Help for English

FCE a CAE od ledna 2015

Komentáře k článku: FCE a CAE od ledna 2015

 

Velmi užitečné, díky! A stejně mi to nedá, nemůžu nějak najít smysl a výhodu dvou kandidátů u jednoho stolu u speaking… :/

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Jakub Ryba vložený před 9 lety

Velmi užitečné, díky! A stejně mi to nedá, nemůžu nějak najít smysl a výhodu dvou kandidátů u jednoho stolu u speaking… :/

Mně třeba přijde pětiminutová diskuze strašně dlouhá, natož po tříminutové diskuzi nad obrázkem. Osobně mám problém s hraním takovýho divadýlka, možná proto ty zkoušky pořád odkládám :-D

Taky mi ty ústní přijdou trochu přitažené za vlasy. Vloni jsem absolvovala FCE a popravdě jsem se necítila moc přirozeně, když jsem měla diskutovat s člověkem, kterého jsem poznala 3 minuty před zkouškou na chodbě, o tom, co je v životě nejdůležitější. O tom bych měla problém mluvit s cizím člověkem i česky. To jsou pak i ty čtyři minuty šíleně dlouhá doba. Taky podle toho moje ústní dopadla… Ale naštěstí se to dá dohnat v ostatních částech zkoušky :-)

Mám podobný názor na pětiminutovou diskuzi :-)) <br/> Prosím vás, poraďte!!! Zrovna jsem se hodlala přihlásit na termín CAE v prosinci – čili na tu starou verzi. Která myslíte, že je výhodnější? Jsem zvyklá na starý formát a těžko se budu v rychlosti něco ‘přeučovat’. Navíc mám pocit, že zrovna use of english je jedna z mých nejsilnějších stránek. Na druhou stranu, nebude třeba v budoucnu hleděno na tu starou verzi jinak než na tu novou a tak? Mimochodem, t, že získám nižší certifikát, je novinka, nebo to tak bylo doposud? <br/> Díky!

Odkaz na příspěvek Příspěvek od jindrulka vložený před 9 lety

Taky mi ty ústní přijdou trochu přitažené za vlasy. Vloni jsem absolvovala FCE a popravdě jsem se necítila moc přirozeně, když jsem měla diskutovat s člověkem, kterého jsem poznala 3 minuty před zkouškou na chodbě, o tom, co je v životě nejdůležitější. O tom bych měla problém mluvit s cizím člověkem i česky. To jsou pak i ty čtyři minuty šíleně dlouhá doba. Taky podle toho moje ústní dopadla… Ale naštěstí se to dá dohnat v ostatních částech zkoušky :-)

Speaking pracuje s dvojicí kandidátů zřejmě z toho důvodu, že interlocutor nikdy nemůže vést s kandidátem zcela přirozenou, rovnocennou konverzaci – jednak z důvodu své lepší jazykové způsobilosti, jednak prostě proto, že má zadáno přesně, co má říkat.
A monolog je na ukázku vašich jazykových dovedností málo – ve skutečném kontaktu je běžnější dialog.

Co se týče výběru témat (zmiňovala jste např. “co je v životě nejdůležitější”), tam je třeba vybírat témata dostatečně všeobecná, aby k diskusi nebylo třeba mít speciální či odbornou znalost.

Jinak oficiální zdůvodnění toho, proč je Speaking v páru, je, že:

A paired speaking test was introduced following research into the relative effectiveness of a test with a single candidate or a pair of candidates, with the latter shown to produce a wider range of functional language use.
Zdroj zde, resp. zde.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od littlewolf vložený před 9 lety

Mám podobný názor na pětiminutovou diskuzi :-)) <br/> Prosím vás, poraďte!!! Zrovna jsem se hodlala přihlásit na termín CAE v prosinci – čili na tu starou verzi. Která myslíte, že je výhodnější? Jsem zvyklá na starý formát a těžko se budu v rychlosti něco ‘přeučovat’. Navíc mám pocit, že zrovna use of english je jedna z mých nejsilnějších stránek. Na druhou stranu, nebude třeba v budoucnu hleděno na tu starou verzi jinak než na tu novou a tak? Mimochodem, t, že získám nižší certifikát, je novinka, nebo to tak bylo doposud? <br/> Díky!

Přeučovat se není potřeba nic, kromě Writing 1. Ostatní úlohy jsou stejné, jen kratší a v jiném pořadí (viz tabulka).
Konkrétně v Use of English chybí jen Part 4, ostatní části jsou zkráceny.
Podívejte se na staré a nové verze testu (ke stažení na Cambridge webu) – tam srovnání nejlépe uvidíte.

Zda je výhodnější starší či novější verze si musíte rozhodnout sama – ve starší můžete dostat více bodů, ale také udělat více chyb. :)
Obě verze by ale měly být vytvořeny ve stejném poměru bodů, které lze získat. Jen se v té nové teoreticky o něco zvýší pravděpodobnost, že zrovna tu část gramatiky, na kterou se bude to které cvičení ptát, nebudete znát.

Získání nižšího certifikátu není novinka, tuším, že to tak funguje zhruba rok. Nyní je jen vše přehlednější díky používání CES. Dokonce i v případě, že nedosáhnete na certifikát nižší úrovně, dostanete jakési osvědčení ještě o jednu úroveń nižší. Jaký je ale v tomto případě přepočet score dosaženého ve zkoušce vůči CES není z Cambridge materiálů jasné, proto jsem to raději do článku nezařadil. Pokusím se to případně zjistit.

