Help for English

WOULD pro opakované děje v minulosti

Komentáře k článku: WOULD pro opakované děje v minulosti

 

Re:

Úplně stejně jsem se to učila já ze 4dílné učebnice pro jazykové školy s p. učitelem.

Would

Jedna-li se o opakovane deje, zrejme by jsme nemohli pouzit „be + -ing“, ze?

Priklad:
My aunt, she'd always be waiting at the airport for her husband to come for hours. They'd hire a taxi and go home.

would

šlo by říci tímto způsobem, že jsem navšívila spoustu míst za tu dobu, co jsem u někoho pobývala??

I would visit a lot of interesting places while I was staying with you.

Jak je to s trpným rodem, tvoří se intuitivně takto?:
Children used to be / would be taught by their parents. ?

Fajn článek, narazila jsem na to v Destination, ale nebylo mi pořád jasné, kde je ta hranice mezi would a used to:)

.......Thank´s

I used to use only „used to“ but I must change it.
Thank´s

TyKytka

díky moc za vysvětlení! s tímhle jsem se setkala když jsem četla pár povídek v angličtině, ale jsem ráda, že je tady vysvětleno i to(ne)zaměňování s used to. Would v minulosti se ve škole na normálních hodinách neprobírá :(

Hm, nedávno jsem se díval na Alexovo video z ENGVID a uvádí tam, že would je jen another option, resp.že used to lze použít vždy, a s would je to zaměnitelné vždy kromě stavů. I ve vyprávění se to může střídat.. Tak nevím. Kuba

No to je značné zjednodušení a třeba to i jako první informace stačí. Tento článek jde dál a snaží se ukázat i situace, kdy jde použít used to a nejde would a naopak.
Podle mne je hodně důležitý tento odsavec:

Existují ale také naopak případy, kdy můžeme použít WOULD ale nelze použít USED TO. Jedná se především o děje, které mají nějakou posloupnost. WOULD tedy budeme používat tam, kde po sobě jde několik dějů:

Odkaz na příspěvek Příspěvek od swimmer vložený před 11 lety

No to je značné zjednodušení a třeba to i jako první informace stačí. Tento článek jde dál a snaží se ukázat i situace, kdy jde použít used to a nejde would a naopak.
Podle mne je hodně důležitý tento odsavec:

Existují ale také naopak případy, kdy můžeme použít WOULD ale nelze použít USED TO. Jedná se především o děje, které mají nějakou posloupnost. WOULD tedy budeme používat tam, kde po sobě jde několik dějů:

A co tedy vyprávění o minulosti? Něco jako daily routine at high school. jestli jsem to dobře pochopil, tak právě v tom mě ten příklad nepoužití used to zarazil – on ten Alex tam právě říká takový příklad…

Dobry den.

Chtel bych se zepatat na WOULD pri pouziti te posloupnosti. Jak jste uvedl priklad: He would get home and then the phone would ring and he would answer it and then he would disappear for a few hours. Dala by se tedy tato veta rict: He got home and then the phone rang and he answered it and then he disappeared for a few hours.? Melo by to stejny vyznam? Dekuji

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marty30 vložený před 11 lety

Dobry den.

Chtel bych se zepatat na WOULD pri pouziti te posloupnosti. Jak jste uvedl priklad: He would get home and then the phone would ring and he would answer it and then he would disappear for a few hours. Dala by se tedy tato veta rict: He got home and then the phone rang and he answered it and then he disappeared for a few hours.? Melo by to stejny vyznam? Dekuji

Právě že ne. WOULD slouží k popisu dějů, které se v minulosti pravidelně opakovaly (třeba každý den to takto bylo). S obyčejným minulým časem byste odkazoval pouze na jeden den, kdy se to stalo jednou.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Lucka Skrčená vložený před 11 lety

Právě že ne. WOULD slouží k popisu dějů, které se v minulosti pravidelně opakovaly (třeba každý den to takto bylo). S obyčejným minulým časem byste odkazoval pouze na jeden den, kdy se to stalo jednou.

Jasne, rozumim. Ale porad mi to WOULD neda pokoj. Kdyz treba koukam na hokej a v studiu delaji breakdowns her tak jsem uz mnoho krat slysel jak rikali “he would step onto the ice and then he would score” a vzdycky jsem mel za to ze tim WOULD proste chteji vyjadrit minuly cas a taky to minuly cas musi byt. Byl bych rad kdy by jste mi to vysvetlili. Omluvam se za moji cestinu ale nejsem cech. Dekuji.

WOULD se používá i pro “běžné chování”, tzn. co člověk běžně v dané situaci dělal. Tady se dá stejně použít i WILL / WON'T.

Příklady z Advanced Grammar in Use:
He would walk the 5 miles to his place of work.
She wouldn't say what was wrong when I asked her.

V učebnici objective FCE se řeší would a used to. Poté následují 4 ukázky (nahrávky) lidí, kteří kdysi měli nějakou práci, ale rozhodli se ji opustit.
Ještě než jsem začal s poslechem, vysvětlil jsem, kdy se používá would a přesně jak je v článku sloveso WOULD nepoužíváme, když se jedná o stavy. Předesílám je to poprvé, kdy se setkávají s would v minulosti. A najednou je tam věta:

I often used to see things I shouldn't have done. People would be inside having a big argument or having a bath.

Jak vysvětlit would be? BE stavové sloveso. byli uvnitř

BTW jedná se o člověka, který čistil okna.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.