Help for English

Miscellaneous Vocabulary Test #3

Komentáře k článku: Miscellaneous Vocabulary Test 3

 

Odkaz na příspěvek Příspěvek od todler vložený před 16 lety

dotaz

Ahoj Marku
Potřeboval bych poradit.
Ty přec všechno znáš a víš :-)

Jak se správně píše řadová číslovka 8??EIGHT NEBO EIGHTH.
Ve dvou knížkách píšou, že řadová se píše stejně jako základní a dvě říkají že na konci je H (eighth).Co je pravda??Díky

Re: dotaz

Samozřejmě s TH na konci. Které prosímvás říkají, že tam H není???

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vít vložený před 16 lety

Re: dotaz

Samozřejmě s TH na konci. Které prosímvás říkají, že tam H není???

Re: Re: dotaz

Např.stručná mluvnice angličtiny od autorů Dušková,Bubeníková a Caha (Academia).Navíc je to doporučená kniha k testům na filozofickou fakultu v Ostravě.Anglicko – český slovník (Fagment).

Odkaz na příspěvek Příspěvek od todler vložený před 16 lety

Re: Re: dotaz

Např.stručná mluvnice angličtiny od autorů Dušková,Bubeníková a Caha (Academia).Navíc je to doporučená kniha k testům na filozofickou fakultu v Ostravě.Anglicko – český slovník (Fagment).

Re: Re: Re: dotaz

Tahle kniha je plná překlepů a nesmyslů. Jestli tohle tvrdí (že řadová číslovka 8th se píše bez H), tak lže jako když tiskne. A to není zdaleka jediná volovina, kterou tvrdí. Tvrdí taky např., že množné číslo od devítky je 9'z. :-D

Zkuste si najít slovíčko EIGHTH v nějakém normálním slovníku, např. Oxford, Cambridge, Macmillan, Longman, Merriam-Webster apod. :-)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vít vložený před 16 lety

Re: Re: Re: dotaz

Tahle kniha je plná překlepů a nesmyslů. Jestli tohle tvrdí (že řadová číslovka 8th se píše bez H), tak lže jako když tiskne. A to není zdaleka jediná volovina, kterou tvrdí. Tvrdí taky např., že množné číslo od devítky je 9'z. :-D

Zkuste si najít slovíčko EIGHTH v nějakém normálním slovníku, např. Oxford, Cambridge, Macmillan, Longman, Merriam-Webster apod. :-)

Re: Re: Re: Re: dotaz

To je pravda.To množné číslo od číslovky 9 jsem měl zrovna v přijímacím testu.Napsal jsem ale 9´s.

95..a attempt at uz si budu pamatovat :-)

Re: Re: Re: Re: dotaz

dobry den, i ja jsem se podle teto knihy snazil ucit, opravdu se mi zdala takova zvlastni. Pokud jde o tu radovou cislovku EIGHTH – tak to asi bude pouze preklep, protoze v druhem vydani, asi 30 let starem, je to opravdu takhle (spravne). Pouze v novem vydani z roku 2006 je napsane EIGHT. Jo a to stou devitkou je taky divne, je tam i priklad ,,M.P.´´ a ten tam je v mnoznem cisle se ,,s´´ – z toho jsem byl taky docela zmaten. Navic v lekci, kde se pojednavalo o podminovacim zpusobu, bylo napsano, ze se pro 1. osobu uziva should, jen v americke anglictine would – ja ctu BBC kazdy den, a se should v 1. osobe jsem se v tomto vyznamu (bych), nesetkal. Samozrejme should ve vyznamu ,,mel by´´ je neco jineho.
Ale samozrejme si neodvazim polemizovat s pani Duskovou, ktera mam pocit uci (nebo ucila) na KU v Praze. Ale muzu rict, ze tuhle ucebnici bych nikomu nedoporucil.

Re: Re: Re: Re: dotaz

Vůbec nechci pochybovat o paní profesorce Duškové z FF UK. Jde však o dvě zcela odlišné školy anglické gramatiky. Jedna je tradiční, teoretická, preskriptivní. Druhá je moderní, praktická a deskriptivní. Učebnice gramatiky, která nebyla prakticky za posledních pár desítek let revidovaná, nemůže být NIKDY použitelná pro praktický život. A to i ta nejlepší oxfordská či cambridgská učebnice. Tato nakladatelství neustále jazyk analyzují, čerpají z rozsáhlých databází jazyka, tzv. korpusů, a učí studenty gramatiku skutečné angličtiny, kterou každý zná, každý používá a setkáte se s ní v současné literatuře, ve sdělovacích prostředcích apod.

Česká škola spíše tíhne k té první variantě. Ať je to pan profesor Peprník či paní profesorka Dušková a další… jejich gramatika nemá nic moc společného se současným jazykem. Je to vše teoretická gramatika, která vychází z tradice a prakticky se nemění. Takový přístup se hodí k teoretickému lingvistickému bádání, rozborům literárních děl apod.

A jak vidíte, navíc je v těchto materiálech MNOŽSTVÍ zásadních překlepů. To se stává, ale odborných publikacích, které jsou navíc zařazené jako povinná a základní literatura pro studium na VŠ, tam by se to stávat nemělo. Za ty ale pravděpodobně paní profesorka nemůže.

Re: vazba there is

Protože tam je minulý čas slovesa STAND, takže by muselo být THERE STOOD. Nicméně to, jak je to použité v mé větě, tomu se říká INVERZE.

12. otázka

Tady přece u dvanácté otážky může být i převrátily se ve větru ne? ty stormy? možná spíš vyvrátili, no ale? je možné i d.) převrátily?

diky za test 95% chyba byla v ot. c. 8 „attempt at“ :-)

Taky attemp at…škoda:-)

Zdravím. Pěkný testík pro osvěžení různých gramatických jevů.

Mám dotaz k: č. 8 – attempt on jsem dosud používal a je i ve výkladovém slovníku. Je nějaký zásadní rozdíl mezi attempt on/at ?

č. 14 – myslím, že blessed jako šťastný by mohlo být

Děkuji :)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Ota vložený před 5 lety

Zdravím. Pěkný testík pro osvěžení různých gramatických jevů.

Mám dotaz k: č. 8 – attempt on jsem dosud používal a je i ve výkladovém slovníku. Je nějaký zásadní rozdíl mezi attempt on/at ?

č. 14 – myslím, že blessed jako šťastný by mohlo být

Děkuji :)

Na ATTEMPT mrkněte do Oxfordu. ATTEMPT ON tam je ve významu pokusu o něčí život (pokus někoho zabít) a nebo potom další význam pokus o dosažení nějakého rekordu, o pokoření něčeho. ATTEMPT AT je ten hlavní význam, pokud o něco, pokus o to něco udělat.

BLESSED jako šťastný z toho, že už je doma? To se takto nepoužívá. Opět viz slovník a významy a použití BLESSED.

Děkuji. attempt on/at se musím “přeučit”, abych si to zapamatoval a nepletlo se mi to.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.