Help for English

Jak se efektivně učit při nedostatku času

 

Ahoj všichni, zase jdu po nějaké době s dotazem. Mým největším problémem při učení cizích jazyků je nedostatek času. Denně jsem schopná si najít maximálně cca 20 – 30 min. času. Ale vůbec nevím, jak ideálně tento čas využít, co se vlastně učit. K procvičení všech složek je to málo. Vím, že se nijak závratně neposunu, ale nechci poslat angličtinu úplně k ledu. Většinou to je totiž tak, že si přesně napíšu harmonogram co a jak budu procvičovat, ale pak to samozřejmě nestíhám a postupně to dopadne tak, že s ní přestanu úplně a po nějaké době začínám opět od začátku. Totálně naštvaná, že jsem opět selhala, že se anglicky nikdy v životě nenaučím. Proto bych ráda tentokrát začala jinak, s nižšími cíli, zato efektivně, vybudovat si určitou denní rutinu. Ale nevím jak. Co přesně v těch 20 minutách procvičovat? Možností je strašně moc (EnglishMe, Netflix, HBO GO, Youtube..) to všechno mám, ale tak nějak nevím co s tím, moji úroveň odhaduji na A2. Za každý tip budu ráda. Díky.

20 minút je aspoň niečo. Dôležité je, aby tých 20 minút patrilo len angličtine a ničomu inému. Musíte sa vedieť odopnúť a vymaniť z celodenného stresu a prejsť do hladiny, kde Váš mozog plne vstrebáva. Ak tých 20 minút patrí len a len angličtine, tak choďte podľa plánu, ktorý si vopred vytvoríte. Robte máličko ale poriadne, aby Vám to zostalo a aby ste si vybudovala pevné základy, o ktoré sa dá oprieť a ku ktorým sa už nebudete musieť neustále vracať a naprávať a naopak – budete na nich ďalej stavať. Tak by ste sa mali v nejakom horizonte niekam dopracovať.

Ale můj plán je procvičovat slovíčka, gramatiku, poslech a čtení. Ale přijde mi, že dělám všechno a zároveň nic. Dívat se jednou týdně na video nebo trénovat slovíčka 2× do týdne je podle mě neefektivní. Pokud si vezmu učebnici a budu dělat stránku po stránce, tak se učím pouze gramatiku a slovíčka bez kontextu. A teď právě přemýšlím, jakou metodu zvolit, tak abych z toho vyzískala co nejvíc. Vím, že žádná metoda nebude ideální a vždycky budu mít někde mezery.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Fram vložený před 2 lety

Ahoj všichni, zase jdu po nějaké době s dotazem. Mým největším problémem při učení cizích jazyků je nedostatek času. Denně jsem schopná si najít maximálně cca 20 – 30 min. času. Ale vůbec nevím, jak ideálně tento čas využít, co se vlastně učit. K procvičení všech složek je to málo. Vím, že se nijak závratně neposunu, ale nechci poslat angličtinu úplně k ledu. Většinou to je totiž tak, že si přesně napíšu harmonogram co a jak budu procvičovat, ale pak to samozřejmě nestíhám a postupně to dopadne tak, že s ní přestanu úplně a po nějaké době začínám opět od začátku. Totálně naštvaná, že jsem opět selhala, že se anglicky nikdy v životě nenaučím. Proto bych ráda tentokrát začala jinak, s nižšími cíli, zato efektivně, vybudovat si určitou denní rutinu. Ale nevím jak. Co přesně v těch 20 minutách procvičovat? Možností je strašně moc (EnglishMe, Netflix, HBO GO, Youtube..) to všechno mám, ale tak nějak nevím co s tím, moji úroveň odhaduji na A2. Za každý tip budu ráda. Díky.

Pokud byste měla k těm 20 minutám denně ještě jednou týdně čas na hodinu se soukr.učitelm, to by mohlo taky motivovat… Možná neodpovídám na to, na co se ptáte, ale napadlo mě to, proto přispívám:)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Fram vložený před 2 lety

