Help for English

Co znamená studium na High School v USA?

ALL LEVELS Vydáno dne 05.05.2008

Informace o možnostech studia na střední škole v USA.Studium na High School v USA

Studijním pobytem na High School mám na mysli roční pobyt v jednom ze států USA v hostitelské rodině, kdy uchazeč navštěvuje příslušný ročník místní střední školy (zvané High School). Takovýto pobyt si lze zařídit u mnoha agentur a neziskových organizací do různých končin světa. Studenti na tyto pobyty jezdí z velké části proto, aby se zlepšili v místním jazyku a poznali tamější kulturu. Klasickým obdobím pro tyto programy je jeden školní rok, respektive 10 měsíců.

Já jsem jeden z účastníků takovéhoto "pokusu", který je ve skutečnosti v České Republice populární již několik let. Uchazeči si mohou vybrat, přes jakou organizaci si "zájezd" zprostředkují. Častým subjektem tak bývají školy, komerční agentury či neziskové společnosti. Rozdíly mezi jednotlivými organizacemi tkví ve spolehlivosti, nutnosti odevzdat přihlášku v brzkém termínu, ceně za program, možnosti získat stipendium, rychlosti vyřízení či třeba v úspěšnosti, zda se do programu dostaneme. Všeobecně platí, že pokud chcete ušetřit, je dobré tak rok předem kontaktovat nějakou neziskovou organizaci, která se bude snažit vybrat včasně ideální umístění do budoucí hostitelské rodiny, zajistit často soukromou školu a získat co nejvíce peněz pro uchazeče tak, aby nemusel tolik platit. Za těmito výhodami se také skrývá nejedna stinná stránka. Především je třeba, aby se student, který chce vycestovat, zajímal o svůj pobyt dlouho dopředu. Další nevýhodou jsou četné a přísné podmínky, které musí každý účastník splnit. Prochází se tedy mnoha rozřazovacími testy a ústními pohovory. Při úspěchu se každý může těšit na navštěvování soukromé školy zdarma, dobrovolnou hostitelskou rodinu a další výhody.

Jako protipól by se mohly jevit komerční agentury, které často velice profesionálně zařídí "vše" za vás a výsledek bude velice podobný. Asi největším rozdílem je ale výběr často státní, nikoliv soukromé školy. To uchazeči ušetří několik set tisíc korun a na rázem se dostane na cenu, kterou zaplatí u neziskové organizace poskytující stipendia. Neplatí to samozřejmě vždy, díky flexibilitě nyní některé agentury nabízejí mnoho služeb navíc. Není větší problém si vlastně zaplatit cokoliv.

Další kroky jsou pak podobné. Uchazeči projdou různě obtížným a dlouhým testem, který má zpravidla poslechovou, gramatickou a ústní část. Při úspěchu student vyplní detailní přihlášku, oběhá si doktory, školu, úřady, ambasádu a pak všechno postupně dává k dispozici organizaci, s níž spolupracuje. Ta postupně odesílá materiály do cizí země. Často kooperuje s neziskovou tamější organizací, která pak přihlášky a další byrokracii zkoumá a přiřazuje k nim své "klienty", dobrovolnické hostitelské rodiny. Za tyto rodiny neplatíte, berou si vás často kvůli tomu, aby poznali nové lidi či kulturu.

Já jsem se přihlásil na studijní pobyt v USA, jelikož mě zajímá, jak si tam lidé žijí a rád bych se přiučil něco málo anglicky. Spolupracoval jsem s komerční Student Agency, což byla jediná organizace, která mi odvolila zprostředkovat pobyt i ve zpožděném termínu. Nenašel jsem tehdy jinou lepší a líbilo se mi, že mi garantují nalezení hostitelské rodiny a školy. Přitom mi částka za program nepřipadala na jeden rok tak závratná.
Amerika ovšem není jedinou lokací, kam se dá za studiem na střední škole vyrazit. Oblíbené země jsou také Německo, Velká Británie, ostatní státy Evropy či třeba Jihoafrická republika.

Vřele doporučuji všem lidem, aby se rozhodli pro takovéto dobrodružství. Je to určitě dobrá zkušenost.Online angličtina od autorů Help for English!

Bezkonkurenční online angličtina za 169 Kč měsíčně.
Přečtěte si více informací nebo si ji hned zdarma vyzkoušejte.

Pokračovat můžete zde:

ALL LEVELS

Co je potřeba pro studium v USA?

Informace o tom, co je potřeba udělat pro roční studijní pobyt na střední škole v USA.
ALL LEVELS

Americké školní pojmy

Vysvětlení nejrůznějších anglických pojmů, které pravděpodobně uslyšíte v prostředí amerických středoškoláků.
UPPER-INTERMEDIATE

Multiple choice: A Letter to Students

Do autentického textu doplníte chybějící slova (výběrem z nabídky).
Komentáře k článku
Téma Přísp. Přečteno Poslední příspěvek
Nepřečteno Co znamená studium na High School v USA? 6 13923 Od Bonnie poslední příspěvek
před 15 lety