Help for English

Nepravidelné množné číslo #1

Komentáře k článku: Nepravidelné množné číslo 1

 

-

Test je v oukeji, ráda jej dál zpilotuji na osmácích a deváťácích! :-D

Příště se polepším :oops:

Už zase jsem se doběhla s těma rybama :(

V malém kapesním slovníku od Fragmentu, ne že bych ho brala jako něco směrodatného ale přece jenom, je napsáno: „Podstatná jména označující lovnou zvěř (fish, salmon …) mají množné číslo bez koncovky, je-li jich použito v nepočitatelném významu (v terminologii lovecké, kuchařské ap.), jinak mají pravidelné množné číslo na -s.“ … A já zrovna myslela, že v této větě to berou jako počitatelné (how many …)…

Je na tom tvrzení něco pravdy? Nebo si to jen špatně vykládám?
Děkuju za odpověd :)

tak nevím komu jsem víc přála jestli Henrymu, když jsem mu přidala 6 dětí nebo když jemu jsem dala dvě manželky :-)

Re:

ANo, u některých zvířat to tak funguje, ale FISH, SHEEP, DEER… tam je to prostě dané. Plurál je stejný jako singulár.

Ve slovnících najdete sice i to, že existuje tvar FISHES apod. Michael Swan o nich ale tvrdí, že jsou RARE, používají se zřídka. FISHES bych použil např. pro akvarijní RYBIČKY.

FISHES můžete použít také pro DRUHY RYB, jako např. kapr, lín, štika, sumec, to jsou čtyři ryby – FOUR FISHES. Není to myšleno jakočtyři kusy ale čtyři druhy.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vít vložený před 14 lety

Re:

ANo, u některých zvířat to tak funguje, ale FISH, SHEEP, DEER… tam je to prostě dané. Plurál je stejný jako singulár.

Ve slovnících najdete sice i to, že existuje tvar FISHES apod. Michael Swan o nich ale tvrdí, že jsou RARE, používají se zřídka. FISHES bych použil např. pro akvarijní RYBIČKY.

FISHES můžete použít také pro DRUHY RYB, jako např. kapr, lín, štika, sumec, to jsou čtyři ryby – FOUR FISHES. Není to myšleno jakočtyři kusy ale čtyři druhy.

Re: Re:

Děkuju za vyčerpávající odpověd :)

people vs. persons

V knize All The President's Men z roku 1974 jsem si na str. 22 všiml věty začínající Several persons referred to McCord's integrity, ….
Je v tomto případě plurál persons přípustný pouze proto, že zřejmě jde o kontext z oblasti práva, nebo se dříve běžně používal rovnocenně s people (podobně jako jsou nyní možné tvary cactuses i cacti)?
Díky.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Petr Švarc vložený před 14 lety

people vs. persons

V knize All The President's Men z roku 1974 jsem si na str. 22 všiml věty začínající Several persons referred to McCord's integrity, ….
Je v tomto případě plurál persons přípustný pouze proto, že zřejmě jde o kontext z oblasti práva, nebo se dříve běžně používal rovnocenně s people (podobně jako jsou nyní možné tvary cactuses i cacti)?
Díky.

Re: people vs. persons

persons je ok ve významu „osoby“. Ale kolikrát v češtině řeknete „osoby“

Hi there, My Partner is learning from your program and today decided to try this new program. I was helping him and notice some gramitical error where the plural has not been used. for example person not people, and tooth not teeth. Please can you look at these issues. If you need any help please feel free to contact me on lorna_666@btinternet.com.uk

Odkaz na příspěvek Příspěvek od dava001 vložený před 14 lety

Hi there, My Partner is learning from your program and today decided to try this new program. I was helping him and notice some gramitical error where the plural has not been used. for example person not people, and tooth not teeth. Please can you look at these issues. If you need any help please feel free to contact me on lorna_666@btinternet.com.uk

Re:

No thanks, I don't think I need help. I know my plurals alright.

Re: Re: Re:

Ano, je to jednotné i množné číslo, co náhodou vypadá stejně. ONE FISH, TWO FISH… HOW MANY FISH? atd atd.

Re: married/married with

Doufám, že jste to správně pochopila. Odpověď je „with two children“, prostě má dvě děti. Kdyby měl dvě manželky, bylo by to „He is married to…“.

Re: Re:

„I know my plurals alright.“ je super odpověď :))

Můžu se zeptat u otázky číslo 5: You were at the lake?, Proč je slovosled u otázky takto?
Děkuji

Re:

Je použit oznamovací slovosled, protože tímto vyjadčujeme své překvapení. Viz článek Otázky ANO/NE s oznamovacím slovosledem

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.