Help for English

Zdvořilé prosby a otázky

Komentáře k článku: Zdvořilé prosby a otázky

 

když je předpoklad, že odpověď na otázku bude kladná, tak se používá something

Can I ask you something?
Předpokládá se, že odpověď bude kladná, např.: Sure, go ahead…

may

Proč není v článku zmíněno také MAY? Nepoužívá se už tolik?

Já to mám zafixované v hlavě stejně jako can a could a přijdou mi všechny tři stejně důležitý a (doufám i) používaný.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Pilda vložený před 15 lety

may

Proč není v článku zmíněno také MAY? Nepoužívá se už tolik?

Já to mám zafixované v hlavě stejně jako can a could a přijdou mi všechny tři stejně důležitý a (doufám i) používaný.

Re: may

Ne, MAY opravdu ne, pokud nechcete znít až přehnaně zdvořile.

MAY používejte např. ve významu ‚možná‘ ale ve významu ‚smět‘ je to skutečně až moc. Rozhodně bych to neučil na úrovni STARTER ani ELEMENTARY. Možná INTERMEDIATE.

Zafixované to máte asi proto, že v minulosti to učebnice měly tendenci učit najednou, jako kdyby to bylo něco základního. Je to ale skutečně dnes už záležitost spíše okrajová. Když se pak někdo bude chtít učit až přehnaně zdvořilostní obraty, MAY se bude hodit.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vít vložený před 15 lety

Re: may

Ne, MAY opravdu ne, pokud nechcete znít až přehnaně zdvořile.

MAY používejte např. ve významu ‚možná‘ ale ve významu ‚smět‘ je to skutečně až moc. Rozhodně bych to neučil na úrovni STARTER ani ELEMENTARY. Možná INTERMEDIATE.

Zafixované to máte asi proto, že v minulosti to učebnice měly tendenci učit najednou, jako kdyby to bylo něco základního. Je to ale skutečně dnes už záležitost spíše okrajová. Když se pak někdo bude chtít učit až přehnaně zdvořilostní obraty, MAY se bude hodit.

Re: Re: may

Moc zajímavé a pro mě přínosné, protože já ze samé zdvořilosti používal snad jenom to. Už nebudu. :)

A máte pravdu, bylo to ze starší a ještě k tomu české učebnice a z jednoho staršího programu.

Děkuji za odpověď.

MIGHT

Možná to nepatří do elementary, ale zajímavé je také: Might I possibly be allowed to…? Neznám teda situaci, kdy bych to použil – teda pokud bych nechtěl něco říci podlézavě nebo ironicky :D

Chybka

„Could you tell me your name?“ je namluveno jako „Can you …“, jen detail.

Could you tell me your name?

asi technická chybka – slyším tam Can…

je to hned na začátku..

Otázka v texte „Could you tell me where you are from?“ by nemala byť: Could you tell me where are you from?"

Odkaz na příspěvek Příspěvek od zelenansky vložený před 14 lety

Otázka v texte „Could you tell me where you are from?“ by nemala byť: Could you tell me where are you from?"

Re:

Ne, o slovosledu v nepřímých otázkách se v tomto článku píše.

Dotázek

Dobrý den, Marku, ještě se zcela neorietuji ve vašem kurzu, ale tuším, že dobrý. Angličtina mi nějak neleze do hlavy a nevím jaký postup by byl pro mě nejlepší. Nemáte nějaký recept pro věčného začátečníka??Could you tell me your name? Ve fonetické verzi říká Can, nebo špatně slyším? Díky za reakci a „Ales gute“ Co říkají angičané v tomto případě,
?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od past vložený před 14 lety

Dotázek

Dobrý den, Marku, ještě se zcela neorietuji ve vašem kurzu, ale tuším, že dobrý. Angličtina mi nějak neleze do hlavy a nevím jaký postup by byl pro mě nejlepší. Nemáte nějaký recept pro věčného začátečníka??Could you tell me your name? Ve fonetické verzi říká Can, nebo špatně slyším? Díky za reakci a „Ales gute“ Co říkají angičané v tomto případě,
?

Re: Dotázek

Když kliknete na ‚mapa kurzu‘, vše uvidíte skoro jako na dlani. Jak potom postupovat bude snadné.

Re:

neměla, protože Could you tell me je otázka a where you are from je předmět této otázky
Mohl by jste mi říct? koho/co
odkud jste

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.