Help for English

for me / to me ???

 

je nejake pravidlo ako viem kedy pouzit
It is useful to me ALEBO
It is useful for me ???

d.

jde o význam:
It's useful to me – já z toho mám užitek, je to pro mě dobré, užitečné
It's useful for me to do sth – je dobré, když já něco dělám

a má nějakej význam v This is a therapy for/to me rozdílný?…

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Antys vložený před 4 lety

a má nějakej význam v This is a therapy for/to me rozdílný?…

Předložka TO zde nedává smysl.
To, o čem mluví Marek se týká slova USEFUL, není to obecná poučka. :)

no a to je právě ten problém, je mnoho dalších situací a větných tvarů a napojení na odlišný slova nebo předměty a podst. jm. bla bal bla…nikdy si nejsem úplně jistý…nikde to není stejný (jako např. useful to me, terrifying to me je to furt to same..jake to pro me je, jasny), vite co myslim je spoustu odlisnych spojeni..

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Antys vložený před 4 lety

no a to je právě ten problém, je mnoho dalších situací a větných tvarů a napojení na odlišný slova nebo předměty a podst. jm. bla bal bla…nikdy si nejsem úplně jistý…nikde to není stejný (jako např. useful to me, terrifying to me je to furt to same..jake to pro me je, jasny), vite co myslim je spoustu odlisnych spojeni..

Rozumím. Přesně k tomu slouží slovník, tam právě najdete i kolokace (sloveso + předložka atd.) :)

Tak ono to funguje v podstatě s každým slovesem stejně.

For sb je pro někoho (tedy třeba, že něco patří/bude patřit někomu, nebo něco uděláte pro někoho).

To vyjadřuje směr – ke mně – a to se dále dá interpretovat přeneseně, např. vůči mně, podle mně…

This is a therapy for me. = Tohle je terapie pro mě (šitá na míru…)
This is a therapy to me. = Tohle je terapie podle mě (tohle mi připadá jako terapie…)

Wou..moc pěkný Boffe, to mi moc, vážně docela dosti pomohlo. A Když už byla zmínka o slovnících…nevím jestli myslíte ele. nebo hmotný..máte nějakej tip na takovej ten nejlepší kde by takový tyhle věci a různý další, i jiný druhy spojení a prostě co nejvíc druhů takovýchhle věcí mohlo být??…

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Antys vložený před 4 lety

Wou..moc pěkný Boffe, to mi moc, vážně docela dosti pomohlo. A Když už byla zmínka o slovnících…nevím jestli myslíte ele. nebo hmotný..máte nějakej tip na takovej ten nejlepší kde by takový tyhle věci a různý další, i jiný druhy spojení a prostě co nejvíc druhů takovýchhle věcí mohlo být??…

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.