Help for English

have - přechodník

 

Ahoj/Dobrý den :)

Stavová slovesa jako např. have, want, love, know lze použít ve formě přechodníku. Viz pár příkladů:

  • “I got people wanting to slit my contribuion ins uport of The Guardian's in­dependent journalism.”
  • We are getting more and more wider range of people wanting to join us.
  • By conflating sex and love, we have young people wanting plastic surgery to change their bodies.
  • It is welcoming to see people wanting to do Yoga.

Mám však problém se slovíčkem “have”. Podle rodilců nelze “zpřechodníkovat”, protože se jedná o stavové sloveso. To však, jak víme, není pravda. Problém je s následující vě­tou:

  • This isn't relevant for people without cars, it only concerns people having cars.

Prý je toto špatně. Proč? Kde je zakopaný pes?

V minulosti jsem měl již podobný problém s:

  • People having cars won't be willing to travel by tram.

Zde se jim také nelíbilo “people having”.

Proč zde nemohu použít přechodník? O stavovoti slovesa by to opravdu bát nemělo.

Děkuji!

Jedna z podmínek je stejný podmět, vaše věta je ale “this isn't…it concerns..people having.”).

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Klotyl vložený před 5 lety

Jedna z podmínek je stejný podmět, vaše věta je ale “this isn't…it concerns..people having.”).

Tohle zde není problémem :)

Mám však problém se slovíčkem “have”. Podle rodilců nelze “zpřechodníkovat”, protože se jedná o stavové sloveso. To však, jak víme, není pravda.

Je to pravda. :)

V těch prvních čtyřech větách se jedná o vazby Get/Have/See sb doing sth

Tu větu o autech bych řekl takto: It only concerns people who have cars. Stejně jako bych řekl I have a car, Some people have cars… atd a ne I am having a car., Some people are having a car.,…

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Boffin vložený před 5 lety

Mám však problém se slovíčkem “have”. Podle rodilců nelze “zpřechodníkovat”, protože se jedná o stavové sloveso. To však, jak víme, není pravda.

Je to pravda. :)

Jop – Having is the present participle form of have. We do not normally use having to express ideas such as possession. When have means own, it is always used in the base form. Having is not possible in this case.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Klotyl vložený před 5 lety

Jop – Having is the present participle form of have. We do not normally use having to express ideas such as possession. When have means own, it is always used in the base form. Having is not possible in this case.

Klotyl: Toto je jasné. Mně jde však o přechodníky, nikoliv o průběhový čas :) “Článek”, ze kterého toto citujete pojednává pouze o rozdílu mezi přítomným/minulým prostým a průběhovým časem.

No, ty věty nejsou jen “vazby”. Nehledě na fakt, že v mnoha dalších případech (které tu nepřikládám) je použito “wanting” či "having"po např. people atd. Nevadí, budu hledat dál :)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Ritter vložený před 5 lety

Klotyl: Toto je jasné. Mně jde však o přechodníky, nikoliv o průběhový čas :) “Článek”, ze kterého toto citujete pojednává pouze o rozdílu mezi přítomným/minulým prostým a průběhovým časem.

No, ty věty nejsou jen “vazby”. Nehledě na fakt, že v mnoha dalších případech (které tu nepřikládám) je použito “wanting” či "having"po např. people atd. Nevadí, budu hledat dál :)

Podle rodilého mluvčího je to syntakticky správně, ale je prostě “odd” a nepoužil by to, právě z tohoto důvodu A pokud ano, pak by musel být stejný podmět, jak jsem napsal dříve – ale stejně to prý není nic, co by běžně řekl: Having cars, these people will not want to travel by tram.

Btw “I got some friends working on my garden” je stejná vazba jako ve vašem prvním příkladu, a to není přechodník, ale normální vazba get sb doing, jak zmínil Boffin.

On to ale v podstatě průběhový čas je.

It only concerns people (who are) having cars.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Boffin vložený před 5 lety

On to ale v podstatě průběhový čas je.

It only concerns people (who are) having cars.

To rozhodně není.

People who work… – people working
People who are working… – people working

Nejedná se rozhodně o průběhovost.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.