Ahoj všichni, zase jdu po nějaké době s dotazem. Mým největším problémem při učení cizích jazyků je nedostatek času. Denně jsem schopná si najít maximálně cca 20 – 30 min. času. Ale vůbec nevím, jak ideálně tento čas využít, co se vlastně učit. K procvičení všech složek je to málo. Vím, že se nijak závratně neposunu, ale nechci poslat angličtinu úplně k ledu. Většinou to je totiž tak, že si přesně napíšu harmonogram co a jak budu procvičovat, ale pak to samozřejmě nestíhám a postupně to dopadne tak, že s ní přestanu úplně a po nějaké době začínám opět od začátku. Totálně naštvaná, že jsem opět selhala, že se anglicky nikdy v životě nenaučím. Proto bych ráda tentokrát začala jinak, s nižšími cíli, zato efektivně, vybudovat si určitou denní rutinu. Ale nevím jak. Co přesně v těch 20 minutách procvičovat? Možností je strašně moc (EnglishMe, Netflix, HBO GO, Youtube..) to všechno mám, ale tak nějak nevím co s tím, moji úroveň odhaduji na A2. Za každý tip budu ráda. Díky.

Určitě to jde, já jsem s podobnou časovou dotací dostal v němčině za 5 let z A1 na C1/C2. :)

Čím méně času člověk má, tím lépe je soustředit se především věci, které ho baví, primárně na vstřebávání přirozeného jazyka. Což ve většině případů bývá čtení, poslech a filmy (učebnice, aplikace apod. jsou dobré podpůrné prostředky, ale nelze na nich stavět).
Mám tedy na mysli hlavně zjednodušené knihy s poslechy (a cvičeními), které jsou odstupňovány od A0 po C1 a umožní po malých krůčcích takřka bezpracně vstřebávat jazyk. Funguje to skvěle – vyzkoušel jsem to sám na sobě a moji studenti je s úspěchem používají také. :)

Díky kvalitnímu inputu můžeme pak dosáhnout kvalitního outputu bez větší námahy – prostě jen imitujeme to, co jsme přečetli a slyšeli. Je totiž mnohem jednodušší po nasbírání dostatečného množství “materiálu” napodobovat rodilé, než si něco “vymýšlet sám”, často překladem z češtiny.

Po čase zjistíte, že když zkusíte promluvit či psát, jde to skoro samo, jen si vzpomínáte, co jste kde viděla a slyšela. :)


Posílám Vám ještě soukromou zprávu (najdete ji vlevo nahoře, v panelu Uživatel).

Odkaz na příspěvek Příspěvek od evaoslik vložený před 2 lety

Pokud byste měla k těm 20 minutám denně ještě jednou týdně čas na hodinu se soukr.učitelm, to by mohlo taky motivovat… Možná neodpovídám na to, na co se ptáte, ale napadlo mě to, proto přispívám:)

Děkuji za tip, to už jsem zkoušela, bohužel volný čas mám většinou pozdě večer, nebo neplánovaně někde vyšetřím čas. Ale na stanovení pevného termínu dopředu to bohužel není.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Fram vložený před 2 lety

Děkuji za tip, to už jsem zkoušela, bohužel volný čas mám většinou pozdě večer, nebo neplánovaně někde vyšetřím čas. Ale na stanovení pevného termínu dopředu to bohužel není.

Inu, tak držím palce. Souhlasím s Frantou v tom, že je důležité dělat v tom daném jazyce věci, které člověka baví. Pokud máte ráda písničky, taky strašně super..... :) Co se podpory gramatiky týče, tak doporučuji Murphyho (pro vás Essential Grammar in Use)
Good luck!

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Fram vložený před 2 lety

Ahoj všichni, zase jdu po nějaké době s dotazem. Mým největším problémem při učení cizích jazyků je nedostatek času. Denně jsem schopná si najít maximálně cca 20 – 30 min. času. Ale vůbec nevím, jak ideálně tento čas využít, co se vlastně učit. K procvičení všech složek je to málo. Vím, že se nijak závratně neposunu, ale nechci poslat angličtinu úplně k ledu. Většinou to je totiž tak, že si přesně napíšu harmonogram co a jak budu procvičovat, ale pak to samozřejmě nestíhám a postupně to dopadne tak, že s ní přestanu úplně a po nějaké době začínám opět od začátku. Totálně naštvaná, že jsem opět selhala, že se anglicky nikdy v životě nenaučím. Proto bych ráda tentokrát začala jinak, s nižšími cíli, zato efektivně, vybudovat si určitou denní rutinu. Ale nevím jak. Co přesně v těch 20 minutách procvičovat? Možností je strašně moc (EnglishMe, Netflix, HBO GO, Youtube..) to všechno mám, ale tak nějak nevím co s tím, moji úroveň odhaduji na A2. Za každý tip budu ráda. Díky.

