Help for English

THINK or SINK? (výslovnost)

Komentáře k článku: THINK or SINK: Výslovnost hlásek ð / θ

 

Měl bych dotaz ohledně výslovnosti. Jak se mám naučit vyslovovat TH, když mám problém se sykavkami. :-)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Jiří Ježek vložený před 16 lety

Měl bych dotaz ohledně výslovnosti. Jak se mám naučit vyslovovat TH, když mám problém se sykavkami. :-)

Re:

TH je daleko jednodušší než české sykavky. Problém by s těmito hláskami neměl mít nikdo. Jen vědět, jak na to. Ale takto na dálku Vám asi nepomůžu, pokud vám nepomohlo to, co jsem výše popsal. Doporučuji to probrat s nějakým učitelem angličtiny (který umí vyslovovat TH) osobně.

Já měla od začátku s výslovností problémy. Když jsme se ve třetí třídě učili vyslovovat anglicky s jazykem mezi zuby, tak jsem zároveň chodila na logopedii, kde se mě toho pokoušeli zbavit. No a až před maturitou si toho všimla moje nová učitelka angličtiny a začala mě toho zbavovat. Dneska to ještě pořád není ok, ale už si to dokážu uvědomit :-)

vymenovaná slova

No tak jsem po čase studia AJ zjistila, že neumím ČJ. Nevzpomněla jsem si na ty vybraná slova po S. Druhá možnost slova na sr… – no napadla mne ta, která zde nelze publikovat. Poté co jsem si je celý den opakovala se mnou nikdo rodiny nemluvil :-) Ale teď vážně – mylím, že se to vyposlouchát dá, zejména z filmů, a stímto návodem to jde ještě lépe. Velmi mi pomáhá hudební sluch – ani jsem nečekala, že se dá využít při studiu jazyků. Myslím, že základ je dostat to do ucha – jak ty děti.

jak poznám

nevíte někdo, jak poznám, kdy je to th znělé a kdy neznělé? , tj.kdy to mám číst jako cca „s“ a kdy jako cca „z“?
jinak se už zlepšuju, trochu, jen bych docela chtěla slyšet vyslovit anj. "třicáté třetí! :-)to totiž asi nejde :? děkuju moc

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Lenka Jedličková vložený před 15 lety

jak poznám

nevíte někdo, jak poznám, kdy je to th znělé a kdy neznělé? , tj.kdy to mám číst jako cca „s“ a kdy jako cca „z“?
jinak se už zlepšuju, trochu, jen bych docela chtěla slyšet vyslovit anj. "třicáté třetí! :-)to totiž asi nejde :? děkuju moc

Re: jak poznám

To poznáte podle přepisu výslovnosti ve slovníku. Jinak asi ne. Asi by se nějaká pravidla dala vyvodit, ale asi by měla tolik výjimek, že by to nebylo praktické.

Jsem na pochybách jak je to s výslovností th ve slovech začinajících na with (with, within, without …). Prošel jsem už hodně audio nahrávek, vč. zdejšího slovníku a ať mě klekne hard disk, jestli ji neslyším nezněle. Dokonce v nějakém vyukovém SW jsem viděl znak pro hlásku neznělou, tak jestli by mi to někdo nemohl upřesnit.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Ivan vložený před 14 lety

Jsem na pochybách jak je to s výslovností th ve slovech začinajících na with (with, within, without …). Prošel jsem už hodně audio nahrávek, vč. zdejšího slovníku a ať mě klekne hard disk, jestli ji neslyším nezněle. Dokonce v nějakém vyukovém SW jsem viděl znak pro hlásku neznělou, tak jestli by mi to někdo nemohl upřesnit.

Re:

když to vyslovíte o samotě, je jasné, že koncová znělá hláska je trochu oslabená, takže může znít nezněle. Jakmile ji ale dáte před samohlásku, např. WITH EVERYBODY, je jasně znělá.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vít vložený před 14 lety

Re:

když to vyslovíte o samotě, je jasné, že koncová znělá hláska je trochu oslabená, takže může znít nezněle. Jakmile ji ale dáte před samohlásku, např. WITH EVERYBODY, je jasně znělá.

Re: Re:

Souhlasím, toho jsem si všimnul taky. Teď jsem si pouštěl video na youtube a tam je with vysvětleno taky jako neznělé:
www.youtube.com/watch?…, zhruba v 8:45. Pravda je to US English, to nevim jestli má vliv …

Po mnoha letech špatné výslovnosti jsem to konečně pochopila díky vašemu návodu a také dvou videím z youtub – jsou od uživatelky eslspells, jmenují se:
„th“ Pronunciation Practice
Pronouncing the (Voiced) Th Sound
To mé neznělé th se alespoň trochu přibližovalo, protože jsem tam ten jazyk měla, ale znělé th jsem naprosto ignorovala.
A teď konečně chápu, jak ty zvuky fungují. Ještě jednou děkuji :)
A tipy na videa snad poslouží i ostatním, když to člověk vidí, snáze to pochopí.

Re: Re: Re: vyslovnost

Jde o to, že se NIKDY nevyslovuje jako D nebo jako T. Je to dentální hláska. Někdy je průchod vzduchu větší, někdy menší. Proto často zní různě. Ale nikdy to není T a nikdy D. Protože to potom není dentální hláska.

Defaultní ikona uživatele
ikona neznámého pohlaví ja
Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vít vložený před 12 lety

Re: Re: Re: vyslovnost

Jde o to, že se NIKDY nevyslovuje jako D nebo jako T. Je to dentální hláska. Někdy je průchod vzduchu větší, někdy menší. Proto často zní různě. Ale nikdy to není T a nikdy D. Protože to potom není dentální hláska.

Re: Re: Re: Re: vyslovnost

to beriem, presne to som tym myslel

the sounds of English

Dalsi zdroj spravne vyslovnosti je BBC Learning English.

Jelikoz standarni odkaz nejde vlozit, pridal jsem par mezer :)

http :// www.bbc.co.uk / worldservice / learningenglish / grammar / pron / sounds /

Moc krásné stránky a výslovnost moc dobře vysvětlena…Nedávno jsme měli na aj spolu s našim angličtinářem rodilou mluvčí z USA..Při vyslovení this, that nám sama ukazovala ,,jak na to ´´ . Dala špičku jazyka na horní zuby a vyslovila D .. Je teda možné, že by v USA se the skutečně přibližovalo českému D ? …Jinak je pravda,že v britské angličtině the jako D vubec nezní, to zní jak se zde píše : jazyk mezi zuby a pokusit se vyslovit Z ( viz Mr.Bean ) :)

SPrávná výslovnost je ta s tím Z s jazykem mezi zuby. Nicméně v rychlé řeči to někdy zní jako D s jazykem mezi zuby. Každopádně zásadní tu je: JAZYK MEZI ZUBY. Odchylek od dané výslovnosti může být více, v závislosti na právě vyslovovaném slovu, větě apod. NIkdy to ale nezní jako D nebo jako Z nebo jako T apod.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.