Help for English

Vocabulary Test: Gardening

PRE-INTERMEDIATE Vydáno dne 25.02.2014

Vyznáte se v pojmech spojených se zahradnictvím? Navazujeme na náš nedávný článek.Pokud jste nečetli náš nedávný článek na toto téma, najdete ho zde.

  1. My father ________ a lot of vegetables in our garden when he was younger, but now that he's retired he is too lazy to do it.

  2. I never buy young plants in a garden centre. I always buy seeds and make my own ________. I'm usually successful.

  3. My mum loves gardening so when we moved to our new flat with a balcony, she decided to have some plants there too. But only for the summer, she always buys new ________ in the spring.

  4. Jack has always started his plants at home, but they didn't really look good until last year. You see, he bought a ________ and put his seeds in it first. It gives them protection and a stable temperature. I want to buy one too.

  5. If you want to have fresh radishes in the spring, why don't you ________ some seeds yourself. They don't need much space really.

  6. You can't actually buy tulip seeds in a garden centre. The problem is that tulips don't grow from seed but you need to buy ________.

  7. Every gardener needs a ________ to water the plants. I have a few myself. When you have plants in containers, you need to water them really well.

  8. The kids were playing in the garden when the ________ went off and they were all soaking wet.

  9. When a young plant is easy to handle, you need to ________ it into a large container. Be careful, hold it by a leaf, not the stem.

  10. Some people are too lazy to do it and others just don't bother, but if you ________ a plant it does grow much better.

Tento test je součástí naší výukové aplikace englishme! , která nabízí tisíce podobných testových otázek, ale také spoustu jiných aktivit na zlepšení vaší angličtiny.Pokračovat můžete zde:

UPPER-INTERMEDIATE

GARDENING (vocabulary)

Slovíčka z oblasti zahradničení

INTERMEDIATE

YouTube angličtina pro zahrádkáře

Pokud rádi zahradničíte, zkuste spojit tuto zálibu se studiem angličtiny. Dnes nabízíme několik zajímavých YouTube kanálů pro zahrádkáře.
UPPER-INTERMEDIATE

GARDENING (základy zahradničení)

Je tady jaro a proto si pojďme projít užitečná slovíčka spojená se setím, sázením, zaléváním a hnojením. Prostě takové základy každého zahrádkáře.

Komentáře k článku
Téma Přísp. Přečteno Poslední příspěvek
Nepřečteno Vocabulary Test: Gardening 1 4572 Od Franta K. Barták poslední příspěvek
před 10 lety