Help for English

jak číst letopočet

 

Potřebuju poradit, jak se správně čte letopočet přes 2000, např. 2003 – bude tam slůvko and? Two thousand AND three nebo two thousand three? Našla jsem v různých učebnicích různé možnosti, jsou tedy obě možné? Zdá se to být jen takový detail ale mí studenti mi tuto otázku dost často kladou, tak pátrám po správné odpovědi…

Two thousand, two thousand and one, two thousand and five atd.

Tak se to dnes říká. Učebnice před 2000 to většinou neřešily a nebo předpokládaly, že ten způsob zůstane stejný jako u 1000 (ten hundred), 1006 (ten hundred and six), 1066 (ten sixty six)

ALe rok 2000 se přehoupl a všichni zjistili, že jakési TWENTY HUNDRED je strašně nepraktické. Je ale pravděpodobné, že se k tomu zase za pár desítek či stovek let lidé vrátí.

Jak je to v jedné písničce – IN THE YEAR 2525 (twenty-five twenty-five).

Děkuju. I za celé tyhle stránky které jsou mým věrným pomocníkem ohledně angličtiny už pár let. Jen nechápu, jak to všechno stíháte, váš den má určitě víc než 24 hodin…:-)

já teda používám
two thousand five
(bez and)

Ano, v US se to čte bez AND.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.