Help for English

Cleft sentences

Komentáře k článku: Cleft sentences (důraz ve větě)

 

yeaaaaaaaaah

Tak na tenhle článek jsem se těšil ze všech nejvíc Marku, díky!!! :)

díky

Taky jsem se na něj těšil, zvlášť když vznikl tak trochu jako reakce na můj dotaz v diskusním fóru :-).
Díky moc.

Jé, jak jsem si tohoto článku nemohla všimnout? Jsem trdlo … :oops:
Díky za něj, vždycky se hodí si něco zopáknout :-)

Výborný článek, díky za něj.
BTW: onen holý infinitiv se vztahuje ke slovíčku DOES nebo obecně ke CLEFT SENTENCES?

Můžu třeba říct:
The only thing I want is be better in English?

… nebo tady musí být .. I want is TO be …

Děkuji

Odkaz na příspěvek Příspěvek od honyk vložený před 15 lety

Výborný článek, díky za něj.
BTW: onen holý infinitiv se vztahuje ke slovíčku DOES nebo obecně ke CLEFT SENTENCES?

Můžu třeba říct:
The only thing I want is be better in English?

… nebo tady musí být .. I want is TO be …

Děkuji

Re:

Vztahuje se to k tomu DO/DOES.
Ve vaší větě to TO být má.

Cleft sentences

Dobry den, Marku. Mam dotaz k tretimu prikladu, proc je tam …person that writes poems a ne …person who writes poems.
1.It is Erica who writes poems for her boyfriend.
2.The person who writes poems for her boyfriend is Erica.
3.Erica is the person that writes poems for her boyfriend. **

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Z. vložený před 15 lety

Cleft sentences

Dobry den, Marku. Mam dotaz k tretimu prikladu, proc je tam …person that writes poems a ne …person who writes poems.
1.It is Erica who writes poems for her boyfriend.
2.The person who writes poems for her boyfriend is Erica.
3.Erica is the person that writes poems for her boyfriend. **

Re: Cleft sentences

WHO a THAT jsou zaměnitelné tvary ve všech třech případech. Vy to máte z nějakého materiálu, kde tvrdí, že jen tato možnost je správná?

Is this sensence right?
It isn?t anybody here that is better.

Nebo mohlo by to být ještě:
Here is no one who is better than me.

Nebo to musí být s tím it..??

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Battlefield vložený před 15 lety

Is this sensence right?
It isn?t anybody here that is better.

Re:

Ne, tato věta nedává smysl. Vaše věta by musela začínat na THERE'S / THERE ISN'T…

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Battlefield vložený před 15 lety

Nebo mohlo by to být ještě:
Here is no one who is better than me.

Nebo to musí být s tím it..??

Re:

THERE, nikoliv HERE.

lze vynechat that?

Dobré ráno,
Marku můžu se zeptat jestli lze vynechat THAT ve větách typu: It's in the waiting room that you should wait.

Předpokládám, že jo, je to tak?

Stalo se mi, že jsem napsal omylem větu: It must be a very beautiful place where you live a 16 letá američanka mi vůbec nerozuměla dokud jsem tam nedal opravdu to that, takže je to fakt docela důležité pravidlo.

Není možné, že se tam to where může dát formálně jenom v GB? Nebo myslíš, že to bylo tím věkem američanky, že se s tou formální formou prostě ještě nesetkala?

Já bych se nedivil, vzhledem k tomu, že třeba ona i její stejně starý přítel se ještě zřejmě nesetkali se slovíčky v písemné formě, které se u nás učí na úrovni starter.

Píší třeba místo there they a naopak, tomorrow jako tomary, sorry jako sary atd.

Díky.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Pilda vložený před 15 lety

lze vynechat that?

Dobré ráno,
Marku můžu se zeptat jestli lze vynechat THAT ve větách typu: It's in the waiting room that you should wait.

Předpokládám, že jo, je to tak?

Stalo se mi, že jsem napsal omylem větu: It must be a very beautiful place where you live a 16 letá američanka mi vůbec nerozuměla dokud jsem tam nedal opravdu to that, takže je to fakt docela důležité pravidlo.

Není možné, že se tam to where může dát formálně jenom v GB? Nebo myslíš, že to bylo tím věkem američanky, že se s tou formální formou prostě ještě nesetkala?

Já bych se nedivil, vzhledem k tomu, že třeba ona i její stejně starý přítel se ještě zřejmě nesetkali se slovíčky v písemné formě, které se u nás učí na úrovni starter.

Píší třeba místo there they a naopak, tomorrow jako tomary, sorry jako sary atd.

Díky.

Re: lze vynechat that?

No, ve spisovné se THAT nevynechává, ale v hovor proč ne.

A určitě je možné, že v 16ti letech se ještě nesetkali se všemi formálními jevy a slovíčky…

lze zaměnit IT za THAT

Dobrý den,
měl byh otázku. Lze u tohoto jevu použít na začátku místo IT slovíčko THAT? Pokud ano, pravidla jsou pak předpokládám stejná, že?

Díky.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Pilda vložený před 14 lety

lze zaměnit IT za THAT

Dobrý den,
měl byh otázku. Lze u tohoto jevu použít na začátku místo IT slovíčko THAT? Pokud ano, pravidla jsou pak předpokládám stejná, že?

Díky.

Re: lze zaměnit IT za THAT

ne, THAT se takto nepoužívá. Možná v jednom či dvou případech by to šlo, ale obecně ne. THAT má jinou funkci než IT.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.