Help for English

Předpřítomný a minulý čas #1

Komentáře k článku: Předpřítomný a minulý čas (test 1)

 

Úžasnej komentář k bramborám u have been brought :-D Bud si to pamatovat… :?

otazocka,

v poslednej otazke je fakt ..since she left?nam vtlkaju do hlav,ze ked je vo vete since tak bude automaticky predpritomny cas,ze to sa spolu viaze.takze toto je nejaka vynimka?uz som z toho jelen :? :-(

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Jack vložený před 17 lety

otazocka,

v poslednej otazke je fakt ..since she left?nam vtlkaju do hlav,ze ked je vo vete since tak bude automaticky predpritomny cas,ze to sa spolu viaze.takze toto je nejaka vynimka?uz som z toho jelen :? :-(

Re: otazocka,

Ano, stoprocentně. Nejhorší je vtloukání do hlavy něčeho, co se nevysvětlí. To je jako kdyby někdo vtloukal do hlavy, že s NEVER je vždycky předpřítomný čas. Nebo že za IF není nikdy WILL, nebo že před superlativem je vždycky THE. Tomu já říkám ‚polovičatá pravidla‘.

Ne není to žádná výjimka. Pokud je ve větě SINCE, v hlavní větě bývá předpřítomný čas (to je pravda). SINCE ale může uvozovat vedlejší časovou větu, a tam je zpravidla MINULÝ ČAS. Takže pokud se řídíte jen tím, že ve větě vidíte SINCE, jste na špatné cestě.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vít vložený před 17 lety

Re: otazocka,

Ano, stoprocentně. Nejhorší je vtloukání do hlavy něčeho, co se nevysvětlí. To je jako kdyby někdo vtloukal do hlavy, že s NEVER je vždycky předpřítomný čas. Nebo že za IF není nikdy WILL, nebo že před superlativem je vždycky THE. Tomu já říkám ‚polovičatá pravidla‘.

Ne není to žádná výjimka. Pokud je ve větě SINCE, v hlavní větě bývá předpřítomný čas (to je pravda). SINCE ale může uvozovat vedlejší časovou větu, a tam je zpravidla MINULÝ ČAS. Takže pokud se řídíte jen tím, že ve větě vidíte SINCE, jste na špatné cestě.

Re: Re: otazocka,

Uz mi je to jasne,dakujem!
Najnovsie sa u nas na skole vysvetleju podla „anglickeho citenia“ a nikto nechape moje zufalstvo ze takto sa to neda naucit,lebo tak bude napr. pre nas vzdy len „married with“ miesto „married to“.a to mam tyzden a par dni do maturitnej pisomky.
Dakujem Vas by som chcela za profesora,Vasi studenti maju velke stastie :)

Já jsem reagovala úplně stejně v 10.větě, vidím since, říkám si následky trvají, mám to tak zafixované z jazykovek. A ejhle, je to špatně. :-(

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Jack vložený před 17 lety

Re: Re: otazocka,

Uz mi je to jasne,dakujem!
Najnovsie sa u nas na skole vysvetleju podla „anglickeho citenia“ a nikto nechape moje zufalstvo ze takto sa to neda naucit,lebo tak bude napr. pre nas vzdy len „married with“ miesto „married to“.a to mam tyzden a par dni do maturitnej pisomky.
Dakujem Vas by som chcela za profesora,Vasi studenti maju velke stastie :)

Re: Re: Re: otazocka,

:-D No nevím, zeptejte se jich. Když vidím ty jejich otrávené tváře mnohdy…

Odkaz na příspěvek Příspěvek od blueberry vložený před 17 lety

Já jsem reagovala úplně stejně v 10.větě, vidím since, říkám si následky trvají, mám to tak zafixované z jazykovek. A ejhle, je to špatně. :-(

Re:

Jo, za to může hlavně pan docent Peprník. Spousty pravidel, z nichž velká část je značně zavádějící a neúplná. Už jsem začal psát další pokračování článků o ‚polovičatých pravidlech‘, tentokrát právě o předpřítomném ča­se.

Polovičatá pravidla

Když už mluvím o polovičatých pravidlech, divím se, že ještě nikdo nereagoval na to, že v poslední větě je za WHEN budoucí čas (WHEN SHE'LL RETURN).

Re: Re: Re: Re: otazocka,

to patri k naplni nasej studentskej prace,musime sa otravene tvarit :D

Re: Polovičatá pravidla

ehm tam je nieco zvlastne?alebo s when su nejake pravidla?nezda sa mi,ze by som to pocula neikedy iank povedane :)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Jack vložený před 17 lety

Re: Polovičatá pravidla

ehm tam je nieco zvlastne?alebo s when su nejake pravidla?nezda sa mi,ze by som to pocula neikedy iank povedane :)

Re: Re: Polovičatá pravidla

No, studenti se často učí pravidlo (pseudopravidlo) že za IF a WHEN není nikdy WILL. To ale platí jen u časových a podmínkových vět.

Můj syn už asi 128 krát :-D víděl americkou pohádku „Cars“ a může za mou chybu v 5. otázce. Tam opravdu použito „I guit“.Zdravý rozum mi říkal, že je to „I've quit“.Ale zvitězila mechanická pamět.Dobře že jste napsal poznámku o použiti v USA.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Lenocka vložený před 17 lety

Můj syn už asi 128 krát :-D víděl americkou pohádku „Cars“ a může za mou chybu v 5. otázce. Tam opravdu použito „I guit“.Zdravý rozum mi říkal, že je to „I've quit“.Ale zvitězila mechanická pamět.Dobře že jste napsal poznámku o použiti v USA.

Re:

No, stáhl jsem si teď titulky k tomu filmu (film neznám), ale tam je to vesměs v přítomném čase nebo v infinitivu:
WE QUIT – končíme – přítomný čas
How could a car like you QUIT – použití za modálem, tedy základní tvar
YOu think I quit? – myslíš, že končím? – přítomný čas
I didn't come to see you quit. – zde je to opět základní tvar – SEE SB DO STH

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Lenocka vložený před 17 lety

Můj syn už asi 128 krát :-D víděl americkou pohádku „Cars“ a může za mou chybu v 5. otázce. Tam opravdu použito „I guit“.Zdravý rozum mi říkal, že je to „I've quit“.Ale zvitězila mechanická pamět.Dobře že jste napsal poznámku o použiti v USA.

Re:

Moje děti zatím ujíždějí na Tarzanovi a na Příšerkách s.r.o. Asi jim budu muset CARS taky pořídit.

Marku, Vy snad ani nespite?!K tomu filmu. Mně zajima část přibližně po 1h.15min, kde oni mluví o tom proč Dac přestal závodit.
How could a car like you quit at the top of your game?
You think I quit?
… They quit on me.
Jak je to s dvěma posledními větami?Omlouvam se že pořád otravuju s tim filmem.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.