Help for English

Předpřítomný a minulý čas #1

Komentáře k článku: Předpřítomný a minulý čas (test 1)

 

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Lenocka vložený před 17 lety

Marku, Vy snad ani nespite?!K tomu filmu. Mně zajima část přibližně po 1h.15min, kde oni mluví o tom proč Dac přestal závodit.
How could a car like you quit at the top of your game?
You think I quit?
… They quit on me.
Jak je to s dvěma posledními větami?Omlouvam se že pořád otravuju s tim filmem.

Re:

No, pravděpodobně tím označují ten děj, který už proběhl, nikoliv současný stav. On se ptá: Jak to mohlo auto jako ty vzdát? (tehdy, vím že už skončilo) Myslíš, že jsem skončil? (to, že už nejezdí je jasné, jen mluví o té události v minulosti – myslíš, že to, co se tehdy stalo bylo, že jsem skončil?)

Prostě, mluví se o té události v minulosti, nějaké bouračce myslím. Proto zde předpřítomný čas nemá co dělat.

Ten film vážně neznám. V minulém ‚nočním‘ komentáři jsem psal, že je to převážně přítomnost, ale nečetl jsem holt ty řádky předtím a potom. Takže tento konkrétní případ není přítomnost, ale minulost. Nebaví se o otm, jestli ještě jezdí, nebo ne.

Děkuju.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vít vložený před 17 lety

Re: Re: Polovičatá pravidla

No, studenti se často učí pravidlo (pseudopravidlo) že za IF a WHEN není nikdy WILL. To ale platí jen u časových a podmínkových vět.

Re: Re: Re: Polovičatá pravidla

toto pseudopravidlo ma nastastie obislo :)
(sice prave mam pocit ze ma obisli vsetky..)
a k tomu doc.Peprníkovi,mam totiz knihu Anglictina pre samoukov a kurzy,pre pokrocilých,mozem sa na nu spolahnut?
nasla som v nej aj veticky kde je since s jednoduchym min.casom,ale len tak,bez vysvetlenia,sa­moukov moze aj porazit :-/ (esteze ja mam Vas) :)

diky za test :-)

Teď jsem měl 90%…zítra z toho píšeme písemku, tak jsem zvědavej…super server děcka

has been beeing ?

Jak by se přeložilo: „Je tam už čtyři dny a moc se mu tam líbí.“ ?
He has already been beeing there for four days and he has been liking there so much. ??

Vypadá to dost divně s tim been beeing atd…

Odkaz na příspěvek Příspěvek od vitez.7 vložený před 16 lety

has been beeing ?

Jak by se přeložilo: „Je tam už čtyři dny a moc se mu tam líbí.“ ?
He has already been beeing there for four days and he has been liking there so much. ??

Vypadá to dost divně s tim been beeing atd…

Re: has been beeing ?

Samozřejmě tam žádné BEEN BEING nebude:

He's been there (for) four days and he likes it very much.

Sloveso BE i LIKE patří mezi stavová, od těch tedy neuvidíte průběhový čas skoro nikdy (až na pár výjimek), navíc druhá věta mluví prostě o přítomnosti, proto tam nebude předpřítomný ale přítomný čas.

solidnich 80 procent

nevim proc ale casy delam hodne pocitove… :idea:

Neměl by být ve 4. větě přehozený podmět a přísudek, když je to otázka?

Tak, jak je to napsaný teď
(„Your parents are back?“),
by to byla oznamovací věta, ale tam zas vadí ten otazník.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Milan Krúpa vložený před 16 lety

Neměl by být ve 4. větě přehozený podmět a přísudek, když je to otázka?

Tak, jak je to napsaný teď
(„Your parents are back?“),
by to byla oznamovací věta, ale tam zas vadí ten otazník.

Re:

Každá otázka nemusí mít tázací slovosled. Tázací je tam, kde se obyčejně ptáme:
Hele, vrátitli se už tvoji rodiče z dovolené (nevím to, proto se ptám) – Are you parents back from holiday?

ALE některé otázky jsou jiné. Pokud se např. chceme jen ujistit, tedy slyšel jsem, že se už vrátili, nebo jsem je zahlédl, tak se jen ujišťuju nebo vyjadřuju svoje překvapení:

Hele, tvoji rodiče se už vrátili z dovolené? (vím to, jen se divím, nebo ujišťuju) – Your parents are back from holiday?

Re:

I já jsem měla tyhle mršky špatně :)

90%

:-)

Dotaz

Ahoj, mam velky gulas v pravidle – vztahuje se to k pritomnosti – takze predpritomny…to je pro me zcela nepochopitelne pravidlo, protoze napr. ve vete : It's three days since she left. I wonder when she'll return. mluvime o tom, ze uz tu sice neni, ale je to 3 dny(TED) a ja TED ocekavam, jestli se nevrati – tudiz by to mohlo byt vylozeno tak, ze se to vztahuje k soucastnosti. Naproti tomu Petr ztratil penezenku, nacez je z toho TED nastvany, a proto je to predpritomny cas.

teda jenom dve chyby mazec…snad sem to trochu i pochopila..snad mi to pomuže u zkoušky v kvetnu:-)

Re: Re: Re: Do you still smoke..?No, I quitted.

Jak říkáte, nejsme u zkoušky. Jde tu o trénink. Obecně otázka předpřítomného času je trochu složitá, protože skoro VŽDY lze místo předpřítomného použít minulý.

Vždycky říkám studentům:
Když máte na výběr dvě možnosti, vyberte tu, která je pravděpodobnější. Tím totiž, že vyberete tu méně pravděpodobnou, vlastně říkáte, že ta pravděpodobnější je špatně.

U toho vašeho příkladu je ošklivé i použití minulého času slovesa QUIT – QUITTED. To je poměrně okrajové použití pravidelného tvaru, které je přijatelné pouze v Británii. Ale budiž.

Váš příklad z HEWINGSE je trochu o něčem jiném. Tam jde o časové určení TODAY a podobná určení (this week, this year apod.), která se týkají současnosti.

Jednoduše a prostě řečeno:

věta I'VE QUIT je téměř učebnicový příklad použití předpřítomného času – UŽ NEKOUŘÍM (v češtině přítomný čas NEKOUŘÍM) v angličtině předpřítomný čas (UŽ JSEM PŘESTAL).

Pokud dáte přednost I QUITTED, říkáte tím, že s větou I'VE QUIT je něco v nepořádku, což není.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.