Help for English

Podmínkové věty: reálné podmínky

Komentáře k článku: Podmínkové věty: reálné podmínky

 

shalll a will

Je možné použít will ve vedlejší větě, když je v hlavní shall místo will?
Setkal jsem se s tímto případem už 2×…
př.
„I shall trade you the compass, if you will help me find this“
díky

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Lupa :) vložený před 16 lety

shalll a will

Je možné použít will ve vedlejší větě, když je v hlavní shall místo will?
Setkal jsem se s tímto případem už 2×…
př.
„I shall trade you the compass, if you will help me find this“
díky

Re: shalll a will

IF YOU WILL – když budeš tak hodný a uděláš to a to.

Nejde tady o SHALL v hlavní větě, ale o to, že je to zdvořilá prosba o něco… v češtině by se to právě přeložilo např. jako ‚když budeš tak hodný‘.

Doplnění

Bezva článek. Ještě pro doplnění můžu dodat, že jako alternativu k IF můžeme použít, kromě výše uvedených, i následující:

ASSUMING – za předpokladu, že … accepting that something is true / např. Assuming no one else saw the boy, I'd just tell him to return the things he'd stolen. / Let's go to that nice Japanese resturant, assuming it's still open.

Pak se používá ještě IMAGINE, SUPPOSE/SUPPOSING (Představ si .., …), ale to platí spíše pro nereálné podmínky. Používá se na začátku vět a v otázkách / např. Imagine you found some library books that were due back eight months ago, would you return them? / Supposing you couldn't find a parking space in town, would zou park in a private car park? / Suppose a cash machine gave you twice as much money as you asked for, would you keep it?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od honyk vložený před 16 lety

Doplnění

Bezva článek. Ještě pro doplnění můžu dodat, že jako alternativu k IF můžeme použít, kromě výše uvedených, i následující:

ASSUMING – za předpokladu, že … accepting that something is true / např. Assuming no one else saw the boy, I'd just tell him to return the things he'd stolen. / Let's go to that nice Japanese resturant, assuming it's still open.

Pak se používá ještě IMAGINE, SUPPOSE/SUPPOSING (Představ si .., …), ale to platí spíše pro nereálné podmínky. Používá se na začátku vět a v otázkách / např. Imagine you found some library books that were due back eight months ago, would you return them? / Supposing you couldn't find a parking space in town, would zou park in a private car park? / Suppose a cash machine gave you twice as much money as you asked for, would you keep it?

Re: Doplnění

Díky za doplnění. Tyto případy jsem úmyslně neuváděl, protože skutečně spíše spadají pod nereálné podmínky.

as if

zdravím vás, mohl byste mi, prosím, vysvětlit, jak je to s časy ve vedlejší větě se spojkou ‚AS IF‘?
napr. v češtině řekneme: ' Zní to, jakoby (jako kdyby) měli vedle párty', a v angličtině to je: ' It sounds as if they are having party '
Tedy čas přítomný.
Je to tak, že jaký čas ve větě hlavní, takový je v angličtině ve větě vedlejší? Děkuji za odpověď. 8-)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od bepk vložený před 16 lety

as if

zdravím vás, mohl byste mi, prosím, vysvětlit, jak je to s časy ve vedlejší větě se spojkou ‚AS IF‘?
napr. v češtině řekneme: ' Zní to, jakoby (jako kdyby) měli vedle párty', a v angličtině to je: ' It sounds as if they are having party '
Tedy čas přítomný.
Je to tak, že jaký čas ve větě hlavní, takový je v angličtině ve větě vedlejší? Děkuji za odpověď. 8-)

Re: as if

je to jako podmínková věta, tedy:
AS IF THEY ARE HAVING.. – vypadá to, že mají…
AS IF THEY WERE HAVING… – vypadá to, jako kdyby měli…

první je něco reálného, tedy asi mají párty. To druhé je nereálné, tedy asi párty nemají, ale zní to, jako kdyby ji měli.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vít vložený před 16 lety

Re: as if

je to jako podmínková věta, tedy:
AS IF THEY ARE HAVING.. – vypadá to, že mají…
AS IF THEY WERE HAVING… – vypadá to, jako kdyby měli…

první je něco reálného, tedy asi mají párty. To druhé je nereálné, tedy asi párty nemají, ale zní to, jako kdyby ji měli.

