Help for English

Homonyma, homofony, homografy...

PRE-INTERMEDIATE Vydáno dne 23.07.2009

Co jsou to homonyma, homofony a homografy? Proč je důležité o nich dobře vědět?Homonyma, homofony, homografy

( Homonyms, homophones, homographs)

V dnešním článku Vám nabídnu mírně lingvistický pohled na anglickou slovní zásobu. Říkám "mírně", protože se nebudeme pouštět do hlubin lexikologie, ale pokusím se vysvětlit, co to jsou homonyma, homofony a homografy a ukázat, proč je jejich znalost pro studenty důležitá.

Podíváme se tedy na HOMOGRAFY (homographs) - slova, která se stejně píší, ale jinak vyslovují; HOMOFONY (homophones) - slova, která se stejně vyslovují, ale jinak píší; a HOMONYMA (homonyms) - slova, co se píší a vyslovují stejně, mají ale úplně jiný význam.

Homonyma ale nejsou slova, která mají dva či více významů, ale dvě slova, která se jen stejně vyslovují a píší. Mají ale většinou úplně jiný původ. Např slovo RACE (závod) a slovo RACE (rasa) nejsou jedním slovem s více významy, ale dvěma samostatnými slovy. RACE jako závod je germánského původu, zatímco RACE jako rasa přišlo do angličtiny přes francouzštinu z italského razza.

Oproti tomu např. slovo CARD znamená např. kartička, vizitka, karta (hrací), doklad (zalaminovaný, jako např. občanka), karta (kreditní apod.), karta (např. grafická, zvuková apod. v počítači) atd. Toto nejsou homonyma, to je jedno jediné slovo CARD, které má více významů.

Přehled a příklady:

pravopisvýslovnostvýznam
HOMOGRAFYstejnýjinájiný
HOMOFONYjinýstejnájiný
HOMONYMAstejnýstejnájiný

Možná ještě znáte pojem SYNONYMA - různá slova se stejným významem, a ANTONYMA - slova opačného významu. Lingvisté ale rozlišují celou řadu dalších "-nym", jako jsou hyponyma, hypernyma, meronyma atd.

Homografy:

WIND / wɪnd / - vítr
WIND / waɪnd / - točit, vinout atd.

Homofony:

RIGHT / raɪt / - správný, pravý...
WRITE / raɪt / - psát
RITE / raɪt / - rituál

Homonyma:

POLE / pəʊl / - tyč
POLE / pəʊl / - pól

Proč je to důležité?

Tuto otázku si jistě mnozí z Vás při čtení tohoto článku položí. Umět anglicky přeci neznamená umět lingvistické názvosloví. To jistě ne. Nejde o to, umět tyto jevy pojmenovat, ale vědět o nich.

Tyto tři skupiny totiž často představují pro studenty velký problém. Proč? Běžně se při studiu setkáváte s novými, neznámými slovíčky. Když na takové slovo narazíte, jistě budete vědět, že je to slovo pro vás neznámé a vyhledáte si ho, případně se ho hned naučíte. S homonymy / homografy / homofony je to jinak.

Když v textu uvidíte slovo LEAD budete možná vědět jen to, že je to sloveso "vést" či podstatné jméno "vodítko", výslovnost je přeci jasná / lɪ:d /. Možná ale nebudete vědět, že to také může být OLOVO, a to se čte / led /. A protože LEAD už znáte, možná vás už ani nenapadle listovat ve slovníku, abyste zjistili, že LEAD a LEAD jsou vlastně homografy. Budete potom např. číst text nahlas, a nikdo vám nebude rozumět.

Stejně je to s homofony. Uslyšíte ve větě slovo WHICH, ale pokud znáte pouze slovo WITCH, nebudete chápat, co dotyčný pořád má s čarodějnicemi.WITCH a WHICH se totiž vyslovuje úplně stejně.

Závěrem

Budete-li této problematice věnovat pozornost, vyhnete se zbytečným chybám a nedorozuměním. Znalost homonym, homofonů a homografů je důležitá i pro pochopení mnohých slovních hříček a vtipů, vhod vám přijde při čtení kreslených vtipů v časopisech, sledování sitcomů (např. Friends nebo How I Met Your Mother) apod.

Těmto skupinám slovíček se budeme věnovat ještě samostatně a zmíníme si ty nejdůležitější dvojice / trojice homonym, homofonů a homografů.
Aplikace pro výuku angličtiny od autorů Help for English!

Učte se s naší online aplikací englishme! anglicky celý rok za 1490 Kč.
Přečtěte si podrobný popis nebo si rovnou vyzkoušejte týden zdarma.

Pokračovat můžete zde:

PRE-INTERMEDIATE

Do do, had had, you you...

Už vás někdy v textu zmátla za sebou dvě úplně stejná slovíčka?

INTERMEDIATE

Homografy: Umíte je přečíst správně? (C)

Krátký test zaměřený na výslovnost některých anglických homografů. (Test C)
INTERMEDIATE

Homografy: Umíte je přečíst správně? (A)

Krátký test zaměřený na výslovnost některých anglických homografů. (Test A)
Komentáře k článku
Téma Přísp. Přečteno Poslední příspěvek
Nepřečteno Homonyma, homofony, homografy... 7 14172 Od Josef poslední příspěvek
před 6 lety