Předpřítomný čas 1
Úvod a tvoření
Materiálů týkajících se předpřítomného času naleznete na našich stránkách již několik. Dnes bych rád přiblížil tento gramatický jev spíše začínajícím studentům. Celé učivo rozdělíme do několika samostatných článků. V prvním z nich, tedy v tomto, se dozvíte, k čemu tento čas slouží, a následných dvou se podíváme na dva nejčastější případy, kdy se tento čas používá.
Úvod
Předpřítomný čas (present perfect) je gramatický jev, který v češtině neexistuje. Do našeho jazyka ho většinou překládáme minulým časem, popř. v některých případech časem přítomným. Pokusím se vám alespoň nastínit, v čem se předpřítomný čas od minulého v angličtině liší.
PRESENT PERFECT doslova znamená ‘přítomný čas dokonavý’ a myslím, že tento překlad je vhodnější než tradiční termín ‘předpřítomný čas’.
Jak tento název totiž napovídá, je to jeden z anglických přítomných časů a jako každý přítomný čas, i tento se především váže k přítomnosti, k současnosti, k tomu, co je tady a teď. V tom je základní rozdíl oproti minulému času. Minulý totiž označuje něco, co už bylo, něco, co nemá s přítomností nic moc společného.
Minulý čas – váže se k minulosti, říká, co se
stalo tehdy, tam.
Předpřítomný – váže se k přítomnosti, mluví
o něčem, co je teď.
Například:
- Včera jsem ho nepotkal. – v angličtině by byl čas minulý, protože to je něco, co nemá s přítomností nic společného. Označuje něco, co se stalo (či nestalo) včera.
- Ještě jsem ho nepotkal. – V češtině sice minulý čas, ale v angličtině by byl přítomný dokonavý (předpřítomný). Touto větou někomu oznamuji něco současného, něco, co má platnost teď. Říkám tím, že nevím, jak vypadá, nebo že ho neznám apod.
- Minulý týden jsme dali jen tři góly. – minulý čas, je to něco, co se stalo minulý týden, tedy nemá to se současností nic společného.
- Dneska hrajeme špatně. Dali jsme teprve tři góly. – zde by byl přítomný čas dokonavý (předpřítomný), říkám, jaké je v tento okamžik skóre. Váže se to tedy k současnosti, nikoliv k minulosti.
V češtině se tyto věty často vyznačují tím, že obsahují příslovce jako už, ještě (ne), zatím, dosud, teprve apod. a nebo do nich tato příslovce můžeme dosadit.
Více o použití předpřítomného času si řekneme v příštích pokračování.
Tvoření
Pro vytvoření předpřítomného času budeme potřebovat přítomný čas pomocného slovesa HAVE a tzv. minulé příčestí významového slovesa.
HAVE/HAS + minulé příčestí
Minulé příčestí tvoříme buď koncovkou -ED (u pravidelných sloves) a nebo použijeme třetí tvar nepravidelných sloves (built, done, seen apod.) Pokud nepravidelná slovesa neznáte, prostudujte si seznam základních nepravidelných sloves v článku: Nepravidelná slovesa #1.
We have met.
*1
I have finished.*2
He has gone out.*3
They have lost their way.*4
Ve třetí osobě jednotného čísla nezapomeňte používat tvar HAS.
Sloveso HAVE se zpravidla zkracuje (viz níže). Povšimněte si i výslovnosti zkrácených tvarů:
We've met. /wi:v met/
I've finished. /aɪv fɪnɪʃt/
He's gone out. /hi:z gɒn aʊt/
They've lost their way. /ðeɪv lɒst ðeə weɪ/
Záporné věty vytvoříme přidáním NOT k pomocnému HAVE:
We haven't met.
*5
I haven't finished.*6
He hasn't gone out.*7
They haven't lost their way.*8
Otázka se tvoří tak, že sloveso HAVE přesuneme před podmět:
Have you two met?
*9
Have you finished?*10
Where has he gone?*11
Have they lost their way?*12
Tvoření předpřítomného času si můžete procvičit
formou gramatického drilu v aplikaci English
Me (více informací
zde). Pokud jste předplatiteli této aplikace, můžete spustit
dril PŘEDPŘÍTOMNÝ ČAS.
- Už jsme se setkali.
- Skončil jsem.
- Odešel ven.
- Ztratili se.
- (Ještě) jsme se nesetkali.
- (Ještě) jsem neskončil.
- Nešel ven.
- Neztratili se.
- Už jste se vy dva setkali?
- Už jsi skončil?
- Kam šel?
- Ztratili se?