Help for English

much ill x too much ill

 

Ve škole jsme psali test a objevila se v něm věta:The doctor set him to bed saying he was much.......to go to work.Možnosti:a)too ill, d)ill.Další dvě není podstatné zmiňovat.Celá třída odpověděla d), ale prý je správně a).Ptala jsem se i jiné učitelky AJ a ta je pro odpověď d).Mohl by mi někdo vysvětlit, co a proč je teda správně?

MUCH ILL je špatně, protoře před přídavným jménem MUCH být nemůže. HODNĚ NEMOCNÝ je VERY ILL a ne MUCH ILL.

Ve vazbě MUCH TOO ILL se MUCh pojí k TOO, a to je přijatelné. MUCH TOO ILL je stejné jako WAY TOO ILL, tedy ‚až příliš…‘

MUCH TOO ILL – příliš nemocný, až moc nemocný
MUCH TOO INTELLIGENT – až moc inteligentní

atd.

Mockrát děkuji za vysvětlení, hned to vyřídím ostatním a vysvětlím učitelce, protože ta toho nebyla schopna, věděla, že je to dobře, ale potřebovala jsem slyšet tohle :-) Díky

V jedné učebnici bylo „she is much admired by…“
Je to tedy také špatně?

V tomto případě nebude „admired“ klasické přídavné jméno, ale „3. tvar“ slovesa.

přesně tak, MUCH může rozvíjet minulé příčestí

Mohl byste, prosím, napsat nějakou větu s tím rozvíjeným minulým příčestím, kde by to bylo zřejmější?
Děkuji :-)

např. SHE IS MUCH LIKED BY EVERYBODY

LIKED tady není přídavné jméno, ale minulé příčestí (trpný rod).

THEY LIKE HER VERY MUCH – SHE IS MUCH LIKED.

Tady by zase nešlo dát very, stejně jako nemůžete říct THEY VERY LIKE HER, proto tedy nejde SHE IS VERY LIKED.

Kdyby tu místo toho bylo přídavné jméno, tedy např. POPULAR, bylo by to úplně něco jiného – SHE IS VERY POPULAR ale rozhodně ne SHE IS MUCH POPULAR.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.