Help for English

Přítomný čas prostý a průběhový

Komentáře k článku: Přítomný čas prostý a průběhový

 

Můžu se zeptat? Průběhový čas je tedy to co probíhá teď co třeba někdo dělá, když něco dělám já a mluvím o tom v průběhovém čase třeba I am reading a book – prostě to řeknu a pokračuji v tom čtení… Ale co když uvidím někoho zpívat právě v tuhletu chvíli a zeptám se ho Co zpíváš? – Dělá to právě teď, takže asi What are you singing? On odpoví- Já zpívám… ale co když on v tom zpíváním pokračovat nechce co odpoví? I am singing a christmas song nebo I sing a christmas song?

I am singing.

je jedno, jestli pokračuje nebo ne. Mluví o tom, co právě zpívá. Případně by mohl říct např. I was singing… v minulém průběhovém, tím by řekl, že to bylo v tu chvíli ale dál už nezpívá a nebude.

I SING by říkalo, co zpívá obvykle, normálně, často apod.

Můžete se podívat i na náš pokročilejší článek o tomto rozdílu zde.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vít vložený před 9 lety

I am singing.

je jedno, jestli pokračuje nebo ne. Mluví o tom, co právě zpívá. Případně by mohl říct např. I was singing… v minulém průběhovém, tím by řekl, že to bylo v tu chvíli ale dál už nezpívá a nebude.

I SING by říkalo, co zpívá obvykle, normálně, často apod.

Děkuji moc :-)

Mohu se zeptat když třeba se mě někdo zeptá co jsem dělala a já řeknu že jsem četla knihu znamená to teda že jsem ji dočetla? Když třeba hraji poker a řeknu že jsem vyhrála a zrovna v tenhle moment vyhrávám, i won je já vyhrála mám používat přítomný průběhový čas zrovna v tu dobu co se to děje nebo mám ten minulý?

Můžu se zeptat nosit oblečení není žádná činnost.. je to tak?

Nevím, přesně, jestli dobře chápu Váš dotaz, ale pokud Vám jde o použití času, tak s wear lze použít prostý i průběhový tvar.

She always wears nice dresses.

Today I am wearing black jeans.

What are you wearing tomorrow?

K vašemu prvnímu dotazu:

I was reading a book – četla jsem knihu (ještě jí nemusím mít dočtenou) – nedokonavý děj.

Last week I read a book – přečetla jsem knihu, dokonavý děj.

Více ve článcích o jednotlivých časech.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Josef vložený před 9 lety

Nevím, přesně, jestli dobře chápu Váš dotaz, ale pokud Vám jde o použití času, tak s wear lze použít prostý i průběhový tvar.

She always wears nice dresses.

Today I am wearing black jeans.

What are you wearing tomorrow?

K vašemu prvnímu dotazu:

I was reading a book – četla jsem knihu (ještě jí nemusím mít dočtenou) – nedokonavý děj.

Last week I read a book – přečetla jsem knihu, dokonavý děj.

Více ve článcích o jednotlivých časech.

Děkuji moc :-)

Dobrý den,
chci se zeptat, jestli slovesa KEEP a EXPERIENCE mohou být v určitém významu použita v průběhovém čase

Odkaz na příspěvek Příspěvek od mufina vložený před 8 lety

Dobrý den,
chci se zeptat, jestli slovesa KEEP a EXPERIENCE mohou být v určitém významu použita v průběhovém čase

Jistě, není důvod, proč by to nešlo. Podívejte se do slovníku, jsou tam příkladové věty v průběhovém čase:
http://www.macmillandictionary.com/…experience_2
http://www.macmillandictionary.com/…itish/keep_1

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.