Help for English

Předpřítomný čas #2: Něco je jinak

Komentáře k článku: Předpřítomný čas 2: Něco je jinak

 

tato gramatika je děsně těžká :-(

Re: Odešel dříve než … předminulý??

nějak nerozumím dotazu. Jsou tu prostě dva děje, které proběhly po sobě. Odešel předtím než ho šéf stihl vyhodit.

Zdravim, presiel som si cely clanok aj komenty ale napriklad v tomot pripade si predpritomny cas neviem zdovodnit resp. vysvetlit : In the beginning, in this city of mosques, the people of Fallujah had not resisted.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od MravecSK vložený před 13 lety

Zdravim, presiel som si cely clanok aj komenty ale napriklad v tomot pripade si predpritomny cas neviem zdovodnit resp. vysvetlit : In the beginning, in this city of mosques, the people of Fallujah had not resisted.

Re:

Zle vlakno…pardon :)

Ewicka

Jen se chci zeptat. Kdyby byla okolnost… třeba mám kapesný a chci si za něj koupit třeba nový mobil (Ted vyšel úplně novej a já ho musím mít). Jenomže mi na něj chybí peníze, protože jsem si jak máte v příkladu koupila auto za nějaký určitý peníze (takový kapesný bych chtěla :) pka by ale ta skutečnost, že jsem si koupila auto za nějaké peníze, by vlastně ovlivnila přitomnost. Nemůžu si ten mobil dovolit. Koupila jsem si auto za nějaký peníze. Pak by tam byl předpřítomný čas? Nebo je to už moc komplikované?

Přesto děkuji za odpověď.

Re: Re: Re:

Taky se přidávám k díkům. :)

.

Dobrý den. Chci se zeptat na větu „žiji zde už 30 let“, nebo „žiji zde od roku 1960“, nebo „jsme svoji už 30 let“ Nějak nemůžu svému příteli vysvětlit, jaktože do těch vět nepatří předpřítomný čas. Pořád se ohání tím, že se to přece stalo v minulosti a má to následek do budoucnosti, protože tam pořád žije, nebo že je stále ženatý. Už nevím, jak mu to vysvětlit. Moc díky za odpověď

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marička vložený před 12 lety

.

Dobrý den. Chci se zeptat na větu „žiji zde už 30 let“, nebo „žiji zde od roku 1960“, nebo „jsme svoji už 30 let“ Nějak nemůžu svému příteli vysvětlit, jaktože do těch vět nepatří předpřítomný čas. Pořád se ohání tím, že se to přece stalo v minulosti a má to následek do budoucnosti, protože tam pořád žije, nebo že je stále ženatý. Už nevím, jak mu to vysvětlit. Moc díky za odpověď

Re: .

Ale ve větách „žiji zde už 30 let“, nebo „žiji zde od roku 1960“, nebo „jsme svoji už 30 let“ se přece POUŽÍVÁ předpřítomný čas…

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Roman Svozílek vložený před 12 lety

Re: .

Ale ve větách „žiji zde už 30 let“, nebo „žiji zde od roku 1960“, nebo „jsme svoji už 30 let“ se přece POUŽÍVÁ předpřítomný čas…

Re: Re: .

A to není stejné jako „Amerika byla objevena Kolumbusem?“. Prostě se to stalo v minulosti. Když napíšu „Narodil jsem se v roce 1950“ tak tam taky bude přece minulý čas. A když žeknu, že jsem 30 let ženatý, tak tam přece taky nebude předpřítomný čas. A věta „žiji zde od roku 1960“ je přece „I live here since 1960“…Nebo to říkám špatně?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marička vložený před 12 lety

Re: Re: .

A to není stejné jako „Amerika byla objevena Kolumbusem?“. Prostě se to stalo v minulosti. Když napíšu „Narodil jsem se v roce 1950“ tak tam taky bude přece minulý čas. A když žeknu, že jsem 30 let ženatý, tak tam přece taky nebude předpřítomný čas. A věta „žiji zde od roku 1960“ je přece „I live here since 1960“…Nebo to říkám špatně?

Re: Re: Re: .

Říkáte to špatně. Přečtěte si prosím u nás články o předpřítomném čase. Děkuji.

Re: Re: …

Já použití předložek TO a IN v těchto případech u PPČ chápu tak, že použiji:
TO – Když jsem tam už BYL. (I´ve been to the British Museum.)
IN – Když tam JSEM (I´ve been in the British Museum for an hour.)
Chápu to dobře? Děkuji

Ahoj. Narazila jsem na dvě věty…Nechápu proč tam je předpřítomný čas, když je tam časové určení a není tam minulý čas prostý.

  1. Have you read anything interesting this week?
  2. I have worked a lot this manth.

Mám v tom celkem zmatek :-). Mohl by mi někdo prosím pomoci :-) ?

to je to druhé použití. Jedno je, že je dnes něco jinak, druhé je, že jsem už něco udělal nebo ještě neudělal. Viz souhrnný článek o předpřítomném ča­se.

Je to prave proto, ze je tam “this”. “This” zde rika, ze se jedna o tento tyden/mesic, tedy tyden/mesic, ktery jeste neskoncil. Je to tedy otevrena casova perioda. Predpritomny cas se bezne pouziva pro otevrenou pritomnost.

Srovnej: I've read five books this month. – mesic jeste neskoncil, jeste asi neco prectu, je to otevrena pritomnost. Uz jsem jich precetl 5.
I read thirty books last month. – minuly mesic jsem precetl 30 knih. Je to uzavrena minulost, precetl jsem jich minyly 30 a vice uz precist logicky nelze.

Casove urceni se bezne pouziva s predpritomnym casem, doporucuju vyhledat si clanky o predpritomnem zde na strankach.

Děkuji Vám :)

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.