Help for English

Předpřítomný čas #2: Něco je jinak

Komentáře k článku: Předpřítomný čas 2: Něco je jinak

 

Moc děkuji za vysvětlení, konečně mi to pomohlo pochopit tento čas. Znala jsem právě tu poučku, kterou uvádíte a uvažovala přesně tak, jako ve Vašem příkladu s objevem Ameriky, např.:Narodila jsem se – to má přece dopad do přítomnost podle této poučky. Jsem tu pořád a spousta věcí by se nebýt toho nestala… Nebo: Zlomila jsem si nohu – to má třeba dopad v tom, že mě občas bolí.. Atd. Hurá, konečně to chápu!

Ahojte, mám dve vety obidve sú gramatický správne, len neviem kedy použiť tú prvú a kedy tú druhú vetu. Nechápem ich významy. Myslím si, že je to takto: prvá hovorí vo všeobecnosti, či viem že Rusko je najväčšia krajina na svete. Druhá veta hovorí, že či si to ešte pamätám, napr. zo školy a pod. že kedysi som to vedel, ale teraz si nie som istý či je to tak. Ak sa mýlim, tak ma prosím opravte!

Do you know that Russia is the biggest country in the world? Have you known that Russia is the biggest country in the world?

Tu druhou větu bych přeložil jako: Už jsi poznal, pochopil (tedy víš), že Rusko je…
Pokud by to mělo být ve smyslu dozvědět, resp. naučit, tak dle mne spíš klasicky:
Have you learned(learnt) that Russia is..

Odkaz na příspěvek Příspěvek od swimmer vložený před 10 lety

Tu druhou větu bych přeložil jako: Už jsi poznal, pochopil (tedy víš), že Rusko je…
Pokud by to mělo být ve smyslu dozvědět, resp. naučit, tak dle mne spíš klasicky:
Have you learned(learnt) that Russia is..

Vďaka za vysvetlenie

Pěkný článek

v knížce je věta – I have booked a table for three people Neměl by tam být pouze minulý čas?.

I have booked a table for three people.

Ta věta takto s present perfect je ok, neuvádí žádný časový údaj.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od mufina vložený před 10 lety

v knížce je věta – I have booked a table for three people Neměl by tam být pouze minulý čas?.

Proč myslíte že by měl? Je to stejný případ jako např: I have bought a new car. I have lost my mobile. atd..Oznamujete tím nějakou novou informaci.

Přesně tak. Říkám jen, že jsem zamluvil stůl, neříkám kdy, patrně jsem ho zamluvil nedávno a stále to platí… Viz článek.

Pokud uvedu ve větě pro koho jsem danou věc udělal, také je předpřítomný? např. I have bought a new book for Tomas.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od mufina vložený před 8 lety

Pokud uvedu ve větě pro koho jsem danou věc udělal, také je předpřítomný? např. I have bought a new book for Tomas.

Ano. Tato informace se nevztahuje k okamžiku koupení, takže zde je předpřítomný čas v pořádku.

Děkuji Vám.

Dobrý den.

It has been my great pleasure to have interviewed and interacted with the following prominent scientists,all of them leaders in their fields.

Podle mne je to předpřítomný čas s dokonavým infinitivem.Můžete prosím vysvětlit použití dokonavého infinitivu a jak se to řekne anglicky.Asi je to perfect infinitive.

Děkuji.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od fernando 1 vložený před 7 lety

Dobrý den.

It has been my great pleasure to have interviewed and interacted with the following prominent scientists,all of them leaders in their fields.

Podle mne je to předpřítomný čas s dokonavým infinitivem.Můžete prosím vysvětlit použití dokonavého infinitivu a jak se to řekne anglicky.Asi je to perfect infinitive.

Děkuji.

Dobrý deň, v článku sa píše: * Kdybychom naopak chtěli říct, KDY / KDE / ZA KOLIK jsme si auto koupili, předpřítomný čas nepoužijeme, protože čas KDY, místo KDE, ani cena ZA KOLIK se nevztahují k přítomnosti, nic současného nevyjadřují.*

Takže veta “I have bought a new car for 20 000 Euro.” je v zmysle toho nesprávna, lebo ZA KOLKO bolo kúpené sa nevzťahuje ku prítomnosti.

Nedalo by sa to ale preložiť v zmysle: Mam nove, dvadsattisicove auto..... alebo v zmysle: Doteraz som jazdil na lacnom aute ale oddnes jazdim na drahom, dvadsattisicovom aute.....

V takychto prekladoch suvis s pritomnostou vidim, tak uvažujem, ci v tomto kontexte by som to mohol tak povedat…Alebo sa mylim?

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.