Help for English

Průběhový čas s minulým prostým

 

Ahoj, měl bych dotaz na 3 věty, stačí mi jen odkázat na článek na webu, pokud je problematika již zpracována, rád si jí pročtu.

1.) Did they have a car when they were living in London?

Proč začátek není “Were they having”, když časový úsek je stejný jako jejich život v Londýně?

2.) In some countries, it is dark all the time in winter.

Proč nejde “There is dark”?

3.) When he has finished typing your letter, I will take it to the post.

O jakou gramatickou látku se jedná? Nejde zde využít i 1. kondicionál – “When he finish typing your letter, I will take it to the post.”?

Moc děkuji za odpověd Angličtině zdar!

1. Gramatický čas sa volí podľa toho, čo presne chcete vyjadriť. Ak chcete jednoducho povedať, že je tam to obyčajné “statické” konštatovanie, vtedy by som použila past simple. Past continuous by som dala, keby som chcela z nejakého špeciálneho dôvodu dať odôvodnený dôraz na priebeh.

3. Podľa mňa to nie je vedľajšia podmienková veta, ale vedľajšia časová veta (použitá predložka when) s nesprávnym budúcim časom v hlavnej vete. V podmienkovej vete sa používajú iné spojky. Skúste tu : https://www.helpforenglish.cz/…v-anglictine

Přesouvám do Help Fóra.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od AdrianaXXX vložený před 3 lety

1. Gramatický čas sa volí podľa toho, čo presne chcete vyjadriť. Ak chcete jednoducho povedať, že je tam to obyčajné “statické” konštatovanie, vtedy by som použila past simple. Past continuous by som dala, keby som chcela z nejakého špeciálneho dôvodu dať odôvodnený dôraz na priebeh.

3. Podľa mňa to nie je vedľajšia podmienková veta, ale vedľajšia časová veta (použitá predložka when) s nesprávnym budúcim časom v hlavnej vete. V podmienkovej vete sa používajú iné spojky. Skúste tu : https://www.helpforenglish.cz/…v-anglictine

Mě k té trojce napadlo, že by nemusela být chybná, ale mohlo by jít o dokonavý infinitiv pro vyjádření kompletnosti, zakončení děje (= až dopíše dopis, až bude mít dopis hotový / dopsaný). V budoucím čase v hlavní větě (I will take it to the post office) nevidím problém. Když si to zjednodušíte na klasickou časovou větu, tak tam by na WILL také nic divného nebylo: When he finishes typing…, I will take it…).

Hm, asi máte pravdu, moje vedomosti do takých ďalekých končín nesiahajú, ide asi o časovú súslednosť. Nechávam to na objasnenie niekomu, kto má v tejto oblasti dokonalé jasno.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.