Help for English

Co znamená 'USED TO'?

Komentáře k článku: Co znamená 'USED TO'?

 

Dobrý den, chtel bych se zeptat, jak vyjadrit byl jsem zvykli na neco, tedy proste nevim, jak to rict v minulosti. Treba: “Byl jsem zvykli vstavat brzo” – I got used to get up early?

A jeste mam jeden dotaz: Jak si muzu zalozit nove vlakno? jsem tu novy, nejak na to nemohu prijit. Díky moc. Robert

Odkaz na příspěvek Příspěvek od knopfler77 vložený před 10 lety

Dobrý den, chtel bych se zeptat, jak vyjadrit byl jsem zvykli na neco, tedy proste nevim, jak to rict v minulosti. Treba: “Byl jsem zvykli vstavat brzo” – I got used to get up early?

A jeste mam jeden dotaz: Jak si muzu zalozit nove vlakno? jsem tu novy, nejak na to nemohu prijit. Díky moc. Robert

Jsem zvyklý brzo vstávat. – I am used to getting up early.
Byl jsem zvyklý brzo vstávat. – I was used to getting up early.

Když chcete změnit čas, změníte pouze tvar slovesa BÝT.

GET USED TO je něco jiného (jak stojí i v článku), jde o proces “zvyknutí si”.
Tedy vaše věta “I got used to getting up early.” by znamenala “Zvykl/Navykl jsem si brzo vstávat.”

Nové vlákno založíte tak, že na úvodní stránce Fóra si vyberete sekci, do které chcete přispět, kliknete na ni a potom hned pod slovem “Téma” kliknete na “Založit nové vlákno”.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Franta K. Barták vložený před 10 lety

Jsem zvyklý brzo vstávat. – I am used to getting up early.
Byl jsem zvyklý brzo vstávat. – I was used to getting up early.

Když chcete změnit čas, změníte pouze tvar slovesa BÝT.

GET USED TO je něco jiného (jak stojí i v článku), jde o proces “zvyknutí si”.
Tedy vaše věta “I got used to getting up early.” by znamenala “Zvykl/Navykl jsem si brzo vstávat.”

Nové vlákno založíte tak, že na úvodní stránce Fóra si vyberete sekci, do které chcete přispět, kliknete na ni a potom hned pod slovem “Téma” kliknete na “Založit nové vlákno”.

super,diky moc:)

Ahoj, zajímalo by mě, jestli existuje i vazba “use to” v přítomnosti znamenající “bývává”. Třeba They use to have problems- mívávají problémy (je to pro ně obvyklé). díky!

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Dominika Pašková vložený před 9 lety

Ahoj, zajímalo by mě, jestli existuje i vazba “use to” v přítomnosti znamenající “bývává”. Třeba They use to have problems- mívávají problémy (je to pro ně obvyklé). díky!

ne taková varianta pro přítomný čas neexistuje. Používá se obyčejný přítomný čas. They have problems.

Dobrý den, měla bych otázku, mám stále zmatek.
I used to live in London when I was a child – dnes už ne
I lived in London when I was a child – může to znamenat, že tam dnes ještě bydlím?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od mufina vložený před 7 lety

Dobrý den, měla bych otázku, mám stále zmatek.
I used to live in London when I was a child – dnes už ne
I lived in London when I was a child – může to znamenat, že tam dnes ještě bydlím?

Ano, přesně tak. Rozdíl je v tom, že USED TO jasně říká, že dnes to tak není (mluví tedy nepřímo o přítomnosti), kdežto obyčejný minulý mluví pouze o minulosti.

Děkuji za odpověď. Když ale řeknu I attended Primary school in London when I was a child. Tady to ale přece nemůže znamenat, že ještě dnes případně navštěvuji ZŠ, z toho mi tedy vyplývá, že bych mohla použít jen I used o attend........... nebo se pletu?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od mufina vložený před 7 lety

Děkuji za odpověď. Když ale řeknu I attended Primary school in London when I was a child. Tady to ale přece nemůže znamenat, že ještě dnes případně navštěvuji ZŠ, z toho mi tedy vyplývá, že bych mohla použít jen I used o attend........... nebo se pletu?

Zde můžete použít oboje ve stejném významu. Správně píšete, že to “nemůže znamenat, že ještě dnes případně navštěvuji ZŠ” – nikdo by to v tomhle významu asi nepochopil :).

Odkaz na příspěvek Příspěvek od mufina vložený před 7 lety

Děkuji za odpověď. Když ale řeknu I attended Primary school in London when I was a child. Tady to ale přece nemůže znamenat, že ještě dnes případně navštěvuji ZŠ, z toho mi tedy vyplývá, že bych mohla použít jen I used o attend........... nebo se pletu?

Jak used to, tak minulý čas mluví o minulosti, akorát u toho used to máte přidanou hodnotu v tom, že říkáte, že to byl zvyk (a dnes už to tak není). Nic víc, nic míň.

I used to go = chodívala jsem
I went = chodila jsem

Zdravím, mohl bych se zeptat, jak by se řekla věta: ,,Jsem na tebe (už) zvyklý" (např. že s ní chodí do kina). Řeklo by se to: ,,I am used to you". ?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od MrPatrik vložený před 6 lety

Zdravím, mohl bych se zeptat, jak by se řekla věta: ,,Jsem na tebe (už) zvyklý" (např. že s ní chodí do kina). Řeklo by se to: ,,I am used to you". ?

Ano.

Dobrý den,

Věta “Musím si na to zvyknout” by se přeložila takto “I have to get used to it.”?

Ano.

Děkuju :)

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.