Tady už to prosím dál nerozvíjejte.

www.helpforenglish.cz/cz/forum/?…

Re:

Proboha živého, Rudo......
get, v min. čase got, je naprosto běžně používané. Za svého několikaletého pobytu ve Velké Británii jsem se pohybovala i mezi velmi vzdělanými lidmi, kterým spojení „get married“, „get up“, „get away with“ etc. přišlo naprosto normální. S takovým názorem, který tu prezentuješ, bych se styděla vůbec vylézt na veřejnost.Sorry

Díky Marku

Dobrý den Marku!
Dnes jsem našla tyto stránky a hned jsem se zaregistrovala! Vysvětluješ to tu naprosto fantasticky, že to pochopím i já!!! a to angličtinu studuju :oops: !! Moc díky!! Kačka :-D

ad 10)

Uz jsem trochu zmatena, ve Vasich uuuuzasnych strankach se dnes brouzdam cely den, ale nemelo by u c. 10) byt moznost „HAD GOTTEN“? Dekuji.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.