Help for English

Přítomný čas PROSTÝ vs. PRŮBĚHOVÝ

Komentáře k článku: Přítomný čas PROSTÝ vs. PRŮBĚHOVÝ

 

Veľmi názorné. A vtipné.

Pěkně napsané a udělalo mi velkou radost, že vše chápu správně a snad i používám, protože si stále připadám jako absolutní nováček a věčný začátečník, ale zřejmě mi půl roku samostudia a pobytu v cizině opravdu něco dalo 

Hezky clanek, doufam, ze budete pokracovat i v prubehovem minulem a budoucim, tam mam vetsi problemy. Jak by to bylo, kdybych mu chtel rict, ze jsem tam sedel? Ja bych rekl I was sitting there, u budouciho uz fakt nevim.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od scraeder vložený před 10 lety

Hezky clanek, doufam, ze budete pokracovat i v prubehovem minulem a budoucim, tam mam vetsi problemy. Jak by to bylo, kdybych mu chtel rict, ze jsem tam sedel? Ja bych rekl I was sitting there, u budouciho uz fakt nevim.

Princip tvoření průběhových časů je v podstatě jednoduchý. Stačí si pamatovat, že potřebujete tvar slovesa být a významové sloveso pak bude mít na konci ing:

am sitting
was sitting
will be sitting

Stejně tak jako:

have been sitting
had been sitting

apod.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Roman Svozílek vložený před 10 lety

Princip tvoření průběhových časů je v podstatě jednoduchý. Stačí si pamatovat, že potřebujete tvar slovesa být a významové sloveso pak bude mít na konci ing:

am sitting
was sitting
will be sitting

Stejně tak jako:

have been sitting
had been sitting

apod.

tvoreni mi je jasne, ale s pouzitim to pokulkava :-/. Co jsme se kdysi ucilil, tak minuly prubehovy se pouziva, ze se neco delo a behem toho se neco stalo. Dle mych zkusenosti se pouziva ale daleko casteji.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od scraeder vložený před 10 lety

tvoreni mi je jasne, ale s pouzitim to pokulkava :-/. Co jsme se kdysi ucilil, tak minuly prubehovy se pouziva, ze se neco delo a behem toho se neco stalo. Dle mych zkusenosti se pouziva ale daleko casteji.

Já myslel, že máte problém s tvořením. Článek o minulém průběhovém najdete zde.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od scraeder vložený před 10 lety

Hezky clanek, doufam, ze budete pokracovat i v prubehovem minulem a budoucim, tam mam vetsi problemy. Jak by to bylo, kdybych mu chtel rict, ze jsem tam sedel? Ja bych rekl I was sitting there, u budouciho uz fakt nevim.

Články o minulém průběhovém i budoucím průběhovém čase tu máme.

http://www.helpforenglish.cz/…rubehovy-cas
http://www.helpforenglish.cz/…t-continuous

Děkuji moc za tento článek moc mi pomohl :-)

Kdyby jsme třeba byli v nové škole a chtěli by jsme si vybrat třeba židli a co řekneme když chci říci Já sedím tady. že už jsem si tu židli přivlastnila bude to průběhový nebo prostý?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Daniela Bezpalcova vložený před 9 lety

Kdyby jsme třeba byli v nové škole a chtěli by jsme si vybrat třeba židli a co řekneme když chci říci Já sedím tady. že už jsem si tu židli přivlastnila bude to průběhový nebo prostý?

Přijdete do školy poprvé, vyberete si místo a nejpravděpodobněji řeknete buď I'm going to sit here. nebo It's my place now..

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Lucka Skrčená vložený před 9 lety

Přijdete do školy poprvé, vyberete si místo a nejpravděpodobněji řeknete buď I'm going to sit here. nebo It's my place now..

Děkuji moc :-)

A pokud máme sloveso plan v učebnici je I plan to give a party on Monday to znamená že to plánuje pořád jak může ale jeden plán, plánovat to pořád dokolečka? Jak mám vlastně poznat jestli je to jako I am reading a book jestli to stále probíhá nebo opakovaně, jak mám poznat jestli to mám dát rozplánovaný nebo že je to opakovaně..? Prosím už se v tom plně ztrácím…

A co když se chci pochlubit že právě teď čtu ještě jí mám rozečtenou a čtu jí hodně často – I very often read a book.- to by znamenalo že už jí mám přečtenou (ale že jí prostě často čtu až do dokončení děje čtení té jedné skřínky) I am reading a book. Je to tak?

A když chci říct, že jsem četl hodně knih, tak by to bylo takto: I was reading a lot of books.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Vojta Štefan vložený před 7 lety

A když chci říct, že jsem četl hodně knih, tak by to bylo takto: I was reading a lot of books.

Průběhový čas se sem nehodí, ten většinou vyžaduje nějaký konkrétnější časový údaj. Pro takto obecné tvrzení použijete minulý čas prostý nebo vazbu used to (I read / used to read a lot of books).

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.