Re: Re: as if

Děkuji za odpověď, snad to nebude znít hloupě, ale je tedy správně tato věta?
It sounds as if they were having party?
česky přeloženo: Vypadá to, jakoby měli párty.
Nezáleží na čase hlavní věty, ale na reálnosti podmínky. Murphyho učebnice je perfektní, jenže pochopit některé detaily bez překladu vedle dá práci :) Moc díky

Odkaz na příspěvek Příspěvek od bepk vložený před 16 lety

Re: Re: as if

Děkuji za odpověď, snad to nebude znít hloupě, ale je tedy správně tato věta?
It sounds as if they were having party?
česky přeloženo: Vypadá to, jakoby měli párty.
Nezáleží na čase hlavní věty, ale na reálnosti podmínky. Murphyho učebnice je perfektní, jenže pochopit některé detaily bez překladu vedle dá práci :) Moc díky

Re: Re: Re: as if

Je to dobře, ale lepší bude to s ARE – jak jsem napsal výše. Pokud slyšíte od sousedů hluk a hudbu, asi mají párty. Pokud slyšíte hluk ze sklepa… a řeknete, že to zní, jako kdyby tam myši měly párty (ale samozřejmě nemají, to je jasné), pak by bylo WERE. Jde o ten kontext a to, jestli to říkáte jako něco reálného nebo nereálného.

Re: guláš

2. kondicionál je právě MIN. ČAS + WOULD.
Když jsou v obou minulé časy, tak to právě NENÍ druhý kondicionál, ale první v minulosti. Hlavní poznávací znamení je právě to, co je v hlavní větě. Když tam je WOULD – je to nereálná podmínka. Když tam je přítomný či minulý či budoucí čas, je to reálná podmínka.

Re: Re: shalll a will

Prosimte marku mohl by si me pomoc stimto prekladem , ja sam nevim jak to mam prelozit budu ti moc vdecnej kdybys me pomohl diki

in the course an investigation regarding fly-tipping, evidence has been uncovered, which indicates your possible involvement with this matter

Odkaz na příspěvek Příspěvek od KAJAJA vložený před 16 lety

Re: Re: shalll a will

Prosimte marku mohl by si me pomoc stimto prekladem , ja sam nevim jak to mam prelozit budu ti moc vdecnej kdybys me pomohl diki

in the course an investigation regarding fly-tipping, evidence has been uncovered, which indicates your possible involvement with this matter

Re: Re: Re: shalll a will

Už jsem vám odpověděl v soukromé zprávě. Prosím pište dotazy podobného typu jen jednou. Já si to najdu ať jako komentář, tak jako příspěvek ve fóru.

Dilema

Dobry den. Mam trochu dilemu s pouzivanim realnych podmienok v minulom case. Studujem na Novom Zelande anglictinu a moja ucitelka mi tvrdi ze vety ako tato:
------
If it rained, they probably stayed at home.
------
su gramaticky nespravne a v anglictine neexistuju. Ked som jej povedal ze to nieje z mojej hlavy, tak sa opytala aj ostatnych ucitelov a nakoniec aj riaditelky skoly a vsetci svorne tvrdia, ze je to gramaticky nespravne. ( Ano, vysvetlil som im, ze sa jedna o realnu podmienku v minulosti ). Mne osobne pride tento gramaticky jav uplne prirodzeny a logicky, ale ked Kiwis ktori vyucuju anglictinu tvrdia ze je to neprijatelne, ako sa na mna asi pozru ostatni ked take nieco pouzijem ako cudzinec? :-)

Mozte mi napisat z akych zdrojov ste cerpali? Nech im to mozem potom otrieskat o hlavu. Za tie prachy si to zasluzia :-)

Re: Dilema

No, např. se o tom dočtete v knize M. Swana – Practical English Usage.

Jde ale o to, proč je to gramaticky špatně. Zeptejte se vaší učitelky, co je podle ní špatně a jak by to řekla jinak. Třeba jí jde jen o ten prostý čas, a dala by tam průběhový čas. Co já vím.

Maybe it rained yesterday (I don't know) and SO it's possible that they stayed at home.

Nechte si tohle říct podmínkovou větou – Jestli pršelo, pak zůstali doma.

Re: Dilema

Teď jsem to konzultoval se svým kolegou VŠ učitelem angličtiny z Austrálie a skutečně nechápal (podobně jako já) co by na té větě mělo být špatně.

If it rained, they probably stayed at home. Jestli pršelo, zůstali pravděpodobně doma.
Nemá to tady být If it had rained, they had stayed at home.
Přeče, když se bavíme o něčem z minulosti (3 kondicionál), tak používáme předminulý, ne?

If she missed her bus this morning, she will be late. Jestli jí dnes ráno ujel autobus, přijde pozdě.
To stejné je tady, já bych tady dal had missed.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.