Certifikát, který jednou získáte, má stálou platnost, bez ohledu na datum získání či “typ” zkoušky. Na certifikáty dosažené před rokem 2002, 2008 či po 2015 je/bude hleděno úplně stejně.
Teoreticky může být jiný pohled na certifikáty získané před rokem 1975, ale nevím, zda se to tu někoho týká. ;-)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Franta K. Barták vložený před 9 lety

Speaking pracuje s dvojicí kandidátů zřejmě z toho důvodu, že interlocutor nikdy nemůže vést s kandidátem zcela přirozenou, rovnocennou konverzaci – jednak z důvodu své lepší jazykové způsobilosti, jednak prostě proto, že má zadáno přesně, co má říkat.
A monolog je na ukázku vašich jazykových dovedností málo – ve skutečném kontaktu je běžnější dialog.

Co se týče výběru témat (zmiňovala jste např. “co je v životě nejdůležitější”), tam je třeba vybírat témata dostatečně všeobecná, aby k diskusi nebylo třeba mít speciální či odbornou znalost.

Jinak oficiální zdůvodnění toho, proč je Speaking v páru, je, že:

A paired speaking test was introduced following research into the relative effectiveness of a test with a single candidate or a pair of candidates, with the latter shown to produce a wider range of functional language use.
Zdroj zde, resp. zde.

S argumenty souhlasím a chápu, že není jednoduché testovat něčí komunikační dovednosti. Je to spíš asi můj osobní problém. Já třeba hodně ráda píšu eseje. Ale když mě někdo “zmačkne”, posadí vedle mě cizího člověka a dá mi 4 minuty nebo 5 minut na to abych s ním vedla diskuzi, tak se zaseknu a nevypadne ze mě nic kloudného :-)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od jindrulka vložený před 9 lety

S argumenty souhlasím a chápu, že není jednoduché testovat něčí komunikační dovednosti. Je to spíš asi můj osobní problém. Já třeba hodně ráda píšu eseje. Ale když mě někdo “zmačkne”, posadí vedle mě cizího člověka a dá mi 4 minuty nebo 5 minut na to abych s ním vedla diskuzi, tak se zaseknu a nevypadne ze mě nic kloudného :-)

A to je přesně ten důvod, proč se testuje 4, resp. 5 různých dovedností – aby si každý přišel na své a nikde nebyl v nevýhodě. :)

Děkuji moc za článek.

Skvělý článek!

Mám dotaz ohledně: Příklad 3: Skládáte zkoušku CPE (C2) a dosáhnete rovněž 190 bodů (CES) = dostanete certifikát, že jste získali 190 bodů CES a jste na úrovni C1 CEFR (nicméně CPE nedostanete, protože jste nedosáhli požadovaných minimálních 200 bodů CES, a dokonce nedostanete ani CAE – máte jen “certifikát”).

Pokud bych tedy dostal méně bodů, píšete, že dostanu nějaký certifikát. Jaká forma certifikátu to tedy je, když nedostanu ani CAE certifikát?

Děkuji za odpověď!

Ota.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Ota vložený před 9 lety

Skvělý článek!

Mám dotaz ohledně: Příklad 3: Skládáte zkoušku CPE (C2) a dosáhnete rovněž 190 bodů (CES) = dostanete certifikát, že jste získali 190 bodů CES a jste na úrovni C1 CEFR (nicméně CPE nedostanete, protože jste nedosáhli požadovaných minimálních 200 bodů CES, a dokonce nedostanete ani CAE – máte jen “certifikát”).

Pokud bych tedy dostal méně bodů, píšete, že dostanu nějaký certifikát. Jaká forma certifikátu to tedy je, když nedostanu ani CAE certifikát?

Děkuji za odpověď!

Ota.

Ohledně certifikátu pro úroveň C1 při skládání zkoušky CPE viz např. tento dokument:

Level C1 Certificate
If your performance is below Level C2, but falls within Level C1, you will receive a Cambridge English certificate stating that you demonstrated ability at C1 level.

Obdobně to platí i pro CAE a FCE.

Kdybych náhodou neudělal u CAE/CPE ústní zkoušku, tak to znamená, že jsem neprošel a certifikát nezískám?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Ota vložený před 9 lety

Kdybych náhodou neudělal u CAE/CPE ústní zkoušku, tak to znamená, že jsem neprošel a certifikát nezískám?

Nemůžete “neudělat ústní zkoušku” – počítá se vám součet všech částí zkoušky. Čistě teoreticky můžete dostat 100 % z Reading&Use, Writing a Listening a 0 % ze Speaking a pořád máte za A. :) (V praxi taková situace pochopitelně normálně nenastává.)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Franta K. Barták vložený před 9 lety

Nemůžete “neudělat ústní zkoušku” – počítá se vám součet všech částí zkoušky. Čistě teoreticky můžete dostat 100 % z Reading&Use, Writing a Listening a 0 % ze Speaking a pořád máte za A. :) (V praxi taková situace pochopitelně normálně nenastává.)

Aha, takze uz se nemusi z kazdy casti ziskat minimalne 60%, aspon teda myslim, ze to tak driv bylo. Zajimavy…

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Cortes vložený před 9 lety

Aha, takze uz se nemusi z kazdy casti ziskat minimalne 60%, aspon teda myslim, ze to tak driv bylo. Zajimavy…

Nevím o tom, že někdy taková podmínka byla. Každopádně teď není – to Vám můžu zaručit z vlastní zkušenosti. :)

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.