Help for English

Sloveso MÍT #2: Otázky

Komentáře k článku: Sloveso MÍT 2: Otázky

 

Re: No, He hasn't?

Moc čteš…

mit bez got?

dobrý den, mám dotaz dělám chybu když nepoužívám vazbu výše uvedenou, ale pouze HAVE/Has pro vyjádření Mít?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od margot vložený před 16 lety

mit bez got?

dobrý den, mám dotaz dělám chybu když nepoužívám vazbu výše uvedenou, ale pouze HAVE/Has pro vyjádření Mít?

Re: mit bez got?

V otázkách a záporech ano, tedy ne úplně chybu, ale říkáte něco, co se v angličtině už téměř nevidí a neslyší.

Jsou dvě přijatelné a používané možnosti:
1) I HAVE GOT… HAVE YOU GOT? I HAVEN'T GOT…
2) I HAVE… DO YOU HAVE? I DON'T HAVE…

(o té druhé možnosti bude řeč v UNIT 3, kde se bude probírat přítomný čas ostatních sloves)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vít vložený před 16 lety

Re: mit bez got?

V otázkách a záporech ano, tedy ne úplně chybu, ale říkáte něco, co se v angličtině už téměř nevidí a neslyší.

Jsou dvě přijatelné a používané možnosti:
1) I HAVE GOT… HAVE YOU GOT? I HAVEN'T GOT…
2) I HAVE… DO YOU HAVE? I DON'T HAVE…

(o té druhé možnosti bude řeč v UNIT 3, kde se bude probírat přítomný čas ostatních sloves)

Re: Re: mit bez got?

ano používám druhou možnost, ta se snad používá… nebo jsem nepochopila jak jste to myslel.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od margot vložený před 16 lety

Re: Re: mit bez got?

ano používám druhou možnost, ta se snad používá… nebo jsem nepochopila jak jste to myslel.

Re: Re: Re: mit bez got?

Pak to samozřejmě je správně.

Chyba by byla, kdyby člověk říkal jen:
HAVE YOU A CAR?
I HAVEN'T A CAR.

Re: Re: Re: Re: mit bez got?

Je to velmi zastaralé a NEPOUŽÍVANÉ. Občas se to vyskytuje ve velmi formální angličtině, ale učit to začátečníky samouky, to je hrozné.

Zajímavé je, že v českých učebnicích angličtiny se to objevuje velmi často, pá to podle mě asi dvě příčiny:

1) Ti, co dnes píší podobné učebnice, byli vychovaní podstatně staršími učebnicemi – a nyní vesele šíří různé věci dále.
2) Kdysi dávno se to pokusil někdo zjednodušit, aby se ho začátečníci neptali, co tam je to ‚got‘.

Když se al epodíváte do jakékoliv učebnice anglického nakladatelství – Oxford, Cambridge, Macmillan, Longman, NIKDE neobjevíte otázky typu HAVE YOU A CAR? Angličtinu učím už pěknou řádku let a setkal jsem se opravdu s velkým množstvím učebnic, a skutečně takovéhle věci učí JENOM ČESKÉ UČEBNICE.

Pokročilý student si může otevřít nějakou gramatiku pro pokročilé a zjistí, že to vlastně není špatně, ale je to zastaralé či formální užití. To se mohou učit ti pokročilí, ale začátečníci??? Rozhodně NE!

Zajímalo by mne, jaký tvar se použije ve větě „Kdo má peníze?“ Je rozdíl, když se ptám takto neurčitě, a naopak „Kdo z vás má peníze?“ Jaký je to rod v angličtině? Také mám prosbu, – skloňování zájmen – nemohu to nějak najít. Nebo to souvisí s předložkami? /od něho, k němu atp./

Odkaz na příspěvek Příspěvek od georgia vložený před 16 lety

Zajímalo by mne, jaký tvar se použije ve větě „Kdo má peníze?“ Je rozdíl, když se ptám takto neurčitě, a naopak „Kdo z vás má peníze?“ Jaký je to rod v angličtině? Také mám prosbu, – skloňování zájmen – nemohu to nějak najít. Nebo to souvisí s předložkami? /od něho, k němu atp./

