Help for English

Čím vás angličtina překvapuje?

 

Předmětem tohoto vlákna by mělo být vzájemné sdílení všeho, co vás na angličtině překvapuje či udivuje, nebo toho, čím vám tento jazyk připadá zvláštní a neobvyklý, třebas v porovnání s češtinou nebo jinými jazyky.

Pro mně je jednou z takovýchto věcí stejné tvary pro všechny časy u některých nepravidelných sloves. Docela by mě zajímalo, jak k tomu vůbec došlo a jak to vnímají samotní rodilci, jestli občas nedochází k nedorozumění.

EDIT: Širší diskuse na dané otázky s příspěvky od zkušených Angličtinářů jsou vítány.

Josef: dobrá otázka!

Mě by zase zajímalo, jak došlo k tomu, že angličtina se stala světovým jazykem. To měli Spojené státy nebo Británie v Evropě takový vliv? Přecijen, stejně jako angličtina osídlila severní ameriku, tak španělština či portugalština tu jížní a francoužština sever severní ameriky a polovinu Afriky.. :-)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Jakub Ryba vložený před 9 lety

Josef: dobrá otázka!

Mě by zase zajímalo, jak došlo k tomu, že angličtina se stala světovým jazykem. To měli Spojené státy nebo Británie v Evropě takový vliv? Přecijen, stejně jako angličtina osídlila severní ameriku, tak španělština či portugalština tu jížní a francoužština sever severní ameriky a polovinu Afriky.. :-)

Ale 19. století a začátek století 20. patří Britskému impériu. :)
A možná také šlo o to, že je angličtina v podstatě jazyk velmi primitivní a snadný k naučení.

Je mnoho těžších jazyků než angličtina, ale neřekl bych,že je primitivní.
Třeba už jen počet časů v češtině, a počet časů v angličtině.
Ale je to individuální :-)

Co myslíš Franto :-D

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Cheerry vložený před 9 lety

Je mnoho těžších jazyků než angličtina, ale neřekl bych,že je primitivní.
Třeba už jen počet časů v češtině, a počet časů v angličtině.
Ale je to individuální :-)

Co myslíš Franto :-D

no v angličtině jsou časy pouze dva, to mi pravda nepříjde moc složité :-D

Fr: jakože si to Britové politicky protlačili? Jakože myslím jak vlastně vzniklo to, že dnes každý umí anglicky.. :-)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Cheerry vložený před 9 lety

Je mnoho těžších jazyků než angličtina, ale neřekl bych,že je primitivní.
Třeba už jen počet časů v češtině, a počet časů v angličtině.
Ale je to individuální :-)

Co myslíš Franto :-D

Vem si jen tvary sloves – angličtina 6, čeština přes 20; pády podstatných jmen – angličtina je oficiálně nemá (ale pozůstatky tam jsou), čeština 7 × 3 rody x množné číslo, etc.
Pokud by si měl někdo vybrat mezi EN a CZ, bude volba jasná. ;-)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Jakub Ryba vložený před 9 lety

no v angličtině jsou časy pouze dva, to mi pravda nepříjde moc složité :-D

Fr: jakože si to Britové politicky protlačili? Jakože myslím jak vlastně vzniklo to, že dnes každý umí anglicky.. :-)

Ne protlačili, prostě se všude anglicky mluvilo, protože to Britům patřilo. Oni tam vládli, takže místní se anglicky učili automaticky, aby se s nimi vůbec domluvili.

No mne angličtina nepřejde rozhodně primitivní, přestože technicky vzato má opravdu jen dva času.
Nedokážu to to posoudit neboť nevládnu němčinou, ale kamarád, který ji studoval, vždycky říkal, že angličtina je náročnější z jeho subjektivního pohledu.
Angličtina má tu zásadní nevýhodu, že základy jsou rozhodně velice lehké, prostě časy, základní slovní zásoba, předložky a už se to víceméně může na to roubovat. Ale poté, když se člověk snaží vyjadřovat své myšlenky přesněji, je to jiné kafe. Řekl bych, že třeba němčina vůči češtině je asi přímočařejší než angličtina vůči češtině – člověk musí jít více po významu ne doslovném překladu.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Franta K. Barták vložený před 9 lety

Ne protlačili, prostě se všude anglicky mluvilo, protože to Britům patřilo. Oni tam vládli, takže místní se anglicky učili automaticky, aby se s nimi vůbec domluvili.

