Help for English

QUITE vs. QUIET

Komentáře k článku: QUITE vs. QUIET

 

trošku bojuji s tím když quite může znamenat docela i zcela že v češtině jsou tyto 2 významy dost zásadně odlišné ne…je přeci rozdíl jestli jsem dejme tomu docela či úplně hotová…jak to tedy odliším ve větě ?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Lenka Kallyova vložený před 15 lety

trošku bojuji s tím když quite může znamenat docela i zcela že v češtině jsou tyto 2 významy dost zásadně odlišné ne…je přeci rozdíl jestli jsem dejme tomu docela či úplně hotová…jak to tedy odliším ve větě ?

Re:

Tady jde hlavně o rozdíl mezi QUITE a QUIET. Proto je to článek ELEMENTARY.

Navíc v češtině, aniž bychom si to uvědomili, je to velice podobné. Je to docela úžasné, je to zcela užasné, třeba…

Pokud jde o slovíčko, které se normálně stupňuje, tak je QUITE ve významu docela…Pokud je to limitující slovíčko, tak je význam spíše zcela:

quite big = docela velký

quite different = zcela jiný (rozdílný) (myslím, že v češtině by se taky dalo říct ‚docela jiný‘ a je tím myšleno ‚zcela jiný‘)

It's something quite different = To je něco docela /zcela jiného (myslím, že to má stejný význam)

moc pěkný článek, tato slovíčka jsou často jako chytáky v testech. Po přečtení tohoto článku mě už nenapálí. :-D

Odkaz na příspěvek Příspěvek od georgia vložený před 15 lety

moc pěkný článek, tato slovíčka jsou často jako chytáky v testech. Po přečtení tohoto článku mě už nenapálí. :-D

Re:

Nojo, budu si muset na Vás najít jiný chyták. :-)

Díky,prima.

Někde jsem slyšel (myslím, že to bylo v COLOMBOVI) poměrně často používat slovíčko QUITE při chválení nebo spíš údivu.

Oh boy, it's quite a place/house.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od honyk vložený před 15 lety

Někde jsem slyšel (myslím, že to bylo v COLOMBOVI) poměrně často používat slovíčko QUITE při chválení nebo spíš údivu.

Oh boy, it's quite a place/house.

Re:

Ale určitě, quite má více významů, ale podívej se na úroveň článku… :-)

Já vím, já spíš jenom pro potvrzení, jestli tomuto použití dobře rozumím. Ne proto, že bych chtěl otravovat a žádat o doplnění do článku :-) Díky

počet slabik

Tak mě napadlo, jak je to vlastně s počtem slabik u slova QUIET v souvislosti se stupňováním.
V psané formě je jednoznačně dvojslabičné a řekla bych, že i při výslovnosti (tím se přece liší od QUITE).
Je to tedy nějaká vyjímka v principu stupňování? Nebo jsou snad možné u tohoto slova oba způsoby?
Díky

Odkaz na příspěvek Příspěvek od brain vložený před 15 lety

počet slabik

Tak mě napadlo, jak je to vlastně s počtem slabik u slova QUIET v souvislosti se stupňováním.
V psané formě je jednoznačně dvojslabičné a řekla bych, že i při výslovnosti (tím se přece liší od QUITE).
Je to tedy nějaká vyjímka v principu stupňování? Nebo jsou snad možné u tohoto slova oba způsoby?
Díky

Re: počet slabik

Teď tomu moc nerozumím. Vy byste to chtěla stupňovat QUIETTER?
Ale tam je přece důraz na první slabice…

Odkaz na příspěvek Příspěvek od brain vložený před 15 lety

počet slabik

Tak mě napadlo, jak je to vlastně s počtem slabik u slova QUIET v souvislosti se stupňováním.
V psané formě je jednoznačně dvojslabičné a řekla bych, že i při výslovnosti (tím se přece liší od QUITE).
Je to tedy nějaká vyjímka v principu stupňování? Nebo jsou snad možné u tohoto slova oba způsoby?
Díky

Re: počet slabik

Anebo jsem Vás vážně špatně pochopil, a Vy byste řekla MORE QUIET?
Ale přece není žádné pravidlo, že dvojslabičná př.jm. se stupňují dlouze… (1 slabika = krátce / 3 slabiky = dlouze, ale 2 slabiky – tam je to často otázka).

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Roman Svozílek vložený před 15 lety

Re: počet slabik

Anebo jsem Vás vážně špatně pochopil, a Vy byste řekla MORE QUIET?
Ale přece není žádné pravidlo, že dvojslabičná př.jm. se stupňují dlouze… (1 slabika = krátce / 3 slabiky = dlouze, ale 2 slabiky – tam je to často otázka).

Re: Re: počet slabik

Sorry, nevyjádřila jsem se zcela přesně.
Myslela jsem základní pravidlo pro dvojslabičná př. jm. zakončená na -Y a ta ostatní.
Je hodně př. jm. dvojslabičných NEzakončených na -Y (kromě QUIET), která se stupňují jako jednoslabičná (tedy pomocí koncovky)?
Díky

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Roman Svozílek vložený před 15 lety

Re: počet slabik

Anebo jsem Vás vážně špatně pochopil, a Vy byste řekla MORE QUIET?
Ale přece není žádné pravidlo, že dvojslabičná př.jm. se stupňují dlouze… (1 slabika = krátce / 3 slabiky = dlouze, ale 2 slabiky – tam je to často otázka).

Re: Re: počet slabik

MORE QUIET teoreticky existuje (gramatické učebnice zmiňují, slovníky mlčí), ale se slabikami to tady IMHO nesouvisí…

Odkaz na příspěvek Příspěvek od brain vložený před 15 lety

Re: Re: počet slabik

Sorry, nevyjádřila jsem se zcela přesně.
Myslela jsem základní pravidlo pro dvojslabičná př. jm. zakončená na -Y a ta ostatní.
Je hodně př. jm. dvojslabičných NEzakončených na -Y (kromě QUIET), která se stupňují jako jednoslabičná (tedy pomocí koncovky)?
Díky

Re: Re: Re: počet slabik

Murphy nebo Azar uvádí:
quiet, clever, narrow, shallow, simple, able, angry, common, cruel, friendly, gentle, handsome, narrow, pleasant, polite, sour

Ale to je čistě teorie :-)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Roman Svozílek vložený před 15 lety

Re: Re: počet slabik

MORE QUIET teoreticky existuje (gramatické učebnice zmiňují, slovníky mlčí), ale se slabikami to tady IMHO nesouvisí…

Re: Re: Re: počet slabik

Nejednoznačné pravidlo je myslím jenom u těch NEzakončených na -Y (simple, clever …).
U zakončených na -Y je to asi jednoznačné (happy, funny).

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.