Help for English

Ohledně CAE

 

Dobrý den,

chtěl bych se tu poradit (nejlépe s panem Vítem, Svozílkem či podobnými legendami helpforenglish :-D), co byste mi doporučili udělat v situaci, v níž se právě nacházím.
Momentálně jsem ve 3. ročníku gymnázia, a protože bych v budoucnu rád studoval angličtinu na vysoké škole i pro můj zájem o angličtinu, uvažuji o pokusu složit některou z mezinárodních zkoušek.
Na Univerzitě Palackého v Olomouci jsem si v podmínkách přijímajího řízení všiml, že existuje možnost prominutí přij. řízení po předložení certifikátu CAE.
Protože se však zkoušky konají v prosinci 2009, rád bych se zeptal zkušenějších, zda je při samostudiu např. s vhodnou literaturou atp. reálná šance, že bych zkoušku úspěšně složil.

Díky moc

Na to se bohužel nedá odpovědět. Nevím, jaké máte znalosti nyní.
‚3.ročník gymnázia‘ není bohužel dostačující informace. Znám lidi, co jsou v té době na úrovni elementary, ale znám taky kluka, který má ve třeťáku CAE v kapse :-)
Samostudium je další věc, která může trochu komplikovat situaci. Lepší je (kvalitní) přípravný kurz.

Nic není nemožné, ale záleží JEN A JEN na Vás :-)
Pokud máte k jazyku vztah, líbí se Vám, baví Vás se učit a plánujete makat každý den, tak proč ne :-)

Objednal jsem si knížku Destination C1 and C2,

http://www.jazykove-ucebnice.cz/…y_g1160.html

tak trochu na doporučení pana Víta, kterému bych svěřil na překlad do angličtiny i vlastní epitaf. :-)
S tím učením bych neměl mít problém – času mám spoustu a motivaci taky, takže jde jen o to překonat tu počáteční lenost a začít.
Pokud jde o tu úroveň, třeba vám pomůže nastínit, jak jsem na tom se znalostvi, když vám řeknu, že nyní, tj. ve 3. ročníku gymnázia dělám většinu testů nad 90%(které odhaduji kolem intermediate-upper, vztahováno vzhledem k dělení na helpforenglish).
Těžko ale říct, jestli je to dostatek údájů proto, abyste si udělal obrázek. :?

Hm, to zní zajímavě :-)
Určitě si vyzkoušejte jen tak ‚střelit‘ jeden test CAE.

Chystám recenzi na CAE Practice Tests a FCE Practice tests, což jsou knihy s plnými testy (je jich v každé 6).

Kromě CD s nahrávkami je tam i CD-ROM, kde najdete další dva testy, tentokrát počítačové, které jsou dělány podle koncepce tzv. iTests.

Tyto testy se dají i koupit online a to na stránkách www.itests.com. A od každého testu je tam i kousek zdarma.
Více v recenzi :-)

Řada Destination je skvělá. Rozhodně doporučuji taky jako jeden z doplňků.
Ty testy jsou prostě jen pro představu, jestli na tom máte už teď, nebo až za 1/2 roku :-)

Na stránkách pygmalion.cz jsem si zkusil ten on-line test z angličtiny. Samozřejmě vím, že nelze usuzovat na základě jednoho testu, ale tohle mi rozhodně dává naději,ne? 8-)

Hodnocení

Advanced/velmi pokročilý (předpoklad ke složení CAE).

Jen nevím, jak je tam řešeno zobrazování chyb, protože potom, co jsem kliknul na Kontrolu a hodnocení jsem na stránce nenašel žádné odlišnosti. :-(

Pride : Tak se stejným výsledkem jsem ten testík udělal i já, který jsem dva roky samouk a žádný certifikát nemám, což znamená , že bude asi hodně orientační. :-D

To je jasné, ale to neznamená, že coby samouk nemůžete dosáhnout úspěchu (viz Marek Vít :-D).

Rozhodně doporučuji vyzkoušet třeba iTests, protože testy na stránkách jazykovek jsou jen gramatické a vybíráte A, B, C, D.
Mezinárodní zkoušky jsou však postaveny naprosto jinak.
Zkouší kromě gramatiky (kterou však zkouší náročnější formou) i READING, WRITING, LISTENING a SPEAKING.
Dohromady musíte mít 60%, tzn. že třeba nemáte dobrý poslech, ale zase výborný reading, use of english, takže to tam doženete, ale nemůžete to v žádném případě stavět pouze na gramatice.
Mezinárodní zkoušky testují znalosti jazyka daleko komplexněji.

Jako samouk se určitě můžete dostat hodně daleko, to je jasný :-)

Jde o to, kde se coby samouk připravit třeba na ty poslechy nebo na writing, gramatika a slovní zásoba by neměla být zas takový problém.
Uvažuji také o koupi Macmillan CAE Testbuilder, ale protože nemám naftové pole, nemůžu si koupit 10 učebnic a 5 slovníků najednou.

Mimochodem, nevěděl by někdo, na jaké stránce je možné objednat si Harryho Pottera 1–7 box v anglickém jazyce? Zkoušel jsem třeba i vltava.cz ale bez úspěchu.

Roman: Díky za odkaz. Zkusil jsem si jejich online test a vyšlo mi FCE, tak snad příští rok si ho udělám.

Pride: Harryho Pottera můžeš například objednat na englishbooks.cz

To vím, ale já jsem se sháněl nejlépe po boxu 1–7 v EN, což se zdá být nedostatkovým zbožím. No co, objednám si to časem jedno po druhém.

Mají tam box se všemi 7 díly, nevýhodou je ale vysoká cena…

http://www.englishbooks.cz/…rni-Pro-deti-(Nejen)-Beletrie-pro-ctenare-v-anglictine/Rowling,–J.-K./The-Complete-Harry-Potter-Collection.html

No připravovat se musíte důkladně a používat všemožné materiály. Ale cílem není zavalit se knihama :-)
Za A je to věc peněz a za bé by to bylo trocu jednotrvárné.
Marek tady má spoustu užitečných článku v sekci TIPY A TRIKY. Jsou to články, které začínají JAK NA TO:
Jinak se dají knihy zapůjčit i v knihovně, ale nevím, odkud jste.

McKay: Díky moc, nejspíš jsem to přehlédl.

Roman Svozílek: Na přípravu jsem připraven :-D

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.