Help for English

Rod podstatných jmen v angličtině

ELEMENTARY Vydáno dne 25.04.2007

Jak se v angličtině rozlišuje rod mužský, ženský a střední.Rod podstatných jmen

Jako většina jazyků, i angličtina má rod mužský, ženský a střední. Zatímco ale pro studenty němčiny mohou rody znamenat pohromu, angličtináři si s nimi moc těžkou hlavu dělat nemusí.

Je to jednoduché. Obecně platí, že muži jsou rodu mužského, ženy jsou rodu ženského (to jsou podstatná jména životná), a vše ostatní je rodu středního (to jsou podstatná jména neživotná).

Mužský a ženský rod

U životných podstatných jmen rozlišujeme rod mužský a ženský. U některých podstatných jmen je patrné, zda označují muže nebo ženy. Často existují rodové dvojice či protiklady (mohou to být odlišné tvary téhož slova, nebo dvě úplně jiná slova):

man
muž
x
woman
žena
boy
chlapec
x
girl
dívka
waiter
číšník
x
waitress
servírka
king
král
x
queen
královna
prince
princ
x
princess
princezna
actor
herec
x
actress
herečka
hero
hrdina
x
heroine
hrdinka


Některé dvojice se odlišují tím, že ženský protiklad má koncovku -ess (actress, duchess, waitress, apod.). Podstatná jména končící na -man mají v ženském rodě koncovku -woman (policewoman, sportswoman apod.)

Většinou jsou ale podstatná jména univerzální, mohou označovat muže i ženy:

friend
přítel přítelkyně
student
student
studentka
classmate
spolužák
spolužačka
doctor
doktor
doktorka
film star
herec
herečka
singer
zpěvák
zpěvačka
teacher
učitel
učitelka


Student angličtiny si ale jistě položí otázku, jak tedy rozlišit např. učitele od učitelky, doktora od doktorky apod. Musíte si prostě nějak šikovně poradit. Např. takto:

I have a new teacher. She is very kind. - z tohoto je patrné, že je to učitelka a ne učitel. Pokud tedy budete chtít někomu dát najevo, o jaké pohlaví se jedná, zkuste prostě větu ukončit a další větu začít osobním zájmenem, ze kterého bude vše patrné. Vyhnete se tak poněkud nešikovným spojením typu female teacher, woman teacher apod.

Pokud ale takové podstatné jméno neoznačuje žádné konkrétní pohlaví, může nastat problém. Jakým osobním zájmenem můžeme nahradit podstatné jméno PERSON, či slovo PARENT (pokud jím nemyslíme přímo jen otce nebo matku)? Lze použít spojení he or she, ale daleko častěji se používá zájmeno THEY (i když se jedná o jednotné číslo), nebo přivlastňovací THEIR.

The person had something in their hand.
Every parent wants to watch their child succeed, don't they?
Each customer must feel they received a quality product at a fair price.
Somebody took it, didn't they? - zájmeno SOMEBODY je také neurčité

A co zvířátka?

Teď se to asi milovníkům zvířat nebude líbit, ale zvířata se v angličtině řadí mezi podstatná jména neživotná. Nahrazujeme je zájmenem IT, používáme pro ně vztažné zájmeno WHICH apod.

Look at the cat! It's beautiful.
The horse broke its leg.
The lion which we saw in the zoo was very big.

I některá zvířata mívají rodové dvojice:

bull
býk
x
cow
kráva
lion
lev
x
lioness
lvice
rooster
kohout
x
hen
slepice
stallion
hřebec
x
mare
klisna


Ale i pro tato podstatná jména používáme střední rod, bez ohledu na to, zda jde o býka či krávu, lva či lvici apod. Tedy LION je IT a LIONESS je také IT.

ALE: Někdy je možné považovat zvířata za životná jména. Je tomu tak např. pokud máme ke zvířeti nějaký vztah (je to třeba náš domácí mazlíček, člen rodiny), nebo pokud zvířeti přisuzujeme nějaké lidské vlastnosti (např. v literatuře) či dokonce osobnost. Tak např. ošetřovatel v zoo bude o gorilách mluvit jako o HE nebo SHE. Pro návštěvníka této zoo však bude gorila vždy IT.

Často k tomuto dochází např. v literatuře, kde autor pohádky či bajky používá zvířata jako postavy v příběhu. Oscar Wilde tak např. píše o slavíkovi jako o SHE, nebo o vlaštovce jako o HE. V klasických bajkách je např. liška vždy jako HE.

Pokud tedy mluvíme o zvířatech jako o životných podstatných jménech, používáme ve vztažných větách zájmeno WHO, nikoliv WHICH:

The horse which won the race was quite young. - k tomuto koni žádný osobní vztah nemám
My horse, who is five years old, can run very fast. - k tomuto ano, je to přeci můj kůň

Auta, motorky, lodě...

Výše uvedený případ označování zvířat zájmeny HE a SHE se vztahuje i na nějaké neživé věci, ke kterým má člověk hodně blízký vztah. Možná uslyšíte motorkáře, jak o svých strojích mluví v ženském rodě (she's beautiful - myslí tím motorku), nebo člověk, který miluje své auto o něm také bude mluvit jako o SHE (jako ve filmu, když obsluze benzínové stanice řeknou: FILL HER UP). Dále lze ženský rod použít pro lodě a dokonce pro státy (pokud je daný stát brán jako vlast, tedy země, ke které má člověk zvláštní vztah).

Toto však není tak časté, ve většině případů se i pro motorky, auta, lodě a vlasti používá střední rod.

Závěrem

Na závěr bych rád zopakoval, že v angličtině není problematika rodů vůbec složitá. Muži a ženy jsou mužského a ženského rodu, vše ostatní (věci, zvířata, abstraktní podstatná jména...) jsou rodu středního. To je základ. Ukázali jsme si ale i několik výjimek (zvířata, auta, motorky apod.)Aplikace pro výuku angličtiny od autorů Help for English!

Učte se s námi anglicky po celý rok již za 990 Kč. Získejte týden zdarma zde.

Pokračovat můžete zde:

ELEMENTARY

Czenglish Alert 37: Zvířata a jejich rod

37. část seriálu CZENGLISH ALERT upozorňujícího na nejčastější chyby českých studentů angličtiny. Tento článek se věnuje nesprávnému používání rodu u zvířat.

UPPER-INTERMEDIATE

'Ergativní' slovesa v angličtině

Co jsou to ‚ergativní slovesa‘?
PRE-INTERMEDIATE

Trpný rod (the passive)

V tomto příspěvku se dočtete, k čemu trpný rod slouží a proč je v angličtině obzvláště důležitý. Naučíte se ho tvořit a převádět věty v činném rodě do trpného.
Komentáře k článku
Téma Přísp. Přečteno Poslední příspěvek
Nepřečteno Rod podstatných jmen v angličtině 49 56851 Od Marek Vít poslední příspěvek
před 3 lety