Help for English

Výslovnost písmen G a C

Komentáře k článku: Výslovnost písmen G a C

 

super

Moc díky za pěkný článek, právě s tímto mívám často problémy.
Ale jak přesně je to s tím Celtic, chápu správně že s c je to spíš britská a s k americká výslovnost?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Berffaith vložený před 12 lety

super

Moc díky za pěkný článek, právě s tímto mívám často problémy.
Ale jak přesně je to s tím Celtic, chápu správně že s c je to spíš britská a s k americká výslovnost?

Re: super

Vůbec ne. Správně je /keltik/, když se mluví např. o keltské kultuře či keltské hudbě apod. a to ať to říká Brit či Američan.

/seltik/ je jen vysloveno podle běžných pravidel, pro Celtic United se to tak zažilo.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vít vložený před 12 lety

Re: super

Vůbec ne. Správně je /keltik/, když se mluví např. o keltské kultuře či keltské hudbě apod. a to ať to říká Brit či Američan.

/seltik/ je jen vysloveno podle běžných pravidel, pro Celtic United se to tak zažilo.

Re: Re: super

Takže to mohu vyslovovat s oběma variantami a bude to správně? Ve škole nás to učí právě s c.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Berffaith vložený před 12 lety

Re: Re: super

Takže to mohu vyslovovat s oběma variantami a bude to správně? Ve škole nás to učí právě s c.

Re: Re: Re: super

Mrkněte třeba do oxfordského slovníku, tam je jen jedna výslovnostní varianta a to /k/.

Ostatní uvádí obě možnosti, K je ale vždy na prvním místě.

Určitě tedy můžete používat obě, ale osobně bych se raději držel té ‚hlavní‘.

cyber

Nevyslovuje se C jako S skoro vždy i tehdy následuje-li Y? Jinak u C mě moc výjimek nenapadá, kromě Celt a Celtic ještě soccer a facade.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Petr vložený před 12 lety

cyber

Nevyslovuje se C jako S skoro vždy i tehdy následuje-li Y? Jinak u C mě moc výjimek nenapadá, kromě Celt a Celtic ještě soccer a facade.

Re: cyber

Ano, y mám na začátku napsané, že také patří k těm ‚měkkým‘. Cyril, Cynthia, cyst, cyborg…

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Petr vložený před 12 lety

cyber

Nevyslovuje se C jako S skoro vždy i tehdy následuje-li Y? Jinak u C mě moc výjimek nenapadá, kromě Celt a Celtic ještě soccer a facade.

Re: cyber

facade by se správně mělo psát s takovým háčkem dole ‚pofrancouzsku‘, proto se čte jako /s/. façade

Podobně jsou další z fr. přejatá slova s tímto pravopisem, např garçon

Nikdy bych neřekla, že články o pravopise budou tak pochopitelné, srozumitelné a zajímavé :-) Děkuji.

Re: Re: Re: Re: super

Ne, s učitelem se o tomhle nemusíte hádat. /seltik/ je přijatelná varianta…

bezva, fakt mi tyhle stránky moc pomáhají a i když jsem se konečně dokopala a začala navštěvovat kurzy Aj, vracím se sem asi ještě víc :-D . Fakt super Díky

A co třeba Gilbert? Nebo občas zaslechnu Los Angeles vysloveno tvrdě.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od saleti vložený před 11 lety

A co třeba Gilbert? Nebo občas zaslechnu Los Angeles vysloveno tvrdě.

To pravidlo samozřejmě není stoprocentní, hodně záleží na původu slov. Ale proot, že většina takových slov je románského původu (z latiny, francouzštiny, španělštiny…), pak to platí.

Los ANGELES se pokud vím vyslovuje s DŽ a nebo pošpanělsku/mexicku s /x/ (tedy s českým ch). S hláskou G jsem to snad nikdy neslyšel.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vít vložený před 11 lety

To pravidlo samozřejmě není stoprocentní, hodně záleží na původu slov. Ale proot, že většina takových slov je románského původu (z latiny, francouzštiny, španělštiny…), pak to platí.

Los ANGELES se pokud vím vyslovuje s DŽ a nebo pošpanělsku/mexicku s /x/ (tedy s českým ch). S hláskou G jsem to snad nikdy neslyšel.

Například v mluveném prologu na začátku skvělého filmu Big Lebowski

Ako sa vyslovuje Los Angeles :

Wikipedia Merriam-Webster latimes

Samozřejmě výpis všech možných variant je jedna věc, druhá věc je, jak jsou různé varianty přijímané. Domnívám se, že výslovnost s G je nestandardní. V Merriam Webster píšou, že se to tak vyslovuje jen někdy (sometimes), to znamená, že to třeba je nějaká konkrétní skupina obyvatel apod. Výslovnost na Wikipedii bych rozhodně nebral jako směrodatnou, tam obvykle vypíší všechny existující možnosti bez komentáře.

Jako studenti angličtiny myslím určitě volte výslovnost s DŽ.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.