Help for English

Minulá modální slovesa

Komentáře k článku: Minulá modální slovesa

 

I wasn't at school yesterday. I had to go to the dentist. (vy říkáte, že to je povinnost, a tedy nevím jestli jsem tam nakonec šla nebo ne, tak tady mi to nesedí, ale nemůžu přeci říct I must have gone)
A naopak v rozhovoru jako…Kde byl včera Petr? Plánoval výlet do Prahy…so he must have gone there (Já sice říkám že musel, ale taky si nejsem jistá , je to něco jako…tak ten tam určitě jel…taky v češtině prohodíme „určitě“ které nemusí znamenat jistotu.
Docela se v tom ztrácím. Myslíte, že si vystačím s takovým tím rozlišováním…had to jako opravdu muset…must have done jako…takové to falešné muset (On si musel dělat srandu,ten tedy musel být vyděšený,ta musela být zklamaná) Možná se mi smějete, ale já to potřebuji chápat nějak tak „lidově“ :-(

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Maruska H. vložený před 15 lety

I wasn't at school yesterday. I had to go to the dentist. (vy říkáte, že to je povinnost, a tedy nevím jestli jsem tam nakonec šla nebo ne, tak tady mi to nesedí, ale nemůžu přeci říct I must have gone)
A naopak v rozhovoru jako…Kde byl včera Petr? Plánoval výlet do Prahy…so he must have gone there (Já sice říkám že musel, ale taky si nejsem jistá , je to něco jako…tak ten tam určitě jel…taky v češtině prohodíme „určitě“ které nemusí znamenat jistotu.
Docela se v tom ztrácím. Myslíte, že si vystačím s takovým tím rozlišováním…had to jako opravdu muset…must have done jako…takové to falešné muset (On si musel dělat srandu,ten tedy musel být vyděšený,ta musela být zklamaná) Možná se mi smějete, ale já to potřebuji chápat nějak tak „lidově“ :-(

Re:

MUST HAVE DONE – teď jsem si jistý, že to tak bylo (přece to tak muselo být, jsem o tom úplně přesvědčený)
HAD TO DO – byla tam ta povinnost (nejde o to, co si myslím, ale o to, že v minulosti někdo něco musel)

I HAD TO GO TO THE DENTIST – nebyl jsem ve škole, protože jsem tam musel jít, měl jsem tu povinnost. Neříkám, že jsem přesvědčen, že jsem tam šel. To by byl přece nesmysl.

PETER MUST HAVE GONE TO PRAGUE – určitě tam jel, jsem o tom NYNÍ přesvědčen, protože si vzpomínám, že to plánoval. Nemluvím tu, proč tam jel, jestli musel nebo chtěl, prostě tam jel. Vím to jistě.

PETER HAD TO GO TO PRAGUE – musel tam jet, např. tam měl obchodní jednání, a tak musel. Neříkám, že bych o tom byl přesvědčený, nevyjadřuji, do jaké míry si tím jsem jistý, ale jen říkám, že tam musel jet.

Děkuji za vysvětlení. Ještě by mě zajímalo, jaký mají tato modální slovesa tvar v něpřímé řeči, zůstávají stejná?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Maruska H. vložený před 15 lety

Děkuji za vysvětlení. Ještě by mě zajímalo, jaký mají tato modální slovesa tvar v něpřímé řeči, zůstávají stejná?

Re:

Zůstávají stejná.

Je need pravidelné sloveso?Je minulý tvar:
potřeboval jsem = needed
nepotřeboval jsem=didn´t need
Děkuji předem za odpověď.Romana

Odkaz na příspěvek Příspěvek od disketka vložený před 15 lety

Je need pravidelné sloveso?Je minulý tvar:
potřeboval jsem = needed
nepotřeboval jsem=didn´t need
Děkuji předem za odpověď.Romana

Re:

ANo.

cannot have

Zajímalo by mě, zda by se namísto can't have dalo použít i cannot have (při zachování významu „určitě ne“) – třeba v nějakém formálním dopisu či tak nějak.
Díky.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Petr Švarc vložený před 15 lety

cannot have

Zajímalo by mě, zda by se namísto can't have dalo použít i cannot have (při zachování významu „určitě ne“) – třeba v nějakém formálním dopisu či tak nějak.
Díky.

