Help for English

Smíšené kondicionály (mixed conditionals)

Komentáře k článku: Smíšené kondicionály (mixed conditionals)

 

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Mandant vložený před 11 lety

Chcem sa opýtať ako je to s postavením ‘never’ v 3. kondicionále? Tu máte napr. “I would have never done…”, ale stretol som sa aj s “I would never have done…”. Je to jedno?

Obě možnosti jsou OK. Dokonce i I NEVER WOULD HAVE DONE.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vít vložený před 11 lety

Obě možnosti jsou OK. Dokonce i I NEVER WOULD HAVE DONE.

OK. ďakujem. o I NEVER WOULD HAVE DONE som ani nevedel.

Marek, je mi jasné, že ak je podmienka reálna aj dôsledok musí byť reálny, ale prosím, je gramaticky správne povedať niečo ako:

If you are worried about your grades, you should talk to your teacher. (dôsledok = rada)

If you are free on Saturday, could you please come and help me in the garden? (dôsledok = žiadosť)

Ja si myslím, že to ide, ale keď sa na takéto vety pýtam rôznych učiteľov, dostávam rôzne odpovede :-) Tak kde je pravda? Ďakujem moc.

jistě, toto je zcela OK. SHOULD je rada, nikoliv podmínka, stejně tak COULD YOU je prosba a ne podmínka.

Dobrý den, mohla bych říct: If the greengrocer has some bananas would you buy some, please?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Radush7 vložený před 11 lety

Dobrý den, mohla bych říct: If the greengrocer has some bananas would you buy some, please?

Ano. Může být i WILL, CAN, COULD místo WOULD. Všechno to je prosba.

smiseny kondicional?

" If I saw you in the street, would you say hallo?" Podle spravnych odpovedi v jednom testu je toto smiseny kondicional. Ja myslela, ze je to druhy kondicional. Muze mi to nekdo prosim vysvetlit?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od gosala vložený před 10 lety

smiseny kondicional?

" If I saw you in the street, would you say hallo?" Podle spravnych odpovedi v jednom testu je toto smiseny kondicional. Ja myslela, ze je to druhy kondicional. Muze mi to nekdo prosim vysvetlit?

Taky bych myslel, že je to druhý kondicionál.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od swimmer vložený před 10 lety

Taky bych myslel, že je to druhý kondicionál.

Ono je totiz klidne mozne, ze v testu je chyba, tak si to chci jen overit.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od gosala vložený před 10 lety

smiseny kondicional?

" If I saw you in the street, would you say hallo?" Podle spravnych odpovedi v jednom testu je toto smiseny kondicional. Ja myslela, ze je to druhy kondicional. Muze mi to nekdo prosim vysvetlit?

Je to druhý kondicionál. Nic tu smíchaného není.

Dekuji za potvrzeni, ze se jsem si to myslela dobre a v testu je tedy chybna odpoved.

Dobrý den, potřebovala bych vysvětit větu: If you listened to the first series, you’ll remember...... konstrukci věty if past tense, will+verb jsem pár krát používala v hodině angličtiny (elementary stupeň), no byla jsem vždy opravena, že to takto nesmí být. Ale přišlo mi to proste přirozené. Teď jsem výše uvedenou větu zaslechla v jednom z podcastu od rodilých mluvčích. Jak si to mám vysvětlit? jedná se o podmínku? o smíšenou podmínku? nejde o podmínku?díky

Odkaz na příspěvek Příspěvek od karolina86 vložený před 4 lety

Dobrý den, potřebovala bych vysvětit větu: If you listened to the first series, you’ll remember...... konstrukci věty if past tense, will+verb jsem pár krát používala v hodině angličtiny (elementary stupeň), no byla jsem vždy opravena, že to takto nesmí být. Ale přišlo mi to proste přirozené. Teď jsem výše uvedenou větu zaslechla v jednom z podcastu od rodilých mluvčích. Jak si to mám vysvětlit? jedná se o podmínku? o smíšenou podmínku? nejde o podmínku?díky

Jde o reálnou podmínku (1. kondicionál). Vše, co se zmiňuje, je skutečné. Může to být něco v přítomnosti, ale klidně i v minulosti­. Tedy:

Pokud je to tak, že jsi viděl ten seriál… → Není to nereálná přítomná podmínka, ale reálná, mluvící o minulosti.
Je to tedy naprosto správně. :)

Více viz Podmínkové věty: reálné podmínky.

Na elementary úrovni se pochopitelně taková konstrukce neočekává, ale učitel by měl být schopen vysvětlit, jak to je.

Another option:

Kdo sledoval první řadu této neobvyklé reality show, dobře ví, že přijít jen s dobrou myšlenkou tady na úspěch nestačí.

  • If you watched the first series … you will be well aware that …
  • Those (of you) who watched … will be well aware that …

Kdo zná písničky Václava Havelky a jeho kapely Please the Trees, ten ví, že Havelka dokáže na deskách i koncertech vytvořit romantickou, ale i horečnatou, vypjatou a někdy i temnou atmosféru …

  • If you're familiar with the songs of ...... you'll know that …
  • Those (of you) who are familiar with … will know that…

Kdo si nepamatuje jména lidí, se kterými se nedávno seznámil, má zřejmě nedostatek kvalitního spánku, tvrdí američtí vědci.

  • If you can't remember the names of people you met recently, you're probably not getting enough quality sleep …

Dobrý den, dočetl jsem diskuzi až sem, ale odpověď jsem nenašel – možná to motám, jsem samouk, ale mám zafixováno z učebnice (a znám i z písničky: “If I were a carpeter:..”), že ve 2. kondicionálu v konkurenci I was -x- I were vítězí druhá možnost. Vy ale uvádíte větu “ If I wasn't lazy, I would have helped them.” Proč tam není “weren't lazy”? Nebo to motám s něčím jiným? Děkuju za odpověď, stránky jsou super!

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.