Help for English

Anglický slovosled - oznamovací věty

Komentáře k článku: Anglický slovosled - oznamovací věty

 

díky tak to jsem dlouho hledala nevěděla jsem co dát dřív zda místo nebo čas a ted to vím … děkuju

Větné členy

Nejsem si jistý, ale někde jsem četl o nějakém pravidle, že nějaký slovní druh/druhy nemůžou stát v angličtině bez dalšího slova (v češtině jo).

Jaký to prosím jsou?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Pilda vložený před 17 lety

Větné členy

Nejsem si jistý, ale někde jsem četl o nějakém pravidle, že nějaký slovní druh/druhy nemůžou stát v angličtině bez dalšího slova (v češtině jo).

Jaký to prosím jsou?

Re: Větné členy

Ano, např. modální slovesa nemůžou stát bez významového slovesa. Nebo členy nemůžou stát bez podstatného jména… ale o jakém pravidle jste četl, to mě zrovna teď nenapadá.

Povinný o předmět?

Píšete, že když dáme příslovečné určení na začátek věty, tak musí stejně následovat podmět, sloveso a předmět. Nemá tam být spíš jenom podmět a sloveso? Napadá mě třeba věta IN THE PARK, I SLEPT, ta by měla být správně, ne?

Jinak děkuji za předešlou odpověď. :)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Pilda vložený před 17 lety

Povinný o předmět?

Píšete, že když dáme příslovečné určení na začátek věty, tak musí stejně následovat podmět, sloveso a předmět. Nemá tam být spíš jenom podmět a sloveso? Napadá mě třeba věta IN THE PARK, I SLEPT, ta by měla být správně, ne?

Jinak děkuji za předešlou odpověď. :)

Re: Povinný o předmět?

Ne, samozřejmě předmět není povinný, záleží na větě.
Věta IN THE PARK I SLEPT není správná, šlo by např. YESTERDAY I SLEPT IN THE PARK, ale ne IN THE PARK I SLEPT. Přesunul jste totiž docela dlouhé příslovečné určení před větu, která je jinak velice krátká. V syntaxu se tomu říká ‚end-weight‘ principle: složitější fráze a spojení bývají ke konci věty. Složitějšími se rozumí ty, které se skládají z více slov, které mají hodně členů, předložek, apod. Prostě by ta vaše věta zněla nepřirozeně.

To je ale téma nějakého pokročilejšího článku.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vít vložený před 17 lety

Re: Povinný o předmět?

Ne, samozřejmě předmět není povinný, záleží na větě.
Věta IN THE PARK I SLEPT není správná, šlo by např. YESTERDAY I SLEPT IN THE PARK, ale ne IN THE PARK I SLEPT. Přesunul jste totiž docela dlouhé příslovečné určení před větu, která je jinak velice krátká. V syntaxu se tomu říká ‚end-weight‘ principle: složitější fráze a spojení bývají ke konci věty. Složitějšími se rozumí ty, které se skládají z více slov, které mají hodně členů, předložek, apod. Prostě by ta vaše věta zněla nepřirozeně.

To je ale téma nějakého pokročilejšího článku.

Re: Re: Povinný o předmět?

Děkuji za poučení, to se velice hodí! Snad jednou přijde i ten pokročilejší článek. :)

Takže moc děkuji, já miluji mnemotechnické pomůcky a SVOMPT je super. Je mi jasné, že složitě věty ještě nesvedu, ale nakonec začínám, že. Já na Vašem webu hledám články označené starter, nebo elementary a tak mi někdy něco uteče.Ještě, že reagujete na otázky, je to příjemné. Nepřipadám si s tím učením tak sama.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od georgia vložený před 16 lety

Takže moc děkuji, já miluji mnemotechnické pomůcky a SVOMPT je super. Je mi jasné, že složitě věty ještě nesvedu, ale nakonec začínám, že. Já na Vašem webu hledám články označené starter, nebo elementary a tak mi někdy něco uteče.Ještě, že reagujete na otázky, je to příjemné. Nepřipadám si s tím učením tak sama.

Re:

Jsem rád, že můžu pomoci.

Slovosled

Dobrý den,
šlo by ve větě „Děti v ČR chodí do školy v osm hodin ráno“ dát to v ČR před PU času?
Takto: Children go to school in Czech republic at 8 o'clock in the morning.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Yasmineliv vložený před 15 lety

Slovosled

Dobrý den,
šlo by ve větě „Děti v ČR chodí do školy v osm hodin ráno“ dát to v ČR před PU času?
Takto: Children go to school in Czech republic at 8 o'clock in the morning.

Re: Slovosled

Ne, tato věta by se řekla:
In the Czech Republic, Children go to school at 8 o'clock.

Můžu se zeptat, jak je to s výkladem NEPŘÍMÝ (komu, čemu) a PŔíMÝ (koho, co) předmět.
Nedávno se mě na to někdo ptal, a já sem nevěděl, jak odpovědět. Podle čeho přímý a nepřímý? Děkuji

Re:

No, je to složitější, ale pokud jsou to dva předměty u jednoho slovesa, většinou to tak je. KDO CO? přímý, KOMU ČEMU – nepřímý.

Nepřímý předmět ale je jakýkoliv předmět, který je za předložkou. Např. We talked about money – MONEY je tu nepřímý předmět. Přímý u TALK být nemůže. Není TALK SOMETHING. Teda může, např. v idiomu TALK SOME SENSE INTO SB. Tam je SOME SENSE předmět přímý.

Asi jste myslel "přímý – KOHO, co (čeho) – nikoliv KDO, co. Děkuji moc za odpověď.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od honyk vložený před 15 lety

Asi jste myslel "přímý – KOHO, co (čeho) – nikoliv KDO, co. Děkuji moc za odpověď.

Re:

Ano, KOHO co. :-)

Příslovečné určení či přívlastek?

Dobrý den, v tabulce máte uvedenu větu „My friends and I love going to the cinema.“ Ovšem „to the cinema“ je zde poněkud nesprávně ve sloupci „P“. Nesprávně proto, že se vlastně nejedná o příslovečné určení místa, nýbrž přívlastek neshodný.

Petr

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.