*
Help For English - angličtina na internetu zdarma!
English Me
*

Aerobik nebo arabština?

Vydáno dne 26.01.2017

Také patříte mezi ty Čechy, kteří říkají, že se věnují ve svém volném čase arabštině?Aerobik nebo arabština?

Mnoho rodilých mluvčích žijících v Česku se podiví, kolik Čechů se věnuje ve volném čase arabštině. Je to nepochopitelné, proč by se zrovna Češi měli zabývat studiem takového jazyka. Že by to bylo strachem z toho, že v budoucnosti nahradí arabština angličtinu a nebude bez ní možné dělat prakticky nic?

Jedná se vlastně o nedorozumění způsobené nesprávnou výslovností a používáním tzv. Czenglish. Mnoho studentů totiž nesprávně překládá a vyslovuje slovo aerobik, ze kterého nevědomky udělají arabštinu.

Sport zvaný aerobik se anglicky řekne aerobics/eə'rəʊbɪks­/. Všimněte si zde hlavně písmene a hlásky /s/ na konci slova a také slovního přízvuku, který je na druhé slabice.

Aerobics is a good way to get in shape. TTT
I do aerobics twice a week. TTT
I have an aerobics class on Monday. TTT
John is an aerobics teacher. TTT  

Pokud byste aerobik vyslovili po česku (přízvuk na první slabice a hláska /k/ na konci), bude to znít jako slovo Arabic/'ærəbɪk, tedy podstatné jméno arabština a nebo přídavné jméno arabský.

He studies Arabic in college. TTT
How do you say ‘tea’ in Arabic? – I think it's ‘shai’. TTT
Arabic is written right to left. TTT
There are a few Arabic cafés along the street. TTT 

Nyní tedy vidíte, proč jsou občas rodilí mluvčí překvapení tím, že se někdo věnuje aerobiku. Pokuste se podobným nedorozuměním vyhnout a věnujte pozornost správné výslovnosti.Články ze stejné rubriky:

Mgr. Marek Vít je držitelem certifikátu CPE a ocenění Evropský učitel jazyků 2008. Má dlouholeté zkušenosti jako učitel (ZŠ, SŠ i VŠ), soukromý lektor a překladatel. V posledních letech se věnuje vývoji výukového software a tvorbě těchto webových stránek.

Komentáře k článku
Téma Přísp. Přečteno Poslední příspěvek
Nepřečteno Aerobik nebo arabština? 1 1692 Od AdrianaXXX poslední příspěvek
před 9 měsíci

Přihlášení


Menu


Partneři stránek

Anglické učebnice a beletrie s 15 % slevouCopyright 2005–2017 Vitware s.r.o.
ISSN 1803–8298