Help for English

Předložka 'na konci' vztažných a tázacích vět

Komentáře k článku: Předložky v tázacích a vztažných větách

 

super

paráda to se vždy hodí :-)

In in

Skvělý článek, obzvláště jsem rád, že jste mě uklidnil, že dvě předložky za sebou jsou běžné. Ne jednou jsem se to bál použít. :-)

paradicka

na tenhleten clanecek jsem cekala jak na smilovani Bozi…dekuji moc a pripojuji se k pochvalam … :-)

Skvělé!

Ano, ještě jednou díky za vysvětlení. Asi jsem dobrá herečka, když jsem svou učitelku nepochpila hned. Stejným způsobem – pořádek slov ve větě – mi totiž hned na počátku vysvětlovsala otázky ****. A tak to vštěpuji i svým dětem – když je ukecám :-D

THX

Tuhle látku jsem sice pochopil už dávno, ale lehkosti Tvého výkladu se nemůže rovnat žádný z těch, které to naučily mě.
GJ perfektní článek.

bude predlozka na konci?

Prosím, poradíte mi s větou: She often goes to school with John. – ptám-li se na na John, bude to: „Who does she often go to school with?“ nebo „Who does she often go with to school?“ Ve výkladu je příklad pouze na větu, kde je PUM na konci. Ale tady je na konci John. Nemělo by být teda to PUM na konci? Děkuji

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Lucka vložený před 15 lety

bude predlozka na konci?

Prosím, poradíte mi s větou: She often goes to school with John. – ptám-li se na na John, bude to: „Who does she often go to school with?“ nebo „Who does she often go with to school?“ Ve výkladu je příklad pouze na větu, kde je PUM na konci. Ale tady je na konci John. Nemělo by být teda to PUM na konci? Děkuji

Re: bude predlozka na konci?

Myslím, že je princip toho, jak určit, kde bude předložka, z mých ilustrací patrný.

She often GOES TO SCHOOL WITH John.
tedy:
Who does she often GO TO SCHOOL WITH?

Nikam se nic nepřesouvá, je to tak, jak je to v ozn. větě.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vít vložený před 15 lety

Re: bude predlozka na konci?

Myslím, že je princip toho, jak určit, kde bude předložka, z mých ilustrací patrný.

She often GOES TO SCHOOL WITH John.
tedy:
Who does she often GO TO SCHOOL WITH?

Nikam se nic nepřesouvá, je to tak, jak je to v ozn. větě.

Re: Re: bude predlozka na konci?

Děkuji. Mě zmátlo to, že je v mé větě nejdříve PUM a předmět je až na konci. Takže kdyby bylo „She often goes with John to school.“ a ptala bych se na Johna, bylo by to úplně stejně? Asi se motám v tom, jak se ptát na něco, co je uprostřed věty a ne na konci :(

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Lucka vložený před 15 lety

Re: Re: bude predlozka na konci?

Děkuji. Mě zmátlo to, že je v mé větě nejdříve PUM a předmět je až na konci. Takže kdyby bylo „She often goes with John to school.“ a ptala bych se na Johna, bylo by to úplně stejně? Asi se motám v tom, jak se ptát na něco, co je uprostřed věty a ne na konci :(

Re: Re: Re: bude predlozka na konci?

Jde o to, že vazba GO TO SCHOOL se nedělí, používá se dohromady.

A ta předložka je prostě tam, kde je.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vít vložený před 15 lety

Re: Re: Re: bude predlozka na konci?

Jde o to, že vazba GO TO SCHOOL se nedělí, používá se dohromady.

A ta předložka je prostě tam, kde je.

Re: Re: Re: Re: bude predlozka na konci?

Aha, tak to je to klíčové-nedošla mi taková jednoduchá věc, že se GO TO SCHOOL nedělí :oops: Děkuji.

Zdravim p.Vit. Okrem Vasho portalu vlastnim aj nejaku literaturu a neviem ci je to iba zhoda okolnosti ze vo vsetkych vetach kde sa objavuje slovo WHAT su vsetke vety pisane v prebiehovom case. Samozrejme mam na mysli umiestnenie predloziek v opytovacich vetach.A tak sa chcem spytat, ak sa jedna o vetu ,,Casto hovori o svojej praci´´ jedna sa o opakovany dej-teda pritomny prosty cas .bude otazka takto? What does he often speak about?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Jando vložený před 15 lety

Zdravim p.Vit. Okrem Vasho portalu vlastnim aj nejaku literaturu a neviem ci je to iba zhoda okolnosti ze vo vsetkych vetach kde sa objavuje slovo WHAT su vsetke vety pisane v prebiehovom case. Samozrejme mam na mysli umiestnenie predloziek v opytovacich vetach.A tak sa chcem spytat, ak sa jedna o vetu ,,Casto hovori o svojej praci´´ jedna sa o opakovany dej-teda pritomny prosty cas .bude otazka takto? What does he often speak about?

Re:

je to jen náhoda. WHAT může být s průběhovým časem i jakýmkoliv jiným.

Vztažné věty

Dobrý den,

můžete mi, prosím, vysvětlit proč je ve větě „There is a house in which all the walls face south“ „in“ před which? Já bych to tak normálně řekl, ale nějak si to nemůžu přiřadit do Vašeho článku, protože mi to nepříjde jako příklad nedělitelné vazby. Já mám vlastně zažité, že když je ve větě which tak předložku dám vždy před to which. Upřímně bych asi i řekl „the chair on which you're sitting is mine“ i když po té, co jsem si Váš článek přečetl, tak chápu, že je to asi špatně. Ale ta první věta asi špatně není a já nevím proč :-)

Původně jsem chtěl napsat jiný dotaz a to proč ve větě:„The Background you select will determine which of six distinct opening stories you play through.“ je to through až na konci a ne před which. No a pak jsem se v tom začal šťourat a už nevím vůbec nic :-D

Díky moc předem. Doufám, že jsem to nějak nezamotal a je to napsané srozumitelně.

Re: Vztažné věty

To špatně chápete. Předložka PŘED WHICH nebo před WHOM může být kdykoliv. Článek jen číkal, kdy nemůže být NA KONCI.
NEZNAMENÁ, že ve všech případech MUSÍ být na konci, pouze v pár případech ne.

Předložka před WHICH a WHOM je normální ve formální angličtině. Proto byste to tak (jak říkáte) neřekl, protože jste zvyklý na tu běžnou mluvenou angličtinu.

Dobrý den, jaká z těhle dvou vět je prosím vás správně:
What time do you usually leave your work at? a nebo At what time do you usually leave your work?
Ptám se proto, jelikož v mém slovníku je v kolik hodin přeloženo jako At what time. Děkuji za odpověď a hodně sil a entuziasmu do další práce s hfe, kterou tak hodně pomáháte studentům anglického jazyka.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.