Help for English

Předpřítomný čas

Komentáře k článku: Předpřítomný čas

 

Odkaz na příspěvek Příspěvek od cafesk8 vložený před 15 lety

The curious case of Benjamin Button

Dobrý den, myslel jsem si, že co se týše předpřítomného času, tak mám jakštakš vyhráno ale v tomto filmu mě zarazila jedna věta, která je v průběhu snímku vyřčena několikrát. Stařík se vždy ptá: „Did I ever tell you I was struck by lightning seven times?“. Myslel jsem že v takové to otázce by mělo být spíš „Have I ever told you …“. Děkuji

Re: The curious case of Benjamin Button

V americké angličtině se v případě EVER, NEVER, YET apod. používá často minulý čas. Je to zcela běžné, spisovné a v US angličtině správné.

Osa

Dobrý den. Chtěl jsme se zeptat, jestli k tomuto učivu nepřipravíte nějaký obrázek či osu, která nám usjasní kdy se co použije. děkuji

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Vontorman vložený před 15 lety

Osa

Dobrý den. Chtěl jsme se zeptat, jestli k tomuto učivu nepřipravíte nějaký obrázek či osu, která nám usjasní kdy se co použije. děkuji

Re: Osa

Podívejte se na článek „předpřítomný čas v kontextu“, tam je docela hezká osa vidět.

Predpritomny alebo minuli

Zdravim p. Vit. V ucebnici English gram. in use v cviceni 13.1.2 je veta ,, The office is empty now. spravna odpoved je -Everybody has gone home.- Na obrazku su zobrazene hodiny ktore ukazuju 6–45 pocitam ze vecer. Myslim si ze tam by skor mal byt jednoduchy minuli cas. Ti zamestnanci predsa odisli domov a dnes sa tam uz nevratia, je to minulost. Ak by odisli na obed a mali by sa vratit spät tak vtedy by som tam dal predpritomny. Aky je Vas nazor?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Jando vložený před 15 lety

Predpritomny alebo minuli

Zdravim p. Vit. V ucebnici English gram. in use v cviceni 13.1.2 je veta ,, The office is empty now. spravna odpoved je -Everybody has gone home.- Na obrazku su zobrazene hodiny ktore ukazuju 6–45 pocitam ze vecer. Myslim si ze tam by skor mal byt jednoduchy minuli cas. Ti zamestnanci predsa odisli domov a dnes sa tam uz nevratia, je to minulost. Ak by odisli na obed a mali by sa vratit spät tak vtedy by som tam dal predpritomny. Aky je Vas nazor?

Re: Predpritomny alebo minuli

Je jedno, jestli se vrátí nebo ne. EVERYBODY HAS GONE HOME znamená, že NYNÍ JIŽ jsou doma. TEĎ tu NEJSOU.

Minulý čas by se dal samozřejmě použít taky, ale ten už by nevyjadřoval nic současného, neříkal by, kde jsou teď, jen to, co udělali.

Tedy viz výše článek – vyjadřuje to změnu.

Everybody was here. They are at home now. → They have gone home.

Diky za predpritomny – minuli a snad este jednu drobnost Everybody -vsetci, nie je to 3.osoba mnozneho cisla a nemalo by byt potom Everybady have gone home?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Jando vložený před 15 lety

Diky za predpritomny – minuli a snad este jednu drobnost Everybody -vsetci, nie je to 3.osoba mnozneho cisla a nemalo by byt potom Everybady have gone home?

Re:

Ne, EVERYBODY je třetí osoba JEDNOTNÉHO ČÍSLA (každý), proto EVERYBODY HAS…

Re: Re: Re: Re: minulý vs. předpřítomný čas

WHAT DOES IT MEANT nejde říct ani náhodou. Buď WHAT DOES IT MEAN nebo WHAT IT MEANT. To první je otázka, to druhé je oznamovací.

dosažené scóre?

Ahoj Marku,
vrtá mi delší dobou hlavou, jak napsat větu: Jsem první a zároveň poslední, kdo ti napsal?

Já jsem jí napsal s minulým časem, takto: Am I both the first and the last who wrote you?, ale říkám si jestli tam není spíš předpřítomný, protože to je dosažené scóre. Asi jo, že jo?

Děkuji.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Pilda vložený před 15 lety

dosažené scóre?

Ahoj Marku,
vrtá mi delší dobou hlavou, jak napsat větu: Jsem první a zároveň poslední, kdo ti napsal?

Já jsem jí napsal s minulým časem, takto: Am I both the first and the last who wrote you?, ale říkám si jestli tam není spíš předpřítomný, protože to je dosažené scóre. Asi jo, že jo?

Děkuji.

Re: dosažené scóre?

můžeš tam dát infinitiv TO WRITE TO YOU a nemusíš čas řešit.
Řadové číslovky se totiž normálně pojí s infinitivem a ne s vedlejší větou.

Re: Re: dosažené scóre?

Díky Marku,
tak to je dost zajímavé, o tom jsem nevěděl. A bude to tedy bez toho who? Takhle? Am I both the first and the last to write to you?
Díky.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Pilda vložený před 15 lety

Re: Re: dosažené scóre?

Díky Marku,
tak to je dost zajímavé, o tom jsem nevěděl. A bude to tedy bez toho who? Takhle? Am I both the first and the last to write to you?
Díky.

Re: Re: Re: dosažené scóre?

Ano, bez WHO.

Dobrý den, má vazba „have/has got – mít“ něco společného s předpřítomným časem? Například I have got a new computer. Mám nový počítač. – dalo by se to chápat i jako věta v předpřítomném čase: Dostal jsem nový počítač.?

Re:

Ano, vypadá to stejně. I'VE GOT A COMPUTER tedy může znamenat dvě věci.

predpritomny?/pred­minuly?

Zdravim p. Vit. V jednom z predoslich komentarov zo zaciatku je veta – Uvedomil som si,ze som zabudol doma hodinky – Pisete ze tie vety mozu byt oba v predpritomnom case,alebo prva v predpritomnon a druha v minulom. Ak by bola prva veta v pritomnom case – Uvedomujem si, ze som zabudol hodinky tak je jasne ze druha by bola v predpritomnon. Ak to beriem tak ze som si to uvedomiL cize uz to nieje pritomny cas tak druha veta by mala byt v predminulom case,lebo sa nieco stalo este predtym ako som si to uvedomil.Neviem ci som si to vylozil spravne

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.