Help for English

Frázová slovesa se slovesem TAKE

Komentáře k článku: Frázová slovesa se slovesem TAKE

 

Prosím co znamená to sth,sb?
sth je pro předměty a sb pro osoby? To je nějaká zkratka?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od jejda vložený před 16 lety

Prosím co znamená to sth,sb?
sth je pro předměty a sb pro osoby? To je nějaká zkratka?

Re:

sth = something
sb = somebody

Prosím vás, kdybych ve větě : She always takes down everything the teacher says. použil namísto the that, byla by to chyba? A jestli ano, jak by se změnil význam věty? Děkuji

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Kindy vložený před 16 lety

Prosím vás, kdybych ve větě : She always takes down everything the teacher says. použil namísto the that, byla by to chyba? A jestli ano, jak by se změnil význam věty? Děkuji

Re:

celé to je EVERYTHING THAT THE TEACHER…

to THAT je vztažné zájmeno, které lze vynechat.

Kdybyste ve větě …EVERYTHING THE TEACHER použila místo THE slovo THAT, bylo by to pořád správně, slovo THAT by potom bylo ukazovací zájmeno – všechno, co TAMTEN učitel řekl.

take time

Čo znamená take time prosím? Niečo ako neponáhľaj sa máš dosť času… Ď :-)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Ficko vložený před 15 lety

take time

Čo znamená take time prosím? Niečo ako neponáhľaj sa máš dosť času… Ď :-)

Re: take time

take one's time – nespěchat

This takes me up a lot time. Zabírá mi to spoustu času. Je to prosím správně?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od mufina vložený před 11 měsíci

This takes me up a lot time. Zabírá mi to spoustu času. Je to prosím správně?

Za mě takto: It takes up a lot of time
„Takes me up…“ mi zní nesprávně, koukala jsem do slovníku a z toho se taky zdá, že to nejde (význam 4)
https://www.ldoceonline.com/…nary/take-up
Samozřejmě něco jiného by bylo: I took me ages to learn something....... to už není frázové…

Já právě myslela, že když je frázové, lze ho rozdělit a zájmeno v předmětném tvaru vložit mezi ty dvě části? např- PICK ME UP.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od mufina vložený před 10 měsíci

Já právě myslela, že když je frázové, lze ho rozdělit a zájmeno v předmětném tvaru vložit mezi ty dvě části? např- PICK ME UP.

To ano, ale to jde jen u některých frázových sloves. Navíc POUZE v případě, že se jedná o předmět přímý (koho/co). když píšete „zabírá mi to“, tak to „mi“ není přímý předmět. Ten v žádném případě nemůže být umístěn mezi sloveso a příslovečnou částici.

Takže třeba – oblékni si svetr je PUT ON A SWEATER nebo PUT A SWEATER ON. Ale pokud chcete říct „Oblékni mi svetr“, tak NELZE říct PUT ME ON a sweater. To by byl nesmysl.

Více o frázových slovesech v článku https://www.helpforenglish.cz/…zova-slovesa

A šlo by It takes up a lot of time to me. Děkuji za odpověď.

Nešlo. Šlo by "takes up a lot of my time:)

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.