Help for English

Předpřítomný čas

Komentáře k článku: Předpřítomný čas

 

Odkaz na příspěvek Příspěvek od jaso vložený před 16 lety

jašo

V jednom testu jsem se setkal s timto souvětim, trochu nechapu proč se tady uživa předpřitomný čas

Silvia likes reading true stories which people have written about themselves. :?:

Re: jašo

Protože jí baví číst knihy, které JSOU NAPSÁNY O NICH. Jedná se o přítomný význam, že knihy jsou o nich, ty které ráda čte. Minulý čas by byl např. kdybyste řekl, že DICKENS napsal DAVIDA COPPERFIELDA předevěím o sobě – tam je to jasná minulost, říkáte, o čem ten autor (v minulosti) psal.

Tady ale nic minulého neřešíme, říkáme, že ráda čte knihy ze života, knihy o autorech samotných.

super

Dobrý den, vynikající článek, chodím na jazykovou školu, ale mám každý den jen rodilé mluvčí z USA, když jsem chtěl vysvětlit tento čas, tak mi popletl ještě více hlavu než jsem ji z tohoto času měl, a to na střední škole jsem mu tak nějak rozuměl, tento článek je opravdu skvělý, jako by mi to šlo do hlavy tak hldace. :-) Moc děkuji a nashle. :-D

Re:

WHERE HAVE YOU BEEN – ano, ptáme se na velmi nedávnou minulost, i česky bysme mohli použít ‚Kde prosímtě jsi?‘. Pokud někdo přijede z dovolené, a ptáme se, kde byl, tam bude minulý čas – WHERE WERE YOU?

To co nazýváte gerundiem tak o tom píšu v článku o přítomném příčestí čili ‚participiu‘.

Slovník doporučuju např. OXFORD WORDPOWER.
Na frázová slovesa např. REALLY LEARN 100 PHRASAL VERBS.

Re:

BEFORE se skutečně používá na konci – I HAVE NEVER SEEN blablabl BEFORE. Pokud si ale za to ‚blablabla‘ potřebujete dosadit něco hodně dlouhého, potom by to BEFORE bylo hodně daleko od toho slovesa, proto se tam může BEFORE přesunout více dopředu.

Erny15

děkuji moc budu psát test a moc mi to pomohlo je to supeeer stranka děkuji !!!!!!! :-)

poděkování

Rád bych vám co nejvíce poděkoval Pane Vít díky vám jsem se předpřítomné časy naučil skvěle a zkoušku z AJ udělal

Dotaz

Ahoj
chci se zeptat něco ohledně gramatiky PPČ Je tady psáno že pokud se objeví někde určení času mělo byse použít času minulého např: Učil jsem se to celé odpoledne I was learn it whole afternoon. Je pravda že odpoledne to mohlo být jakékoliv ale v tom případě když se to vysvětluje by to tam mělo být vysvětleno.
Takže jestli jsme to pochopil správně v PPČ: I have been learn it whole today´s afternoon.
A v minulosti by to bylo I was learn it whole yersterday´s af­ternoon.

Ještě by mě zajímalo jestli při otázce byl jsi v PPČ je možno užít YET. např:
Have you visited her yet?
A odpověď Yes, I have visited her already v kladném smyslu.
A v záporu No, I haven´t visited her yet.

Díky za vysvětlení a hezký den přeje Pepa

Re: Dotaz

1) Měl jsem na mysli časové určení, které říká KDY se něco stalo. Pokud máte ‚Učím se to už celé odpoledne‘, neříkáte KDY SE TO STALO, ale jak dlouho se to už děje. Pokud máte DNES jsem ho viděl už dvakrát, neříkáte KDY SE TO STALO, ale kolikrát už jste ho dnes viděl.

(I have BEEN LEARNING it the whole afternoon)

2) Ano, s tím YET to je přesně tak. V kladné odpovědi ani to ALREADY být nemusí, tím zdůrazňujeme, že se něco stalo dříve, než by někdo očekával. Pokud to zdůraznit nepotřebujeme, ALREADY nepoužíváme.

Děkuju

Chtěla bych mooooc poděkovat za tyto stránky! Jsou opravdu skvělý.. Naučila jsem se tady víc, než za těch 6let, co mě to učí ve škole… Fakt super jen tak dál :-)

nejmene oblibeny cas

no me se prave zda,ze i kdyz je nejmene oblibeny je nejjednoduzsi, a taky nejvice pouzivany, aspon tady kde ziju…cpou ho uplne vsude…pochopila jsem ho driv nez kterykoliv jiny cas…takze pohoda

jen jedna poznamka

I haven't seen the film.

a dale:
Věta neříká, co jsem nedělal v minulosti.

Je to v poradku? Myslim, ze naopak, veta rika, co jsem dosud nedelal v mojem zivote (pokud jde o tento film samozrejme).
Prominte mou cestimu – neni to muj jazyk.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od itsme vložený před 16 lety

jen jedna poznamka

I haven't seen the film.

a dale:
Věta neříká, co jsem nedělal v minulosti.

Je to v poradku? Myslim, ze naopak, veta rika, co jsem dosud nedelal v mojem zivote (pokud jde o tento film samozrejme).
Prominte mou cestimu – neni to muj jazyk.

Re: jen jedna poznamka

právě, věta nem luví o minulosti, neříká, že např. před rokem jsem něco nedělal, ale mluví o tom, že ten film doposud neviděl, zatím neviděl, tedy spíše se týká přítomnosti – ten film teď nezná, teď ještě ho neviděl apod.

Re: Re: USA

ano,to je pravda…v hovorove americke anglictine se v predpromnem case taky vynechava have.....napr. I never been there.

Dobry den, chtel jsem se zeptat na jednu vec,ktera mi neni uplne jasna. Jsem na studijnim pobytu v Irsku a v jazykove skole,kterou navstevuji jsem se bavil s nekolika lidma a jeden se druheho zeptal: Why are you here?{napr kvuli praci a tak]…premyslel sem ale jestli se nema pouzit Why have you been here? je tostejne jako how long have you been here? akorat je tam jine zajmeno

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Michal vložený před 16 lety

Dobry den, chtel jsem se zeptat na jednu vec,ktera mi neni uplne jasna. Jsem na studijnim pobytu v Irsku a v jazykove skole,kterou navstevuji jsem se bavil s nekolika lidma a jeden se druheho zeptal: Why are you here?{napr kvuli praci a tak]…premyslel sem ale jestli se nema pouzit Why have you been here? je tostejne jako how long have you been here? akorat je tam jine zajmeno

Re:

Ale to špatně chápete.

WHY ARE YOU HERE? – Ptám se pouze na současnost, s minulostí to nemá vůbec co do činění. PROČ JSI TU TEĎ.

HOW LONG HAVE YOU BEEN HERE? – Jak dlouho už jsi tu? – Ptáme se, jak dlouhá doba UŽ uběhla, tedy ptáme se sice na současnost, jak dlouho to TEĎ už je, ale ta doba začala v minulosti.

WHY HAVE YOU BEEN HERE by bylo asi něco jako kdybyste česky řekl PROČ JSI UŽ TADY BYL?

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.