Re:

Who has money? (kdo má…)
Which of you has money? (kdo z vás má…)

Předmětové tvary osobních zájmen budou na prohramu již brzy. Zatím si můžete zkusit některý z testíků ‚osobní zájmena‘ – po vyhodnocení se zobrazí přehledná tabulka s jednotlivými tvary. Najdete to v sekci Gramatika (doufám).

prosím o víc testů a nebo je neumím hledat?dík

Odkaz na příspěvek Příspěvek od fido vložený před 16 lety

prosím o víc testů a nebo je neumím hledat?dík

Re:

Tento online kurz se pomalu rozjíždí, články a testy publikuji postupně. Pokud chcete více testů, máme jich stovky v sekci ‚testy‘ a v sekci ‚gramatika‘, ovšem ve vyšší obtížnosti.

xXx

je to tu dobry 8-)

Have / Have Got / Do Have

Takže použil bych-li I have not a car. místo
I haven't got a car. nebo I don't have a car.
nebo Have you a car? místo
Have you got a car? a Do you have a car?
byly by tyto možnosti správné ikdyž silně formální?

Ve škole nám totiž říkali, že nikdy nemůžeme říct I have not/I haven't, že vždy buď I haven't got nebo I don't have.
Oxford Advanced Learner's Dic­tionary u slovesa HAVE ve druhém odstavci tabulky BRITISH/AMERICAN píše, že samotné HAVE se také používá, ale je více formální (Have you an appointment?) a některé výrazy jsou i běžné v neformálním projevu. (I haven't a clue.) – fds.oup.com/www­.oup.com/images/el­t/oald7/un104­.gif
Bylo by možné říct i I haven't got a clue. nebo I don't have a clue.?
Děkuji za odpověď.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Martin87 vložený před 16 lety

Have / Have Got / Do Have

Takže použil bych-li I have not a car. místo
I haven't got a car. nebo I don't have a car.
nebo Have you a car? místo
Have you got a car? a Do you have a car?
byly by tyto možnosti správné ikdyž silně formální?

Ve škole nám totiž říkali, že nikdy nemůžeme říct I have not/I haven't, že vždy buď I haven't got nebo I don't have.
Oxford Advanced Learner's Dic­tionary u slovesa HAVE ve druhém odstavci tabulky BRITISH/AMERICAN píše, že samotné HAVE se také používá, ale je více formální (Have you an appointment?) a některé výrazy jsou i běžné v neformálním projevu. (I haven't a clue.) – fds.oup.com/www­.oup.com/images/el­t/oald7/un104­.gif
Bylo by možné říct i I haven't got a clue. nebo I don't have a clue.?
Děkuji za odpověď.

Re: Have / Have Got / Do Have

Že to NIKDY nemůžete říct, tak to určitě není. Ale snad ve všech situacích, do kterých se normální člověk kdy dostane, by to znělo špatně, hloupě, staromódně, přehnaně formálně. Proto vám ve škole říkali, ať to proboha tak nikde neříkáte.

Jak správně říkáte, je pár frází, kde to HAVEN'T jde říct i v normální angličtině, ale těch je opravdu málo. A ty se rozhodně dají nahradit normálním I HAVEN'T GOT nebo I DON'T HAVE.

Mě např. napadá: „I haven't a clue“ – Nemám ponětí. Tam se to „zpropadené“ got nepoužívá. Ale je to asi tím, že je to velmi hovorové …
Vlastně, jak to, když se samotné „haven't“ používá ve formální AJ používá ve této vazbě, která je zase naopak velmi hovorová? :-D

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Rommy vložený před 16 lety

Mě např. napadá: „I haven't a clue“ – Nemám ponětí. Tam se to „zpropadené“ got nepoužívá. Ale je to asi tím, že je to velmi hovorové …
Vlastně, jak to, když se samotné „haven't“ používá ve formální AJ používá ve této vazbě, která je zase naopak velmi hovorová? :-D

Re:

To je ale víceméně už ustálená vazba. Není to typický příklad anglické věty.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.