Help for English

Řadové číslovky

Komentáře k článku: Řadové číslovky

 

Určitě OF. Můžete ale i udělat toto: I listen to the sixties music.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od majenka76 vložený před 10 lety

A ta předložka bude určitě of nebo by se dalo použít i from při větě: Poslouchám ráda hudbu z šedesátých let. ?

Tak snad je to jedno: music of/from the sixties.
Pokud někdo ví o rozdílu, tak ať prosím napíše…

Odkaz na příspěvek Příspěvek od majenka76 vložený před 10 lety

Tak snad je to jedno: music of/from the sixties.
Pokud někdo ví o rozdílu, tak ať prosím napíše…

Odpovídala jsem vám. Je nad tímto vaším dotazem. Dívala jsem se ještě do Corpusu COCA. Spojení MUSIC FROM je méně časté, než MUSIC OF. Ale používá se oboje.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vít vložený před 16 lety

Re: člen

second-hand je přídavné jméno, před těmi se člen nepíše.
First Lady, sixth sense a second service jsou již ustálené pojmy, píší se většinou bez členu.

Dobrý den, před přídavnými jmény se nepíše člen?? Od kdy? :-) Helena

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Helena Lukešová vložený před 8 lety

Dobrý den, před přídavnými jmény se nepíše člen?? Od kdy? :-) Helena

JJ, možná myslíte když jsou samostatně, že? Vztáhla jsem si to na spojení přídavného jména s podstatným jménem…

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Helena Lukešová vložený před 8 lety

JJ, možná myslíte když jsou samostatně, že? Vztáhla jsem si to na spojení přídavného jména s podstatným jménem…

Přesně tak. Člen je tam NE proto, že tam je přídavné jméno, ale patří k tomu podstatnému, které je rozvinuto přídavným jménem.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda se řadové číslovky píší v číselném zápisu opravdu s horním indexem (př. 1st – “st” jako horní index). Vím, že ta možnost je, ale není spíš doporučované to nepoužívat? Předem díky za případnou reakci na tento dotaz.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od JanaHana vložený před 4 lety

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda se řadové číslovky píší v číselném zápisu opravdu s horním indexem (př. 1st – “st” jako horní index). Vím, že ta možnost je, ale není spíš doporučované to nepoužívat? Předem díky za případnou reakci na tento dotaz.

Ano, dnes se již horní index používá zřídka a u tištěných knih apod. se vlastně nepoužívá snad nikdy. Měli bychom to v článku upravit.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.