Help for English

Předložka 'na konci' vztažných a tázacích vět

Komentáře k článku: Předložky v tázacích a vztažných větách

 

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Radim45 vložený před 8 lety

Mohu se zeptat, která z dvou níže uvedných otázek je správně?

  1. Who(m) did you give the book?
  2. Who(s) did you give the book to?

Osobně si myslím, že jsou správně obě, jelikož oznamovací věta může znít buď “I gave the book to him,” tak “I gave him the book.” Mám právdu?

Děkuji za případnou odpověď! :)

v té dvojce máte v závorce (s), to je tam schválně?

Jinak ty věty jsou správně bez toho M, pokud byste chtěl znít nepřirozeně a přehnaně formálně, pak i ty s tím M. Osobně ale nevím, proč by někdo chtěl znít nepřirozeně a nebo přehnaně formálně. S tím se ale poperte Vy. :-)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vít vložený před 8 lety

v té dvojce máte v závorce (s), to je tam schválně?

Jinak ty věty jsou správně bez toho M, pokud byste chtěl znít nepřirozeně a přehnaně formálně, pak i ty s tím M. Osobně ale nevím, proč by někdo chtěl znít nepřirozeně a nebo přehnaně formálně. S tím se ale poperte Vy. :-)

Mně ani tak nešlo o to tázací zájmeno “who(m)”, ale spíše o to, jestli v té větě má být ona předložka “to”:

Who did you give the book TO? vs. Who did you give the book?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Radim45 vložený před 8 lety

Mně ani tak nešlo o to tázací zájmeno “who(m)”, ale spíše o to, jestli v té větě má být ona předložka “to”:

Who did you give the book TO? vs. Who did you give the book?

Aha, to jsem nepochopil. V tom případě odpověď je, že by tam ta předložka měla být. YOU GIVE sth TO sb, v otázce by mělo být jasné, že se ptáme na nepřímý předmět.

WHO DID YOU GIVE THE BOOK by pak totiž znamenalo, koho jsi dal té knize.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vít vložený před 8 lety

Aha, to jsem nepochopil. V tom případě odpověď je, že by tam ta předložka měla být. YOU GIVE sth TO sb, v otázce by mělo být jasné, že se ptáme na nepřímý předmět.

WHO DID YOU GIVE THE BOOK by pak totiž znamenalo, koho jsi dal té knize.

Díky moc!

A neřeklo by se (čistě teoreticky) “koho jsi dal té knize” spíše “Who did you give TO the book?”

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Radim45 vložený před 8 lety

Díky moc!

A neřeklo by se (čistě teoreticky) “koho jsi dal té knize” spíše “Who did you give TO the book?”

Podívejte se na článek Dva předměty v anglické větě.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Radim45 vložený před 8 lety

Díky moc!

A neřeklo by se (čistě teoreticky) “koho jsi dal té knize” spíše “Who did you give TO the book?”

Tady je to TO volitelné:

What will you give (to) me, what will you give (to) your father.

Taky jsem si upletla bič → chtěla jsem názorně ukázat, jak je předložka vždy na stejném místě, ale nesedělo mi to u věty se slovesem “být”:

This present is for Susan. Who is this present for? Jak to prosím odůvodnit tady? Děkuji! Naďa

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Nada11 vložený před 7 lety

Taky jsem si upletla bič → chtěla jsem názorně ukázat, jak je předložka vždy na stejném místě, ale nesedělo mi to u věty se slovesem “být”:

This present is for Susan. Who is this present for? Jak to prosím odůvodnit tady? Děkuji! Naďa

Protože je to sloveso TO BE, které vytváří otázku otočením slovosledu. Ostatní slovesa už jsou “slušná”:
We live for music. → What do we live for?
I have this chocolate for you. → Who do you have this chocolate for?
They can do without a car. → What can they do without?
apod.

Dobře, děkuji! :-)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Franta K. Barták vložený před 7 lety

Protože je to sloveso TO BE, které vytváří otázku otočením slovosledu. Ostatní slovesa už jsou “slušná”:
We live for music. → What do we live for?
I have this chocolate for you. → Who do you have this chocolate for?
They can do without a car. → What can they do without?
apod.

Děkuji! :-)

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.