Re: cannot have

Ano, jistě.

otázka

V súvislosti s týmito modálnymi slovesami pre určenie miery istoty pre deje minulé nám naša profesorka uviedla vetu It may have been raining.Je táto veta správne alebo by správne malo byť It may have rained? Osobne si totiž myslím,že správna je tá druhá veta(mod. sloveso + HAVE + minulé příčestí ako uvádzate na začiatku) Kto má teda pravdu :?: Vopred vďaka za odpoveď :-)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od calamity33 vložený před 15 lety

otázka

V súvislosti s týmito modálnymi slovesami pre určenie miery istoty pre deje minulé nám naša profesorka uviedla vetu It may have been raining.Je táto veta správne alebo by správne malo byť It may have rained? Osobne si totiž myslím,že správna je tá druhá veta(mod. sloveso + HAVE + minulé příčestí ako uvádzate na začiatku) Kto má teda pravdu :?: Vopred vďaka za odpoveď :-)

Re: otázka

IT MAY HAVE BEEN RAINING – možná právě pršelo (v tu dobu)
IT MAY HAVE RAINED – možná zapršelo

Obě možnosti jsou správné, záleží na kontextu a na tom, co tím říkáte. Jestli to, že déšť probíhal, a nebo že déšť nastal.

Dobrý den, nahoře je napsáno : Stonehenge might have been built by somebody from Greece. možná je to detail ale neznamená to že Stonehenge mohl být postaven někým z Řecka namísto uvedeného mohl postavit někdo z řecka? To by bylo Stonehenge may have built somebody from Greece?
Děkuji.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Invicible vložený před 15 lety

Dobrý den, nahoře je napsáno : Stonehenge might have been built by somebody from Greece. možná je to detail ale neznamená to že Stonehenge mohl být postaven někým z Řecka namísto uvedeného mohl postavit někdo z řecka? To by bylo Stonehenge may have built somebody from Greece?
Děkuji.

Re:

Ne, obě věty přeci znamenají TO SAMÉ. Vaše věta „Stonehenge may have built somebody from Greece“ by znamenala, že STONEHENGE mohl postavit NĚKOHO z Řecka. A to je přeci nesmysl.

min. modál

When I got home I looked at the bill and realized the restaurant had added it up
wrong so I must have/shouldn't have paid so much.
(testy na vš z min let)

Ve výsledcích je správně I must have, ale mě to nějak nesedí do kontextu s tím SO MUCH. Kdyby tam místo toho bylo TO MUCH, víc by se to tam hodilo, ale stejně by mě kontext neseděl. Dal jsem Shouldn't have, ale osobně bych dal needn't have, ale to v možnostech nebylo. Hodí se tam must have?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od teetotaller vložený před 15 lety

min. modál

When I got home I looked at the bill and realized the restaurant had added it up
wrong so I must have/shouldn't have paid so much.
(testy na vš z min let)

Ve výsledcích je správně I must have, ale mě to nějak nesedí do kontextu s tím SO MUCH. Kdyby tam místo toho bylo TO MUCH, víc by se to tam hodilo, ale stejně by mě kontext neseděl. Dal jsem Shouldn't have, ale osobně bych dal needn't have, ale to v možnostech nebylo. Hodí se tam must have?

Re: min. modál

nehodí, mají asi špatný klíč.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vít vložený před 15 lety

Re: min. modál

nehodí, mají asi špatný klíč.

Re: Re: min. modál

Asi ano, co jsem si procházel našel jsem spoustu dalších chyb, jen doufám, že tento klíč nepoužívali k reálnému vyhodnocování.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.