Help for English

Vocabulary Test: Gardening

PRE-INTERMEDIATE Vydáno dne 25.02.2014

Vyznáte se v pojmech spojených se zahradnictvím? Navazujeme na náš nedávný článek.Pokud jste nečetli náš nedávný článek na toto téma, najdete ho zde.

  1. My father ________ a lot of vegetables in our garden when he was younger, but now that he's retired he is too lazy to do it.

  2. I never buy young plants in a garden centre. I always buy seeds and make my own ________. I'm usually successful.

  3. My mum loves gardening so when we moved to our new flat with a balcony, she decided to have some plants there too. But only for the summer, she always buys new ________ in the spring.

  4. Jack has always started his plants at home, but they didn't really look good until last year. You see, he bought a ________ and put his seeds in it first. It gives them protection and a stable temperature. I want to buy one too.

  5. If you want to have fresh radishes in the spring, why don't you ________ some seeds yourself. They don't need much space really.

  6. You can't actually buy tulip seeds in a garden centre. The problem is that tulips don't grow from seed but you need to buy ________.

  7. Every gardener needs a ________ to water the plants. I have a few myself. When you have plants in containers, you need to water them really well.

  8. The kids were playing in the garden when the ________ went off and they were all soaking wet.

  9. When a young plant is easy to handle, you need to ________ it into a large container. Be careful, hold it by a leaf, not the stem.

  10. Some people are too lazy to do it and others just don't bother, but if you ________ a plant it does grow much better.

Tento test je součástí naší výukové aplikace englishme!, která nabízí tisíce podobných testových otázek, ale také spoustu jiných aktivit na zlepšení vaší angličtiny.Pokračovat můžete zde:

INTERMEDIATE

GARDENING 101 (vocabulary)

Slovíčka z oblasti zahradničení

INTERMEDIATE

YouTube angličtina pro zahrádkáře

Pokud rádi zahradničíte, zkuste spojit tuto zálibu se studiem angličtiny. Dnes nabízíme několik zajímavých YouTube kanálů pro zahrádkáře.
PRE-INTERMEDIATE

GARDENING 101 (základy zahradničení)

Jaro pomalu klepe na dveře a proto si pojďme projít užitečná slovíčka spojená se setím, sázením, zaléváním a hnojením. Prostě takové základy každého zahrádkáře.

Komentáře k článku
Téma Přísp. Přečteno Poslední příspěvek
Nepřečteno Vocabulary Test: Gardening 1 3735 Od Franta K. Barták poslední příspěvek
před 7 lety