Help for English

UNTIL vs. UNLESS

Komentáře k článku: UNTIL vs. UNLESS

 

unless X if not

Existují případy, kdy je lepší – přirozenější použít if not místo unless či naopak? Díky.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Pilda vložený před 15 lety

unless X if not

Existují případy, kdy je lepší – přirozenější použít if not místo unless či naopak? Díky.

Re: unless X if not

Víceméně ne. Pro pokročilé studenty se ale možná hodí ještě připomenout, že NE VŽDY se dá UNLESS zaměnit za IF NOT.
Zde je to hlavně jako příklad, kdy ve větě student uvidí UNLESS a neví si s tím úplně rady.
Může si pomoct IF NOT, což lze použít místo (občas neoblíbenéo) UNLESS vždy. Dosadí si IF NOT a lépe pohopí význam, než se naučí s UNLESS pracovat.
Občas se však může stát, že je ve větě IF NOT a nelze nahradit (zpětně) UNLESS. Ale to už není pre-intermediate gramatika… :-)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Roman Svozílek vložený před 15 lety

Re: unless X if not

Víceméně ne. Pro pokročilé studenty se ale možná hodí ještě připomenout, že NE VŽDY se dá UNLESS zaměnit za IF NOT.
Zde je to hlavně jako příklad, kdy ve větě student uvidí UNLESS a neví si s tím úplně rady.
Může si pomoct IF NOT, což lze použít místo (občas neoblíbenéo) UNLESS vždy. Dosadí si IF NOT a lépe pohopí význam, než se naučí s UNLESS pracovat.
Občas se však může stát, že je ve větě IF NOT a nelze nahradit (zpětně) UNLESS. Ale to už není pre-intermediate gramatika… :-)

Re: Re: unless X if not

No, není to tak úplně pravda, že UNLESS jde vždy nahradit spojením IF NOT. Ale jak říká Roman, to zdaleka není pre-intermediate gramatika.

Dotaz

Chtěl bych se zeptat podle čeho určujete level obtížnosti jako intermediate etc. Na střední škole bychom měli být intermediate a tohle jsme vůbec nebrali. I když výuka na středních školách … však víte. Ale nyní studuji na jazykové škole v Austrálii a unless jsme se učili teprve v intermediate. Jen by mně to tak zajímalo.
Děkuji.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od MatthewHB vložený před 15 lety

Dotaz

Chtěl bych se zeptat podle čeho určujete level obtížnosti jako intermediate etc. Na střední škole bychom měli být intermediate a tohle jsme vůbec nebrali. I když výuka na středních školách … však víte. Ale nyní studuji na jazykové škole v Austrálii a unless jsme se učili teprve v intermediate. Jen by mně to tak zajímalo.
Děkuji.

Re: Dotaz

Inu, je to často obtížné, to je takt. Také na HFE pokud si vyfiltrujete určitou úroveň, najdete články jak o úroveň výš, tak níž, tzn. zadáte-li INTERMEDIATE, naleznete pre-intermediate, intermediate a upper-intermediate.
Se slovíčky UNTIL a UNLESS se studenti na úrovni pre-inter rozhodně setkají, a jelikož to není žádná ‚zákeřná‘ gramatika, dal jsem sem tuto úroveň.
Souvisí to také s gramatikou časových a podmínkových vět, a ty jsou také na úrovni pre-inter.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Roman Svozílek vložený před 15 lety

Re: Dotaz

Inu, je to často obtížné, to je takt. Také na HFE pokud si vyfiltrujete určitou úroveň, najdete články jak o úroveň výš, tak níž, tzn. zadáte-li INTERMEDIATE, naleznete pre-intermediate, intermediate a upper-intermediate.
Se slovíčky UNTIL a UNLESS se studenti na úrovni pre-inter rozhodně setkají, a jelikož to není žádná ‚zákeřná‘ gramatika, dal jsem sem tuto úroveň.
Souvisí to také s gramatikou časových a podmínkových vět, a ty jsou také na úrovni pre-inter.

Re: Re: Dotaz

Jo to určitě souhlasím, že to neni nijak obtížná gramatika. Jen jsem chtěl vědět podle čeho se to tak určuje, protože to je všude tak trochu jinak.
Jinak pěkný článek.

Děkuji za odpověd.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od MatthewHB vložený před 15 lety

Re: Re: Dotaz

Jo to určitě souhlasím, že to neni nijak obtížná gramatika. Jen jsem chtěl vědět podle čeho se to tak určuje, protože to je všude tak trochu jinak.
Jinak pěkný článek.

Děkuji za odpověd.

Re: Re: Re: Dotaz

Nikde není stanoveno, na jaké úrovni by měl kdo znát jakou gramatiku. My, když uvedeme úroveň PRE-INTERMEDIATE, znamená to, že je článek určen studentům na úrovni PRE-INTER, ne že by to student PRE-INTER měl už znát. Takže když si student PRE-INTER projde všechny PRE-INTER články, vlastně se dostává výš, protože udělal vše, co bylo určeno pro něho.

Ale pamatujte, že to je prostě jen orientační. Např. ADVANCED článek – to není pro mě, protože já jsem PRE-INTER. Za to ELEMENTARY, to bych se mohl ještě něco přiučit, INTERMEDIATE – asi tam budou věci, které ještě pro mě nejsou úplně zásadní, ale proč ne.

Super článek.. Stručně a jasně.. Děkuju za článek .)

A když se třeba naskytne věta

POKUD ZAVOLÁŠ,ZŮSTANU TADY.

To by se vůbec neřešilo s UNLESS?
Mohlo by to být – If you call me,I'll stay here?

Díky.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Iva vložený před 15 lety

A když se třeba naskytne věta

POKUD ZAVOLÁŠ,ZŮSTANU TADY.

To by se vůbec neřešilo s UNLESS?
Mohlo by to být – If you call me,I'll stay here?

Díky.

Re:

přesně tak.

Until v kladné větě

A jak by to bylo v případě, že by po until byla kladná věta? např. Dokud si to necháš líbit, nedají ti pokoj. Děkuji za odpověď.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od romanb vložený před 14 lety

Until v kladné větě

A jak by to bylo v případě, že by po until byla kladná věta? např. Dokud si to necháš líbit, nedají ti pokoj. Děkuji za odpověď.

Re: Until v kladné větě

Tam se UNTIL nepoužívá. Použijete AS LONG AS.

do mäkka a kašovita

V Oxford slovníku je príkladová vetička :

Cook the fruit slowly until soft and pulpy.

Je to bez slovesa. Môže to byť takto ? (až do mäkka a kašovita).

Odkaz na příspěvek Příspěvek od AdrianaXXX vložený před 13 lety

do mäkka a kašovita

V Oxford slovníku je príkladová vetička :

Cook the fruit slowly until soft and pulpy.

Je to bez slovesa. Môže to byť takto ? (až do mäkka a kašovita).

Re: do mäkka a kašovita

Ano

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.