Pokud máte málo času, nemůžete procvičit všechno, to by byl chaos. Sedněte si s tužkou a papírem, papír rozdělte na dny v týdnu a zamyslete se, kdy a jak na tom s časem jste. A na každý den si napište něco. Jeden den procvičování slovíček (třeba Quizlet), jednou třeba učebnici, jednou díl oblíbeného seriálu a tak dál. Na každou činnost (učebnice, knížka, videa…) si ale nechte aspoň čtvrt hodiny aby měla smysl. Jinak slovíčka lze procvičovat i pomocí papírových kartiček třeba při čekání na zastávce, nebo cestou v MHD. Nebo poslech podcastů je také ideální do podobných hluchých míst. Uvidíte, že když si dáte trochu práce, týdenní plán vymyslíte. Pak ho zkuste dodržovat aspoň dva měsíce a uvidíte, je-li účinný, nebo bude potřebovat úpravu. Já se s podobným plánem učím italštinu (kvůli angličtině mi na ní už moc času nezbývá) a funguje to.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od evaoslik vložený před 2 lety

Inu, tak držím palce. Souhlasím s Frantou v tom, že je důležité dělat v tom daném jazyce věci, které člověka baví. Pokud máte ráda písničky, taky strašně super..... :) Co se podpory gramatiky týče, tak doporučuji Murphyho (pro vás Essential Grammar in Use)
Good luck!

Murphyho jsem doporučoval jen dokud jsem neznal učebnice M.Vince – ten Murphyho dalece předčí kvalitou a variabilitou cvičení. :)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Franta K. Barták vložený před 2 lety

Murphyho jsem doporučoval jen dokud jsem neznal učebnice M.Vince – ten Murphyho dalece předčí kvalitou a variabilitou cvičení. :)

Děkuji za doporučení, mrknu.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od evaoslik vložený před 2 lety

Děkuji za doporučení, mrknu.

Máme tu recenze na A2 a B2 verzi.
Ještě existuje B1 a C1-C2. Mohu kdyžtak poslat ukázky. :)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Franta K. Barták vložený před 2 lety

Máme tu recenze na A2 a B2 verzi.
Ještě existuje B1 a C1-C2. Mohu kdyžtak poslat ukázky. :)

To by bylo príma, děkuji. Potřebujete na to moji mejlovku?…

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Franta K. Barták vložený před 2 lety

Máme tu recenze na A2 a B2 verzi.
Ještě existuje B1 a C1-C2. Mohu kdyžtak poslat ukázky. :)

Skvelá publikácia, ďakujem tiež za super tip.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Leiah vložený před 2 lety

Pokud máte málo času, nemůžete procvičit všechno, to by byl chaos. Sedněte si s tužkou a papírem, papír rozdělte na dny v týdnu a zamyslete se, kdy a jak na tom s časem jste. A na každý den si napište něco. Jeden den procvičování slovíček (třeba Quizlet), jednou třeba učebnici, jednou díl oblíbeného seriálu a tak dál. Na každou činnost (učebnice, knížka, videa…) si ale nechte aspoň čtvrt hodiny aby měla smysl. Jinak slovíčka lze procvičovat i pomocí papírových kartiček třeba při čekání na zastávce, nebo cestou v MHD. Nebo poslech podcastů je také ideální do podobných hluchých míst. Uvidíte, že když si dáte trochu práce, týdenní plán vymyslíte. Pak ho zkuste dodržovat aspoň dva měsíce a uvidíte, je-li účinný, nebo bude potřebovat úpravu. Já se s podobným plánem učím italštinu (kvůli angličtině mi na ní už moc času nezbývá) a funguje to.

Děkuji za příspěvek. Něco podobného jsem už zkoušela, ale nejsem si jistá, jestli to může fungovat. Pokud se budu učit nová slovíčka a znovu se k nim dostanu za 4 – 5 dní, tak se bojím toho, že si nic nepamatuju. Nebo seriály, může to mít nějaký efekt, koukat se 2× týdně 20 min.? Ale líbí se mi nápad zkusit to 2 měsíce a pak se rozhodnout, zda to funguje nebo ne.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od evaoslik vložený před 2 lety

To by bylo príma, děkuji. Potřebujete na to moji mejlovku?…

Poslal jsem soukromou zprávu. :)

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.