No já myslím hlavně Evropu a evropské státy. Pokud vím, od Portugalců, přes Itálii po Ukrajinu mají všichni svůj jazyk tak jak je možné že když tam teď přijedeš, tak se prostě domluvíš hlavně anglicky? :-)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Jakub Ryba vložený před 9 lety

No já myslím hlavně Evropu a evropské státy. Pokud vím, od Portugalců, přes Itálii po Ukrajinu mají všichni svůj jazyk tak jak je možné že když tam teď přijedeš, tak se prostě domluvíš hlavně anglicky? :-)

To je jiná věc, to souvisí s diplomatickým jazykem, kterým dřív bývala francouzština, po WWII se to zřejmě vlivem USA změnilo.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Jakub Ryba vložený před 9 lety

No já myslím hlavně Evropu a evropské státy. Pokud vím, od Portugalců, přes Itálii po Ukrajinu mají všichni svůj jazyk tak jak je možné že když tam teď přijedeš, tak se prostě domluvíš hlavně anglicky? :-)

Tady je na to téma zajímavý článek – http://storch.blog.idnes.cz/…kulturu.html

Tento blog není jen informační, ale je myšlen jako otázka pro odborníky : “ Proč se angličtina tak rozšířila ve světě?“

Tak já jsem se zase doslechl, že v Itálii se dá spíš domluvit španělsky, než anglicky. Ale osobní zkušenost nemám. Třeba v Chorvatsku když jsem na některé lidi mluvil anglicky, tak na mě koukali jak na blázna a zůstal jsem bez odpovědi.

Dnes se asi každý učí anglicky a přichází s angličtinou do styku, protože je spoustu vlivů především z Ameriky. Si jenom vezměte jakoukoliv hudební hitparádu. Ona to s těmi impérii ještě nebude taková historie. Prostě západ (rozuměj především USA) má zásadní vliv na velikou část světa a nikdo jiný nedostane moc šanci. To je ovšem jen můj názor a je to na delší diskuzi a hlavně na úplně jiné diskuzní fórum. :)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od pacholek vložený před 9 lety

Tak já jsem se zase doslechl, že v Itálii se dá spíš domluvit španělsky, než anglicky. Ale osobní zkušenost nemám. Třeba v Chorvatsku když jsem na některé lidi mluvil anglicky, tak na mě koukali jak na blázna a zůstal jsem bez odpovědi.

Dnes se asi každý učí anglicky a přichází s angličtinou do styku, protože je spoustu vlivů především z Ameriky. Si jenom vezměte jakoukoliv hudební hitparádu. Ona to s těmi impérii ještě nebude taková historie. Prostě západ (rozuměj především USA) má zásadní vliv na velikou část světa a nikdo jiný nedostane moc šanci. To je ovšem jen můj názor a je to na delší diskuzi a hlavně na úplně jiné diskuzní fórum. :)

Pravda je, že zvláště některé národy moc angličtinu neovládají, např. Francie (ti se ji pochopitelně učit nechtějí), Španělsko (a další národy jižní Evropy), dříve i Německo.

Několikrát jsem se s tím setkal na Vánočních trzích v Německu. Já na stánkařku anglicky, stánkařka na mě plynule německy. :D

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Daniel Müller vložený před 9 lety

Pravda je, že zvláště některé národy moc angličtinu neovládají, např. Francie (ti se ji pochopitelně učit nechtějí), Španělsko (a další národy jižní Evropy), dříve i Německo.

Několikrát jsem se s tím setkal na Vánočních trzích v Německu. Já na stánkařku anglicky, stánkařka na mě plynule německy. :D

Ovšem nová generace Francouzů (<40) už angličtinu bez problémů ovládá, alespoň taková je zase moje zkušenost. :)

V severni Italii se anglicky domluvit da. Na jih od Rima ani nahodou. Tam uz je italstina nutnosti. Nemci a Francouzi zase mluvit nechteji, tak tezko poznat jestli umi, nebo ne. Mam zkusenost, ze kdyz na Francouze promluvite anglicky, nestojite mu ani za pohled, natoz odpoved.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.