Help for English

Předpřítomný čas #1: Úvod a tvoření

Komentáře k článku: Předpřítomný čas 1: Úvod a tvoření

 

Díky Marku,
sice se považuji za trochu více než úroveň ELEMENTARY, přesto se přiznám, že s Present Perfect časem mám stále občas problém. Ne snad ani tak s tvorbou, ale zejména s použítím, a to zejména s praktickým, tedy v hovoru. Některé vazby mám sice už zažité, ale také občas váhám, co použít. Vše pramení z toho, že v češtině tento čas nepoužíváme, a proto nám Čechům déle trvá, než si jej dobře zažijeme. K usnadnění nepřispívá ani fakt, že čára mezi použítím přítomného průb. a minulého prostého je mnohdy dosti nejasná, a tak ze značné míry záleží na kontextu.

I¨m enjoying, the article is here.

Tak to je pěkný článeček na veekend :-) S radostí jsem přesunula učení se tohoto času, až tu bude článek na toto téma pro elementary a mám teď dost času, abych si toto téma dobře procvičila. Z Markova vysvětlení to vypadá úplně jednoduše, že? :-D

Já někde slyšela pomůcku. Jakmile je definovaný nějaký čas, den, měsíc atd. tak je to minulý čas a když tam není přesná specifikace, kdy se to stalo, pak je to předpřítomný čas.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od jana3 vložený před 15 lety

Já někde slyšela pomůcku. Jakmile je definovaný nějaký čas, den, měsíc atd. tak je to minulý čas a když tam není přesná specifikace, kdy se to stalo, pak je to předpřítomný čas.

Re:

Tím se prosímvás neřiďte. Je důležité pochopit ten čas, co znamená a vyjadřuje, ne se řídit nějakými ukazateli ve větě. Protože ty nemusí stoprocentně fungovat. A taky často nefungují. Fungují většinou jen v učebnicích, kde jsou vesměs vytržené věty, bez kontextu.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od jana3 vložený před 15 lety

Já někde slyšela pomůcku. Jakmile je definovaný nějaký čas, den, měsíc atd. tak je to minulý čas a když tam není přesná specifikace, kdy se to stalo, pak je to předpřítomný čas.

Re:

Je tedy pravda, že jakmile je tam nějaké to YESTERDAY, LAST YEAR, THREE HOURS AGO, tedy časové určení v minulosti, NEMůŽE tam být předpřítomný čas.

Obráceně to ale už tak jednoznačné není. Když tam žádný takový časový údaj není, pořád to může být buď minulý čas a nebo čas předpřítomný.

Re: Re: Re: Re: in nebo to

Ne, jen v předpřítomném.

super stránka objavená aj na Slovensku

:-) vážne je to tu super, klobúk dole pred autorom,a vďaka mojej kamarátke z doučovania môžem pokojne študovať aj pri písaní s priateľmi na icq :-D :-D

dotázek

Dobrý den,
jen jsem se chtěl zeptat, jestli budete vydávat i další díly ohledně předpřítomného času, v článku je uvedeno, že budou celkem 3. Jinak tyhle stránky musím pořád chválit, jsou opravdu přínosné,navštěvuji je každý den :-)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od honzau vložený před 15 lety

dotázek

Dobrý den,
jen jsem se chtěl zeptat, jestli budete vydávat i další díly ohledně předpřítomného času, v článku je uvedeno, že budou celkem 3. Jinak tyhle stránky musím pořád chválit, jsou opravdu přínosné,navštěvuji je každý den :-)

Re: dotázek

Ano, budou.

Re:

1) ztratili se…
2) ztrácí se (asi pravidelně)

Chybička

U „I haven't finished.“ je špatný překlad v bublině pod žárovkou „(Ještě) jsme neskončili.“

Překlep.

I haven't finished je v článku přeloženo jako (ještě) jsme neskončili.

minulý nebo předpřítomný

Dobrý den,
1.He______ much progress since last year. a)made b) has made c)have made

Může být v této větě prostý minulý čas? Jedná se o větu vytrženou z kontextu. Já bych se přikláněla k minulému času, ale předpřítomný nedokážu vyloučit.Jsou přípustné obě možnosti?

2. Call the police! Our car ______ .
a) is stolen b) was stolen c) has been stolen
Opět věta vytržená z kontextu. Opět se nedokáži s jistotou rohodnout pro minulý nebopředpřítomný. Volila bych zde předpřítomný. Jsou přípustné obě možnosti? A důvod?
Děkuji.

Re: Predpritomny nechapu

Tak nad tím nepřemýšlejte zbytečně složitě. Neřešte přemýšlení, jestli ještě žije nebo ne,a le jestli říkáte něco současného, něco o někom teď a nebo o něčem minulém (něco co bylo kdysi)

Když tedy mluvíte o někom živém a říkáte, kolik toho napsal, je to něco současného. Je to spisovatel, který má na kontě to a to a to. Proto předpřítomný. Když je to někdo z minulosti, Shakespeare, Oscar Wilde, Jan Hus… ten nemá s přítomností nic společného, ne? Tam bude minulý.

Jinak viz článek o předpřítomném čase… toto je jen úvod. Je tu ještě jeden článek.

Dotaz

Setkala jsem se s větou: I've seldom seen..
A chtěla jsem se zeptat, jestli seldom patří do stejné skupiny slov jako lately, recently – že tedy pokud jsou ve větě, tak se má použít předpřítomný čas..
děkuji za zodpovězení a Veselé Vánoce :-)

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.